Tchaj-wan prohlásil, že jeho armáda nedovolí USA vyhodit do povětří továrny na polovodiče

Tchaj-wan prohlásil, že jeho armáda nedovolí USA vyhodit do povětří továrny na polovodiče

V rámci přesunu pozornosti z Ukrajiny na Tchaj-wan, kde zřejmě dojde po příštích volbách, které zemi čekají již za rok, ke změně vedení na pročínské, se USA rozhodly přitvrdit.

Namísto dosavadního vysílání amerických politiků či politiků z řad lokajských zemí na oficiální návštěvy prezidentky, která má sice podporu západních politiků, ale už ne vlastních občanů, se nyní USA rozhodly přistoupit k výhružkám, které nemohly nepřipomenout jiné výhružky, které jsme mohli před časem slyšet na adresu Nord Streamu.

Zdá se, že USA chtějí opět přistoupit k operaci, která by namísto budování čehokoli opět jen ničila. Jenže v tomto případě snad nezůstane Tchaj-wan pokorným „kývačem,“ který si dobrovolně nechá zničit továrnu, jako si Evropané nechali zničit plynovod.

Tchajwanský ministr obrany v prohlášeních na začátku tohoto týdne odmítl myšlenku, že by USA bombardovaly ostrovní továrny na polovodiče v případě čínské invaze.

Republikán Seth Moulton (D-MA) nedávno řekl, že USA by měly „dát Číně velmi jasně najevo, že pokud napadne Tchaj-wan, vyhodíme do povětří TSMC,“ s odkazem na Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, která vyrábí většinu pokročilých polovodičů na světě.

Když byl tchajwanský ministr obrany Chiu Kuo-cheng dotázán na Moutlonovy komentáře, řekl, že armáda to nedovolí.

„Je povinností armády bránit Tchaj-wan a nebudeme tolerovat, aby někdo jiný vyhodil do povětří naše zařízení,“ řekl podle listu The South China Morning Post.

Myšlenka bombardování tchajwanských továren na čipy, aby se nedostaly pod čínskou kontrolu, získává ve Washingtonu na popularitě.

Dokument publikovaný v roce 2021 americkou armádní válečnou akademií naznačuje, že USA a Tchaj-wan měly naplánovat taktiku „spálené země“, která by mohla učinit Tchaj-wan „nejen neatraktivním, pokud by byl někdy uchvácen silou, ale i jeho udržování by bylo nákladné.“

Noviny uvedly, že tato taktika by mohla být provedena „nejúčinněji hrozbou zničení zařízení patřících společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, nejdůležitějšímu výrobci čipů na světě a nejdůležitějšímu dodavateli Číny.“

Zde je výběr z dokumentu s názvem Rozbité hnízdo: Odrazování Číny od invaze na Tchaj-wan:

Pro začátek by Spojené státy a Tchaj-wan měly předložit plány na cílenou strategii spálené země, která by Tchaj-wan učinila nejen neatraktivním, pokud by byl někdy uchvácen silou, ale i jeho udržování by bylo nákladné.

Nejúčinněji by toho mohlo být dosaženo hrozbou zničení zařízení patřících společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, nejvýznamnějšímu výrobci čipů na světě a nejvýznamnějšímu dodavateli Číny. Samsung se sídlem v Jižní Koreji (spojenec USA) je jedinou alternativou pro špičkové designy.

Robert O’Brien, který sloužil jako poradce prezidenta Trumpa pro národní bezpečnost, nedávno vyzval k bombardování tchajwanských továren, pokud Čína zaútočí.

„Spojené státy a jejich spojenci nikdy nedovolí, aby tyto továrny padly do čínských rukou,“ řekl O’Brien v březnu.

K uvedenému jen dodávám, že by mne velmi zajímalo, jak  budou chtít Američané zabránit, aby továrny nepadly do čínských rukou, pokud si Tchajwanci zvolí pročínskou vládu.

Podle výsledků loňských komunálních voleb již nemá strana současné prezidentky téměř žádnou podporu. Pročínská strana vyhrála dokonce i v hlavním městě Tchaj-peji, kde má nyní starostu.

Přijde pak na řadu podobná akce jako v případě Nord Streamu nebo včas nastoupí sčítací stroje Dominion či Sorosova barevná revoluce??

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.4]

One thought on “Tchaj-wan prohlásil, že jeho armáda nedovolí USA vyhodit do povětří továrny na polovodiče

  1. Obyvatele Krymu a Dobasu se rovnez rozhodly hlaso anim v referendu z si preji byt sou asti Ruske federace.

    Odpo edi „radu zalozeneho na pravidlech“ je bombardovani civilnich domu a najemne vrazdy vyznamnych osobnosti.

    Zcela logicky tedy pokud se Taiwanci rozhodnou pro tesnejsi spolupraci s pevninou, USaci je demokraticky rozbombarduji.

    Zajimava je rovnez citace US politiku „o likvidaci takove ktera neumozni obnovu.“ Tzn. Mluvi o radiacnim zamoreni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout