Washington Post vymazal bizarní rozhovor se Zelenským, ve kterém obvinil noviny z napomáhání Rusku

Washington Post vymazal bizarní rozhovor se Zelenským, ve kterém obvinil noviny z napomáhání Rusku

Den za dnem se objevují nové úniky z dokumentů, které měl údajně šířit mladý mariňák. Washington Post, který měl tyto úniky k dispozici, se chtěl na některé informace zeptat přímo Zelenského.

Ten se však okamžitě rozčílil a jediné, co ho zajímalo, bylo, kdo dané informace uvolnil. Rozhovor záhy po zveřejnění noviny stáhly. Bylo to na příkaz Kyjeva nebo Washingtonu?

Washington Post vymazal část rozhovoru s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kde obvinil noviny, že pomáhají Rusku tím, že kladou otázku ohledně informací obsažených v uniklých tajných dokumentech.

Rozhovor byl pořízen 1. května a zveřejněn v sobotu. Archivovaná verze rozhovoru ukazuje výměnu názorů mezi Zelenským a Postem, která byla později smazána.

V neděli večer Post zveřejnil zprávu o údajných kontaktech GUR s Prigožinem. Zpráva uvádí, že Prigožin, který je známý tím, že mluví proti ruskému vojenskému vedení, nabídl, že poskytne Ukrajině informace o pozicích ruských jednotek, pokud se ukrajinské síly stáhnou z Bachmutu. Zpráva však uvádí, že američtí a ukrajinští představitelé považují návrh za neupřímný.

Prigožin v neděli zlehčil obvinění o svých kontaktech s GUR. Podle deníku Post se setkal s ukrajinskými zpravodajskými důstojníky v nejmenované zemi v Africe. „Ano, samozřejmě mohu tuto informaci potvrdit, před zahraničními zvláštními službami nemáme co skrývat. Budanov a já jsme stále v Africe,“ napsal Prigožin na Telegramu.

Zde je část rozhovoru, která byla smazána:

WaPo: Dokumenty naznačují, že GUR, vaše zpravodajské ředitelství, má zákulisní kontakt s Jevgenijem Prigožinem, o kterém jste věděl, včetně setkání s Jevgenijem Prigožinem a důstojníky GUR. Je to pravda?

Zelenskyj: Je to záležitost vojenské rozvědky. Chcete, abych byl odsouzen za velezradu? A tak je velmi zajímavé, pokud někdo říká, že máte dokumenty, nebo pokud někdo z naší vlády mluví o činnosti naší rozvědky, rád bych vám také položil otázku: S jakými zdroji z Ukrajiny máte kontakt? Kdo mluví o činnosti naší rozvědky? Protože to je nejtěžší zločin v naší zemi. Se kterými Ukrajinci mluvíte?

WaPo: Mluvil jsem s vládními úředníky, ale tyto dokumenty nejsou z Ukrajiny, jsou z…

Zelenskyj: Nezáleží na tom, odkud jsou dokumenty. Otázkou je, se kterým ukrajinským představitelem jste mluvil? Protože pokud říkají něco o naší tajné službě, je to vlastizrada. Pokud říkají něco o konkrétním útočném plánu toho či onoho generála, je to také vlastizrada. Proto jsem se vás ptal, s jakými Ukrajinci mluvíte?

WaPo: O těchto konkrétních dokumentech? Jste první člověk, se kterým o nich mluvím.

Zelenskyj: Dobře.

WaPo: A mohu vám přečíst, jaké informace přesně jsou o Prigožinovi a GUR. 13. února vás Kirill Budanov, šéf ukrajinského hlavního ředitelství zpravodajských služeb, informoval o ruském plánu na destabilizaci Moldavska se dvěma bývalými Wagnerovými spolupracovníky. Budanov vás informoval, že ruské schéma považuje za způsob, jak obvinit Prigožina, protože „s ním máme jednání.“ Nařídil jste Budanovovi, aby informoval moldavskou prezidentku Maiu Sanduovou a Budanov vám řekl, že GUR informovala Prigožina, že bude označen za zrádce, který spolupracuje s Ukrajinou. Dokument také říká, že Budanov očekával, že Rusové použijí podrobnosti o Prigožinových tajných rozhovorech s GUR a schůzkách s důstojníky GUR v Africe.

Zelenskyj: Poslouchejte, abych byl upřímný, no, prostě si něco přečtete, něco řeknete. Jen nechápu, kde to berete, s kým mluvíte a tak dále. Mluvíte o tom, jak jsem se seznámil s Budanovem. To naznačuje, že vy – jak to říkáte? Vypadá to, že máte lidi, kteří mají nějaké záznamy nebo máte nějaké důkazy nebo máte něco, protože tak to vypadá. Opět děláte, omlouvám se, to, co jste dělali předtím. Zveřejňujete nějaké informace, které našemu státu nepomáhají útočit a nepomáhají nám bránit náš stát. Takže úplně nechápu, o čem mluvíte. Úplně nechápu váš cíl. Je vaším cílem pomoci Rusku? Myslím, že to znamená, že máme různé cíle. Pokud s nimi nesedím u jednoho stolu, tak úplně nechápu, o čem se bavíme. Každý z těchto dotazů jednoduše demotivuje Ukrajinu, demotivuje určité partnery, aby Ukrajině pomohli. No, tak či onak, prostě nechápu váš cíl.

WaPo: Naším cílem není pomoci Rusku.

Zelenskyj: No, vypadá to jinak.

WaPo: Nikdo nám tyto informace osobně neposkytl. Ty byly v uniklých dokumentech, které naznačují, jak jsem již řekl, že Spojené státy vás odposlouchávají.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout