Nizozemští občané organizují hlídky se sledováním pomocí aplikace a zatýkají kriminální invazisty (video)

Nizozemští občané organizují hlídky se sledováním pomocí aplikace a zatýkají kriminální invazisty (video)

Policie je v mnoha evropských zemích zcela bezzubá a nekoná tak jak by měla. Stojí za tím především obava, aby při zatýkání nedošlo k potyčce a třeba i následnému zranění obohacovače, což by mohlo vést k nařčení policistů z rasismu.

Dalším problémem je pak zřejmě i fakt, že ve většině zemí se v rámci diverzity snaží o to, aby byla policie etnicky rozmanitá, což pak vede k nechuti zatýkat „vlastní“ lidi.

I proto se zřejmě v různých zemích objevují domobrany. Děje se tak zejména ve více obohacovaných oblastech, třeba v okolí větších migračních center.

Tváří v tvář rostoucí kriminalitě spojené s migranty zorganizovali nizozemští občané občanské hlídky, což vyvolalo debatu o dopadech politiky otevřených hranic a zdůraznilo výzvu k upřednostnění bezpečnosti občanů a deportací.

V reakci na rostoucí míru kriminality a nárůst incidentů týkajících se žadatelů o azyl zahájila skupina obyvatel ve vesnici Ter Apel v Nizozemsku nezávisle opatření k řešení situace. Toto úsilí zahrnuje provádění hlídek, využívání specializovaného systému aplikací a zapojení civilistů do zatýkání.

Nedávný úspěch skupiny při zadržení dvou žadatelů o azyl z Alžírska vyvolal debatu o tom, do jaké míry by občané měli být zapojeni do záležitostí vymáhání práva a proč levicová vláda nezavírá hranice a nedeportuje kriminální jedince dříve, než dojde ke zločinu.

Ter Apel, vesnice, která se potýká s nárůstem incidentů zahrnujících žadatele o azyl především ze severní Afriky, zaznamenala dramatický nárůst krádeží v obchodech, násilí a dalších incidentů. Navzdory snahám o prosazení přísnějších pravidel pro žadatele o azyl problémy přetrvávaly a některé obyvatele přiměly k vytvoření hlídkové skupiny.

Jeden člen hlídkové skupiny vylíčil nedávný incident a řekl: „Probudil jsem se ve 4:15 ráno. Slyšel jsem hluk brány za naším domem. Podíval jsem se z okna. Viděl jsem dva kluky, jak odcházejí s taškou a holí od mé dcery.“

Občanská hlídka okamžitě zalarmovala sousedskou policii prostřednictvím systému aplikace. Funkce sdílení polohy aplikace umožnila obyvatelům v okolí potvrdit jejich dostupnost zasláním emodži palce nahoru.

V tomto konkrétním případě hlídková skupina okamžitě mobilizovala a vypátrala zloděje. Podezřelí byli zahnáni do kouta a zadrženi koordinovaným úsilím zahrnujícím více občanů. Příznivci otevřených hranic však vznesli otázky ohledně legálnosti a etiky takových akcí.

Právní experti jsou v této věci rozděleni. Podle policejního soudce a emeritního profesora sankčního práva je zatčení občanů za určitých okolností povoleno.

Pokud občané vnímají probíhající trestný čin a podniknou kroky v očekávání zásahu policie, jsou k tomu oprávněni. Někteří právní učenci však zdůrazňují opatrnost a poukazují na to, že takové zásahy se mohou potenciálně stát násilnými nebo mylně zaměřenými na nevinné jednotlivce.

Levicový starosta vesnice vyjádřil obavy o „bdělou“ spravedlnost a radil obyvatelům, aby hlásili trestné činy policii, spíše než aby brali věci do vlastních rukou. Ministerstvo spravedlnosti tento názor zopakovalo a naznačilo, že zatímco „frustrace“ občanů je pochopitelná, neměli by nahrazovat oficiální vymáhání práva.

Mimochodem, pokud si místní zvolili starostu, který je v souladu s vítačskou vládou, pak jsou do značné míry za stav svojí obce zodpovědní. i když lze předpokládat, že z těch, kdo se dali v rámci domobrany dohromady, ho zřejmě nikdo nevolil.

Videozáznam ukázal, že jeden z podezřelých, který byl zatčen minulý týden, byl po zadržení znehybněn. Odborníci vyjádřili rozdílné názory na úroveň síly použité v takových situacích.

Zatímco někteří tvrdí, že taková opatření mohou být přijatelná pro závažnější trestné činy, jako jsou vloupání do domů, jiní je považují za nadměrné a potenciálně nebezpečné.

Hlídková skupina zůstává odhodlaná a obhajuje své akce jako reakci na nedostatečnou přítomnost donucovacích orgánů ve večerních hodinách. Argumentují tím, že různé úřady jsou aktivní i přes den, ale obyvatelé se o sebe v noci musí postarat sami.

Člen hlídkové skupiny uznal výzvy, kterým čelí: „Dochází k výhrůžkám, krádežím v obchodech, obtěžování, zastrašujícímu chování, opilosti.“ Zdůrazňují, že jejich činy jsou vedeny pocitem odpovědnosti za bezpečnost jejich komunity.

Tváří v tvář výzvám, které představují otevřené hranice a přítomnost potenciálně nebezpečných migrantů, se Ter Apel objevuje jako mikrokosmos, který odráží rozsáhlejší rozhovory o bezpečnosti komunity a odpovědnosti, kterou občané nesou při udržování pořádku.

Vznik hlídkové skupiny byl navíc podnícen politikou levicové vlády spočívající v otevřených hranicích a nedostatečných prověřovacích procesech. To vyústilo v naléhavou potřebu těchto hlídek jako reakce na bezpečnostní hrozby uvalené na místní komunity politickými rozhodnutími.

Kritici oprávněně poukazují na to, že vlády se víc starají o blaho ilegálů než vlastních občanů.

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 27 Průměrně: 4.9]

4 thoughts on “Nizozemští občané organizují hlídky se sledováním pomocí aplikace a zatýkají kriminální invazisty (video)

  1. Nebude prekvapením, kedy aj v Holandsku budú vlastenci tohto druhu – na rozdiel od zločincov, ktorých chytajú – odsúdení na nepodmienečný trest väzenia. V Nemecku či Francúzsku už takzvanú domobranu takmer kompletne zlikvidovali.

    1. a pokud ne tak postupem času určitě až budou mít muslimskou vládu tak domorodi Nizozemci budou ve své zemi považovani za teroristy je to paradox doby jak se všechno obrací

  2. dělají dobře jen at se organizuji utvaři skupiny k tomu ještě si pořidit palné a chladné zbraně do budoucnosti a učit se bránit jednou ta skutečná válka s muslimy bude a ten co nebude připraven skonči jako mrtvola

  3. Schaffen sie das nicht? A co ty brejlatý prdelatý mladý aktivistky? Ještě se jich zastávají? Západ se docela zbláznil. Kupte si zbraně a je to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout