Další rána petrodolaru: Indie a Spojené arabské emiráty dokončily první prodej ropy v rupiích

Další rána petrodolaru: Indie a Spojené arabské emiráty dokončily první prodej ropy v rupiích

Dedolarizace postupuje – a to zejména v Asii a Africe. Stále častěji se plateb bez převodu na dolary účastní i země, které nepatří mezi BRICS či kandidáty na členství v tomto uskupení.

Další ranou pro dominanci dolaru bylo, že Indie a Spojené arabské emiráty v pondělí poprvé vyrovnaly obchod s ropou bez konverze místních měn na dolary, když přední indická rafinerie provedla platbu za ropu v rupiích.

Indian Oil Corp. koupila milion barelů ropy od Abu Dhabi National Oil Company v rámci transakce bez dolaru.

Prodej ropy byl první poté, co obě země v červenci uzavřely memorandum o porozumění. Dohoda zavedla systém vypořádání místních měn (LCS), který zprostředkovala Indická rezervní banka a centrální banka Spojených arabských emirátů.

Systém umožňuje oběma zemím zapojit se do bilaterálního obchodu pomocí rupie a dirhamu. Podle prohlášení Indické rezervní banky dohoda usnadní „bezproblémové přeshraniční transakce a platby a podpoří větší ekonomickou spolupráci.“

První test LCS zahrnoval prodej 25 kg zlata od vývozce zlata ze Spojených arabských emirátů kupujícímu v Indii za přibližně 128,4 milionu rupií (1,54 milionu dolarů).

Podle indické organizace WIONews systém LCS sníží náklady a urychlí transakce mezi oběma zeměmi.

Kromě toho se očekává, že závislost na národních měnách posílí ekonomickou odolnost a posílí dvoustranné vztahy. Navíc jakékoli přebytečné zůstatky v místních měnách mohou být investovány do různých místních aktiv, včetně podnikových dluhopisů, vládních cenných papírů a akciových trhů.

Indie také nakupuje ropu z Ruska za nedolarové měny.

Indie se řadí mezi třetí největší dovozce ropy na světě.

Pokud se trend bezdolarových transakcí rozšíří do dalších zemí, minimalizace dolaru v globálním obchodu s ropou by byla pro Spojené státy a jejich dominanci založené na petrodolaru zničující.

V současné době je většina celosvětových prodejů ropy stále oceňována v dolarech. To zajišťuje neustálou poptávku po dolaru, protože každá země potřebuje dolary na nákup ropy.

To pomáhá podporovat politiku americké vlády „půjčovat si a utrácet“ spolu s jejími masivními schodky. Dokud svět potřebuje dolary na ropu, zaručuje poptávku po dolarech. To znamená, že Federální rezervy mohou pokračovat v tištění dolarů, aby zpeněžily dluh.

Jak tento proces funguje?

Jednou z hlavních stálic posledních 40 let a kotvou podporující rezervní status dolaru byl globální finanční systém založený na petrodolaru – to byl svět, v němž producenti ropy prodávali své produkty do USA (a zbytku světa) za dolary, které pak recyklovali výnosy v dolarech a zároveň investovali na trzích v dolarech.

To pomohlo explicitně podpořit USD jako světovou rezervní měnu a v tomto procesu podpořit postavení USA jako nesporné světové finanční supervelmoci.

Jednoduše řečeno, dedolarizace by drasticky snížila ekonomickou moc USA a zničila Bidenovou politikou již tak dost zruinovanou ekonomiku země. 

A Indie není jedinou zemí, která se odklání od dolaru.

V lednu saúdskoarabský ministr financí Mohammed Al-Jadaan uvedl, že země je otevřena diskusi o obchodování s jinými měnami než americkým dolarem.

„Nejsou žádné problémy s diskusí o tom, jak vypořádáme naše obchodní dohody, ať už je to v americkém dolaru, ať už je to euro, ať už je to saúdský rijál,“ řekl Al-Jadaan v rozhovoru pro Bloomberg TV.

Al-Jadaan pokračoval: „Nemyslím si, že odmáváme nebo vyloučíme jakoukoli diskusi, která pomůže zlepšit obchod po celém světě.“

Saúdská Arábie prodávala ropu výhradně za dolary od roku 1974 na základě dohody s Nixonovou administrativou. Pokud se Saúdové odkloní od dolaru a budou prodávat ropu v jiných měnách, ostatní země budou pravděpodobně následovat jejich příkladu kvůli vlivu země na globální trh s ropou.

Zatímco současný trend dedolarizace prozatím přímo neohrožuje roli dolaru jako světové rezervní měny, mohl by pro USA předznamenat pozdější větší problémy, zejména pokud se trend dedolarizace bude i nadále zrychlovat.

Po ruské invazi na Ukrajinu generální ředitelka MMF Gita Gopinath upozornila na to,  že sankce proti Rusku by mohly narušit dominanci dolaru tím, že povzbudí menší obchodní bloky používající jiné měny. To je přesně to, co nyní vidíme.

Kdyby se poptávka po dolarech výrazně propadla, úrokové sazby u amerických státních dluhopisů by prudce vzrostly. To by byla neudržitelná situace pro vládu, která obsluhuje dluh ve výši více než 32 bilionů dolarů.

Zatímco svět není na pokraji opuštění dolaru, zdá se, že existuje rostoucí pravděpodobnost, že petrodolar by mohl čelit konkurenci jiných měn. 

To je další známka toho, že dolar nakonec nejspíš ztratí svůj status jediné rezervní měny.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Další rána petrodolaru: Indie a Spojené arabské emiráty dokončily první prodej ropy v rupiích

  1. Holt každý sen jednou musí skončit, záleží na spáči. Jak je vidět státy se začínají z yankees snu probouzet, což pro yankees bude velmi bolestivé, ovšem jejich nadřazenost a chování jednou vzbudí i toho nejtvrdšího ( nebo natvrdlého? ) spáče.

  2. Brics je druhá strana stejné mince ,jen lžou .Cituji z wikipedie : “ Původní zkratka „BRIC“ nebo „BRIC“ byla vytvořena v roce 2001 ekonomem Goldman Sachs Jimem O’Neillem k popisu rychle rostoucích ekonomik, které by společně ovládly globální ekonomiku. do roku 2050. „Takže zase to bylo pečlivě naplánováno globalisty na oblbnutí národů .Viděli jsme to za pandemie že všechny státy jeli stejné opatření ,ve všech vládách včetně té Ruské mají své špiony který jedou jejich agendu. Skončí petrodolar a vzápětí nachystají něco omnoho horšího a zrůdnějšího. Ty hajzli ve vrchních patrech nezrujnuje nic, stále budou profitovat na hlouposti a naivitě ,zničeni zůstanou obyčejní lidi zatím co si Biden bude válet šunky u moře,je mu to fu -ck. Jen kalkulují jak znížit počet jedlíků na zemi aby se měli dobře o nic jiného jim nejde.

    https://en.wikipedia.org/wiki/BRICS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout