Předseda kanadské Sněmovny reprezentantů se omluvil za to, že uctil skutečného nacistu

Předseda kanadské Sněmovny reprezentantů se omluvil za to, že uctil skutečného nacistu

Při nedávné návštěvě Zelenského v kanadském parlamentu byl na místo pozván také bývalý nacistický voják, který záhy po válce prchl – podobně jako tisíce dalších nacistů – do Kanady.

Celý kanadský parlament poctil nacistu potleskem vestoje, což byl počin, který se záhy roznesl po celém světě. Když byl poté kontaktován Trudeau, aby uctívání nacisty vysvětlil, tak začal vykřikovat, že se jedná o „ruskou dezinformaci.“

Nicméně důkazy o tom, že  bývalý ukrajinský voják patřil k nechvalně známé 14. divizi Waffen SS, která se účastnila těch největších zvěrstev,  byly neprůstřelné, což nakonec potvrdil i předseda kanadské Sněmovny reprezentantů, který se za pozvání a adoraci nacisty – na rozdíl od Trudeaua – omluvil.

Kanadský předseda Dolní sněmovny vydal omluvu poté, co minulý týden požádal celý parlament, aby ocenil potleskem 98letého nacistického vojáka Waffen-SS v přítomnosti hostujícího ukrajinského prezidenta Zelenského.

Anthony Rota vydal omluvu v neděli a tvrdil, že rozhodnutí uctít Jaroslava Hunku, Ukrajince, který bojoval se 14. Haličskou divizí Waffen-SS ve druhé světové válce, bylo zcela na něm:

„Rád bych objasnil, že nikdo, včetně kolegů poslanců a ukrajinské delegace, si nebyl vědom mého záměru nebo mých poznámek předtím, než jsem je přednesl,“ poznamenal Rota a dodal: „Tato iniciativa byla zcela moje vlastní, na dotyčnou osobu jsem byl upozorněn.“

Zvláště se chci hluboce omluvit židovským komunitám v Kanadě a po celém světě. Přijímám plnou odpovědnost za své činy,“ uvedl dále Rota.

Podle všeho však dostal nacista pozvání a měl se dokonce setkat s Trudeauem a Zelenským. To alespoň tvrdí nacistova vnučka, která zveřejnila důkazy:

Obraz

Obraz

Předseda Sněmovny je tak zřejmě obětním beránkem, který vzal vše na sebe, i když – podle všeho – by mělo padat mnohem víc hlav. Na druhou stranu ani není jisté, že předseda kanadské Sněmovny odstoupí, jak ho vyzývá mnoho Kanaďanů.

Jaroslav Hunka (98) bojoval ve vojenské formaci Třetí říše obviněné z válečných zločinů.

V pátek byl poctěn během zasedání kanadského parlamentu, ve kterém se Zelenskyj obrátil na zákonodárce, aby jim poděkoval za jejich podporu během ruské invaze na Ukrajinu a řekl, že Kanada byla vždy na „světlé straně historie.“

Hunka podle kanadské televize sklidil potlesk ve stoje a salutoval.

Hunka bojoval s první ukrajinskou divizí ve druhé světové válce, než později emigroval do Kanady, což je další název pro 14. divizi Waffen  SS, vojenského křídla nacistické strany, známého také jako SS Halič.

SS Halič byla založena v roce 1943 a skládala se z Ukrajinců z oblasti Haliče v západní části země. Byla vyzbrojena a vycvičena Hitlerovými nacisty a veleli jí němečtí důstojníci. Následujícího roku divizi navštívil šéf SS Heinrich Himmler, který velmi chválil efektivitu jednotky při zabíjení Poláků.

Podjednotky SS Halič byly zodpovědné mimo jiné za masakr v Huta Pieniacka, při kterém upálily 500 až 1000 polských vesničanů zaživa.

Hunka je v první řadě uprostřed

Během Norimberského procesu byly Waffen-SS prohlášeny za zločineckou organizaci zodpovědnou za masová zvěrstva.

Po válce bylo tisícům veteránů SS Halič dovoleno opustit Německo a přesídlit na Západ – asi 2 000 se přestěhovalo do Kanady.

Blog sdružení veteránů, nazvaný „Combatant News“ v ukrajinštině, obsahuje autobiografický záznam Jaroslava Hunky, který říká, že se dobrovolně připojil k divizi v roce 1943 a několik jeho fotografií během války. Popisky říkají, že fotografie ukazují Hunku během dělostřeleckého výcviku SS v Mnichově v prosinci 1943 a v Neuhammeru (nyní Świętoszów) v Polsku, místě Himmlerovy návštěvy.

V příspěvcích na blogu z let 2011 a 2010 popisuje Hunka roky 1941 až 1943 jako nejšťastnější roky svého života a přirovnává veterány své jednotky, kteří byli roztroušeni po celém světě, k Židům. –Vpřed

Politolog Ivan Katchanovski z University of Ottawa vysvětluje, jak to v té době bylo…

„Divize SS Halič se zapojila do masového vraždění Poláků, Židů a Ukrajinců na Ukrajině a v Polsku, včetně masových poprav asi 100 Židů, Poláků a Ukrajinců na mé střední škole v Pidhaitsi poblíž Lucku….“

„Vrchní velitel nacistické jednotky vedené SS obviněný z vypalování vesnic plných žen a dětí lhal americkým imigračním úředníkům, aby se dostal do Spojených států, a podle důkazů žije v Minnesotě, kam se odstěhoval krátce po druhé světové válce..“

 

Obraz

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Předseda kanadské Sněmovny reprezentantů se omluvil za to, že uctil skutečného nacistu

  1. Stalin vedel,že na Ukrošov platí jedine tvrdá ruka… Áno, Hitler spočiatku naozaj považoval Slovanov za podľudí a budúcich otrokov panskej rasy, ale po čase zmenil názor a dovolil vstup niektorých Slovanov /a nielen Slovanov/ do Waffen SS, ako aj vznik kolaborantských organizácií typu Vlasovova armáda. Generál Andrej Vlasov sa spravodlivému trestu nevyhol,na rozdiel napr. od tisícov ukrajinských páchateľov zločinov proti ľudskosti…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout