Ukrajina požaduje bojkot Volva

Ukrajina požaduje bojkot Volva

Ukrajina postupně vyzývá k bojkotu těch firem, které podle názoru Zelenského a spol. podporují ruskou válečnou ekonomiku. Nedávno tak padla výzva k bojkotu výrobce sušenek Mondelez a nyní jde pro změnu o auta…

Poté, co Ukrajina zařadila potravinářský gigant Mondelez na black list, nyní také požaduje, aby byl bojkotován hlavní vlastník Volva – čínská společnost Geely – a tedy i samotné automobily Volvo.

A zdá se, že o bojkotu svých vlastních výrobků  již uvažují i ve Švédsku, kde se auta stále vyrábí.

Na konci května Ukrajina zařadila na seznam zločinných firem amerického potravinářského giganta Mondelez, který vlastní různé mezinárodní i regionální značky cukrovinek. Podle Ukrajiny potravinářský gigant přispívá k ruské válečné ekonomice tím, že platí daně v zemi.

Nyní ukrajinská protikorupční agentura NAZK zařadila na seznam také čínskou společnost Geely. Společnost je hlavním vlastníkem společnosti Volvo Cars a druhým největším akcionářem společnosti AB Volvo. Ukrajina poukazuje na to, že Geely platí daně v Rusku.

V roce 1927 projel tovární branou v Göteborgu první vůz Volvo. Od té doby se automobilka vyvinula v jednu z nejúspěšnějších na světě a navzdory skutečnosti, že hlavním vlastníkem je nyní čínská Geely, auta se dosud vyrábějí hlavně v Göteborgu – a jejich motory ve švédském Skövde.

V pondělí večer však bylo zjištěno, že švédské ozbrojené síly a několik dalších úřadů nyní vyšetřují dohodu s Volvem.

Švédské ozbrojené síly informují státní rozhlas, že problém je národní a týká se většiny úřadů a organizací. Je proto důležité, aby byla záležitost připravena společně. Byly navázány první kontakty mezi úřady.“

V roce 2020 podepsal švédský policejní úřad se společností Volvo Cars dohodu o dodávkách nejméně 2 200 policejních vozů do roku 2029. Není jasné, co se stane s dohodou, pokud bude automobilka Volvo Cars bojkotována.

Kromě úřadů se bojkotu automobilky Volvo Cars otevřely i město Göteborg a region Västra Götaland.

Tiskové oddělení automobilky Volvo Cars v komentáři pro státní televizi píše, že společnost nemá v Rusku žádné operace a že Geely je jiná společnost. Společnost Volvo Cars také přispěla humanitární pomocí lidem postiženým válkou na Ukrajině.

„Společnost Volvo Cars nekomentuje rozhodnutí a kroky jiných společností, včetně našich akcionářů. Máte-li otázky týkající se společnosti Geely Holding, obraťte se na společnost Geely“.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout