Indické rafinerie platí ruským ropným společnostem v čínských jüanech. Totéž dělá Argentina se svými dluhy vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF). Americký dolar hraje pro stále více zemí mnohem menší roli. Za jak dlouho to ovlivní vnější hodnotu dolaru?
Některé zprávy jsou vnímány pouze jako okrajová poznámka, ale hrají mnohem větší roli v širším kontextu. Jsou to jednotlivé dílky skládačky, které se samy o sobě zdají bezvýznamné, ale jako celek vytvářejí jasný vzor.
Keňa již před časem deklarovala, že se chce obejít bez amerického dolaru v meziafrickém obchodu, jihoamerické vlády chtějí zavést latinskoamerickou regionální měnu a Čína diverzifikuje své devizové rezervy.
Každá z těchto zpráv není sama o sobě ničím zvláštním. Společně ale dávají jasně najevo, že éra dolarové dominance se chýlí ke konci.
Nejsou to ale jen země, které jsou známé svou rezervovaností k Washingtonu. Saúdská Arábie chce například v budoucnu provádět transakce s ropou i v jiných měnách, než je americký dolar.
Nyní došlo v globálním vzorci dedolarizace k dalším dvěma takovým rozhodnutím. Argentina na konci minulého týdne splatila tranši půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF) v hodnotě 2,7 miliardy USD.
Nesplatila ji však dolary, ale čínskými jüany a se speciálními právy čerpání (SDR). Zatímco zpravodajství uvádí, že používání jüanu podtrhuje, jak zoufalou se dolarová pozice země stala, alternativním závěrem je, že pokud jde o mezinárodní závazky – alespoň pokud jde o MMF – jüan si rozhodně vede poměrně dobře. To je zjištění, které Číně udělá velkou radost.
Indické rafinerie také začaly platit za dovoz ropy z Ruska v čínských jüanech, protože západní sankce nutí Moskvu a její zákazníky hledat alternativy k dolaru pro zpracování plateb.
Jinými slovy, jsou to zejména západní sankce, které nutí svět hledat alternativy k dolaru. „Některé rafinerie platí v jiných měnách, jako je jüan, pokud banky nejsou ochotny obchodovat v dolarech,“ řekl zdroj z indické vlády.
Jak vidíte, v současné době se toho děje hodně. Jedinou otázkou zůstává, jak moc potenciální budoucí rezervní měna BRICS tento vývoj urychlí.
Některé evropské země by totiž mohly naskočit do rozjetého vlaku a obchodovat se státy finančně sankcionovanými Spojenými státy.
A co víc, jak asi zareaguje Washington, když už nebude moci přenést explodující státní dluh na zahraniční věřitele?
dedolarizacia je ta najdolezitejsia aktivita od vypuknutia konfliktu na ukraine ale velmi malo sa o tom hovori. pritom ide o historicky najdolezitejsiu vec za poslednych 100 rokov. normici nemaju sajnu co to znamena ale v priebehu nasledovnych par rokov, lebo to nebude zo dna na den, to zistia.