Thajsko chce zavést digitální měnu s platností šest měsíců a možností utrácení jen v dané lokalitě

Thajsko chce zavést digitální měnu s platností šest měsíců a možností utrácení jen v dané lokalitě

Digitální diktatura  není záležitostí výhradně západních zemí. Zavádí se napříč světem – někde více jinde méně úspěšně. Propojení ID, CBDC a sociálních kreditů zajistí vládcům absolutní poslušnost mas.

Rozdíl je pouze ten, že každá země zkouší jinou metodu zavádění jak CBDC, tak ID. Zřejmě je třeba otestovat, jaký systém je nejlepší. Pokud se o digitální diktaturu a zavádění CBDC zajímáte více, pak vám jistě neuniklo mimo jiné i to, že CBDC je programovatelná a má předem danou expiraci.

Tedy ke konkrétnímu datu vyprší platnost a vy jste nuceni měnu do dané doby utratit, jinak o peníze (digitální tokeny) přijdete.

A v Thajsku nyní zachází ještě dál. CBDC bude mít nejen datum vypršení platnosti, ale také bude určeno, kde můžete svoje peníze utratit.  To je zcela jistě příprava na zavádění lockdownů v rámci 15minutových měst.

V budoucnu by totiž mělo být možné utratit peníze jen v předem dané zóně blízko vašeho bydliště – tedy 15minutovém městě.

V Thajsku nyní plánují otestovat programovatelnou CBDC na co největším vzorku, což je také zřejmě důvod, proč budou lidem prostředky v omezeném množství darovány státem.

To je pro změnu test nepodmíněného příjmu, se kterým se také do budoucna počítá. Nepodmíněný příjem dostanete s podmínkami – musí se utratit v danou dobu, na určeném místě a pouze za povolené produkty.

Časem už však nepůjde jen o peníze získané na základě nepodmíněného příjmu. Půjde o veškeré finanční prostředky. Fungovat to bude poté, co se podaří zrušit hotovost…

Thajská Pheu Thai Party slibuje, že dá občanům digitální měny s šestiměsíčním datem vypršení platnosti, které budou moci být utraceny do 4 km od místa jejich bydliště.

Navrhovaná peněženka má hodnotu kolem 260 EUR, obsahuje všechny funkce programovatelného CBDC, včetně dat vypršení platnosti a omezení, kde lze prostředky utratit.

Na podporu ekonomiky a položení základů digitální ekonomiky bude programovatelný dar ve výši 10 000 bahtů (přibližně 260 EUR) zaslán do digitální peněženky každého oprávněného občana, který má aplikaci ve svém chytrém telefonu.

Těm, kteří nemají aplikaci pro chytré telefony, řekl zástupce generálního tajemníka thajské strany Pheu Paopoom Rojanasakul: „To by neměl být žádný problém, protože by místo toho mohli použít svůj průkaz totožnosti k získání osobního kódu,“ uvedl Bangkok.

„Rojanasakul, který je také mluvčím Hospodářského výboru, řekl, že koaliční vláda vedená Thajskou stranou Pheu, provede slíbenou politiku, jakmile se dostane k moci,“ uvedl The Nation .

Návrh byl původně oznámen v dubnu, ale byl odložen poté, co thajská strana Pheu skončila na druhém místě ve volbách 14. května.

Thajská strana Pheu, která skončila na druhém místě, povede vládu.

Očekává se, že thajský premiér bude zvolen mezi 18. a 22. srpnem.

Podle agentury Reuters „Thajská strana Pheu nominuje na premiéra Srettha Thavisina, bývalého realitního magnáta bez politických zkušeností.“

Pheu Thai se v loňských květnových volbách umístil na druhém místě za Move Forward a obě strany vytvořily krátkodobou koalici, než se v červenci rozdělily.

„Vzhledem k tomu, že Move Forward je nyní v opozici, je téměř jisté, že Srettha bude potvrzen jako premiér,“ píše Joshua Kurlantzick, vedoucí pracovník Rady pro zahraniční vztahy (CFR).

Token Pheu Thai má všechny znaky digitální měny centrální banky (CBDC), včetně technologie blockchain a funkcí programování, jako je nastavení data vypršení platnosti a zavedení transakčních limitů na základě geografické polohy jednotlivce.

Thajská banka, která je v současné době proti tomuto charitativnímu programu, je však stále ve fázi testování CBDC a země zatím CBDC oficiálně nespustila.

Uvidí se, zda digitální peníze skutečně stimulují ekonomiku, nebo povedou k větší inflaci, ale vytvořená digitální infrastruktura by mohla z dlouhodobého hlediska vést k CBDC založenému na digitálním ID.

A nejen Thajsko zkoumá programovatelnou digitální měnu.

Více než 100 centrálních bank v současné době zkoumá programovatelné CBDC a všechny berou CBDC jako model od organizací, jako je Banka pro mezinárodní platby (BIS), Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světové ekonomické fórum (WEF). 

Když bankéři a ekonomové mluví o programovatelnosti CBDC založených na tokenech, mají na mysli pravidla, která určují, kdy, kde a jak utratit své peníze.

Na letošním 14. výročním setkání nových šampionů WEF, známého také jako „Summer Davos“ v čínském Tianjingu, Eswar Prasad, profesor na Cornell University, řekl, že „jsme na pokraji doby, kdy fyzická měna v podstatě zmizí a programovatelné CBDC nás vezmou buď na lepší místo nebo na mnohem temnější místo.“

„Když se zamyslíte nad výhodami digitálních peněz, existují obrovské potenciální zisky,“ řekl Prasad a dodal: „Nejde jen o digitální formy digitálních peněz. Mohou mít programovatelnost – jednotky měny centrální banky s daty expirace.

Možná existuje potenciální realita, kterou někteří považují za vylepšenou nebo jiní za pochmurnější. V této realitě by vláda mohla rozhodnout, že pro určité účely budou akceptovány jednotky měny centrální banky, zatímco vyloučí jiná použití, která považuje za méně žádoucí – jako je nákup střeliva, drog, pornografie nebo podobného zboží. 

Tento přístup by mohl umožnit efektivní využití CBDC, ale podle mého názoru také představuje významné riziko pro stabilitu centrální banky,“ dodal.

Zatímco Prasad zdůraznil, že programování CBDC pro účely hospodářské nebo sociální politiky by mohlo narušit integritu centrálních bank, prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová nedávno prohlásila, že programovatelnost by měla být ponechána na zprostředkovatelích, jako jsou komerční banky.

Na březnovém summitu BIS Innovation Summit Lagardeová řekla účastníkům, že centrální banka není zodpovědná za programování digitální měny.

„Pro centrální banky by vydání digitální měny, která by byla penězi centrální banky, nebylo programovatelné – neexistovala by žádná zvláštní omezení, ať už z hlediska času nebo způsobu použití – byl by to voucher. Nebyla by to digitální měna,“ řekla Lagardeová.

„Ti, kteří by mohli kombinovat používání digitálních měn s programovatelností, by byli zprostředkovatelé – byly by to komerční banky.“

„Víte, jak na to, ale pokud máme říci, že dolar je dolar, hotovost nebo digitál, nebo euro je euro, hotovost nebo digitál – pak to pro nás (centrální banku) nemůže být programovatelné. 

Může to zahrnovat podmíněnost, která je odlišná, ale není programovatelná,“ dodala.

Na panelové diskusi na vysoké úrovni o CBDC ve Washingtonu DC v říjnu 2022 Bo Li, zástupce generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) a bývalý viceguvernér Čínské lidové banky (PBoC), řekl o programovatelnosti CBDC:

„CBDC může vládním agenturám a subjektům ze soukromého sektoru umožnit vytvářet programy – chytré smlouvy – umožňující cílené politické funkce. Mimo jiné sociální pomoc; jako jsou spotřebitelské poukázky; zejména stravenky.

Naprogramováním CBDC lze tyto peníze zacílit přesně na ten typ lidí, kteří je mohou vlastnit a na jaké účely mohou být tyto peníze použity,“ dodal.

V červenci 2021 náměstek guvernéra Ruské banky Alexej Zabotkin uvedl reálný příklad programovatelnosti CBDC, když hovořil na každoročním školicím kurzu kybernetické bezpečnosti Cyber ​​​​Polygon.

Tam Zabotkin řekl:

„Tento digitální rubl poskytne lepší sledovatelnost plateb a peněžních toků a prozkoumá možnost stanovení podmínek pro povolené použití konkrétní měnové jednotky.

Představte si, že byste mohli dát svým dětem nějaké peníze v digitálních rublech a pak jim zabránit kupovat například nezdravé jídlo.

To by byla užitečná funkce pro zákazníka a samozřejmě si můžete vymyslet stovky podobných případů použití.“

Když se podíváme na návrhy ze zemí, jako je Thajsko s geografickými omezeními a daty vypršení platnosti, nebo Nigérie s úsporami a výdajovými stropy, dostáváme se do těchto „stovek podobných případů použití“ stále více.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 4.9]

One thought on “Thajsko chce zavést digitální měnu s platností šest měsíců a možností utrácení jen v dané lokalitě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout