Finové, kteří vyrazili na nákup do Ruska, nebyli vpuštěni přes hranice

Finové, kteří vyrazili na nákup do Ruska, nebyli vpuštěni přes hranice

Od samého počátku, co Finsko zahodilo svoji neutralitu, aby se přidalo k  NATO, bylo jasné, že záhy přijde i patřičná odezva. Ve Finsku dosud celkem běžné přejezdy přes hranice za nákupy se tak nyní staly minulostí.

Finští občané, kteří chtějí překročit hranici s Ruskem na takzvané „obchodní vízum“, aby si v Rusku natankovali pohonné hmoty nebo nakoupili potraviny, jsou na hranicích s okamžitou platností vráceni zpět.

Až dosud ruské úřady nad takovými nákupními cestami zavíraly oči.

Zároveň se vstupem dříve neutrálního Finska do NATO  se ruská strana odhodlala k této reakci.

Jak 13. května informovaly noviny Helsingin Sanomat, ruští pohraničníci začali rušit víza finským občanům.

Zejména se jedná o Finy, kteří chtějí vstoupit do Ruska, aby doplnili palivo do svých vozidel a nakoupili jídlo. Většina řidičů byla zastavena na kontrolních stanovištích Vaalimaa/Torfjanovka a Nuiyamaa/Brusničnoje a poslána zpět.

Kromě toho podle zprávy někteří Finové obdrží oznámení o budoucím zákazu vstupu namísto zrušení již vystavených víz.

Ruský konzulát dosud vydával jednorázová turistická víza pouze finským občanům.

To je důvod, proč někteří Finové požádali o víza pro více vstupů pro služební cesty, aby mohli pravidelně tankovat nebo nakupovat potraviny v sousední zemi. Nic z toho sice není považováno za služební cestu, ale ruské úřady nad tím zatím zavírají oči.

Podle striktního výkladu ruského práva však finský občan s obchodním vízem, který například cestuje do Vyborgu, aby tam natankoval, jasně porušuje vízové nařízení.

V únoru Finsko také zahájilo výstavbu zkušebního úseku tříkilometrového plotu na hranici s Ruskem poblíž hraničního přechodu Imatra.

Plot bude pokryt ostnatým drátem a v některých prostorách budou instalovány kamery pro noční vidění, svítilny a reproduktory. V současné době je na finsko-ruské hranici pouze jednoduchý dřevěný plot.

První etapa výstavby by měla být dokončena do konce června. Finsko je oficiálně členem NATO od 4. dubna, což prodloužilo pozemní hranici NATO s Ruskem přibližně o 1 300 kilometrů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 23 Průměrně: 4.7]

7 thoughts on “Finové, kteří vyrazili na nákup do Ruska, nebyli vpuštěni přes hranice

  1. Koukám jak až ta lidská mentalita klesla, to jim přece muselo být jasné, že nějaké odezvi přijdou. Prostě pokud se dřívější přítel ode mne odvrátí a začne brojit proti mě, tak ho už v žádném případě nemohu k sobě pozvat, co jiné lze očekávat. Nyní teprve začnou být ti Rusové opravdu zlí, že dementi Finští.

  2. my také pocitime nasledky za tu podporu Ukrajině bohužel s Ruskou ropou a plynem už v budoucnu nemužeme počitat vláda udělala všechno aby vztahy s Ruskem rozbila a tak to začalo odstraněnim sochy Maršala Koněva až před podporu náckum v Kyjevě já byt Putinem taky bych se s tím nesral a od EU bych dal ruce na dobro pryč a tak i Putin děla když se spojuje s Čínou i po vojenské strance u nás musi byt nějakou dobu huř aby občane konečně začli přemyšlet co je špatně ale je to dobre k tomu aby skutečně začla nějaka změna a jestli budeme chtit zase jednou normalni vztaky s Ruskem mit i jejich ropu plyn a podobně budeme muset s Ruskem jednat skutečně normalně a ne tak že budeme podporovat nacky v Kyjevě a porušovat minské dohody

    1. My už žádnou „budoucnost“ nemáme! Pokud Vám to není známo, tak v tuto chvíli vede z RF do ČR jeden jediný ropovod a to jmenovitě Družba. Ten je zastaralý a na konci funkčnosti. A teď přijde skutečná perlička. VŠECHNY nově plánované nebo stavěné ropovody z RF vedou MIMO ČR! Stačí si projít trasy. Takže Rakušané, Slováci i Němci budou i nadále zásobováni z RF a jediná ČR se stane z většiny závislá na Německu, pokud budeme počítat tranzit norského plynu jako „německý“, tak ze 100%! Viník je Babiš a jeho vláda a současná vláda v tom už jen pokračuje.

  3. Během studené války stavěli totalitní státy (NDR, ČSSR, MLR, PLR) ploty a zdi na hranicích se „svobodnými“ státy demokratického západu, aby jim občané z toho socialistického ráje neutíkali. Tak teď staví plot Finsko … Bože, jak se jen ta historie krásně opakuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout