Uniklé dokumenty Pentagonu jsou pravděpodobně falešné. Kdo za tím tedy stojí?

Uniklé dokumenty Pentagonu jsou pravděpodobně falešné. Kdo za tím tedy stojí?

Od doby, co se objevily údajné úniky dokumentů z Pentagonu, kolují různé dohady o tom, zda jsou či nejsou pravé. A také se spekuluje o tom, kdo je asi záměrně přes mladého vojáka vypustil.

A pokud pravé nejsou – a hypotézy tímto směrem jsou nyní stále častější – pak je otázka, komu by se vypuštění zcela či částečně zmanipulovaných dokumentů mohlo hodit.

Při ověřování pravosti těchto dokumentů bychom měli být opatrní, protože nikdo nepotvrdil jejich pravost ani je přímo neodmítl jako falešné.

Jedna z mnoha hypotéz poukazuje na to, že za únikem by mohla být přímo Ukrajina.

Během druhé světové války Winston Churchill řekl, že „v době války je pravda tak drahá, že by ji měl vždy doprovázet bodyguard lží.“

Je možné, že bychom si měli vzpomenout na tento slavný citát, když sledujeme zpravodajství západních zpravodajských kanálů o údajném úniku z Pentagonu, který na několik dní v polovině dubna dominoval západním zprávám?

Nebo jinak řečeno, klamou nás Američané všechny tím, že předstírají, že únik je skutečný, a povzbuzují média, aby prozkoumala každý detail dokumentů v naději, že mnohé z informací budou nahlášeny jako fakt?

Při ověřování těchto dokumentů bychom měli být opatrní. Nejen proto, že mluvčí Bílého domu John Kirby si dal tu práci a řekl novinářům, aby ve svých článcích nereprodukovali podstatu informací v nich obsažených.

Ale spíše proto, že se zatím nikdo nepřihlásil, aby potvrdil pravost dokumentů nebo je zcela odmítl jako padělky. Je samozřejmě velmi pravděpodobné, že byly připraveny kabalou šarlatánů z Kyjeva a zkompilovány do kolosálního svazku, protože pro Zelenského je velmi prospěšné vyděsit evropské vůdce, aby urychlili dodávky zbraní (protože existuje mnoho podrobnosti o tom, co má Kyjev a co je potřeba na bojišti).

Geniální na šíření fake news je samozřejmě to, že se řídíte Churchillovým příslovím, respektive jeho podstatou recto verso. Obklopíte ji pravdou.

A to může být případ těchto dokumentů, protože jejich tvrzení o stále užších vazbách mezi zeměmi Blízkého východu a Ruskem jen stěží odpovídají polemikám, které kupř. uvádí Washington Post, který přičichl k titulku o egyptském „plánování“ Sisiho vyslat rakety do Ruska. Sisi o tom možná přemýšlel, ale je to opravdu novinka?

Možná bychom si měli položit otázku, komu prospívá narušení těchto vztahů.

Ostatně Rusko bylo vždy jedním z nejdůležitějších, ne-li největším dodavatelem zbraní do Egypta. Egypt, který má největší armádu v Africe, také nakupuje mnoho zbraní USA a EU. Američané a Evropané však prodejům zbraní často přikládají podmínky, což Rusko nedělá.

Zelenskij je přesvědčen, že pokud by hlavní spojenci Ruska ve světě přerušili styky s Moskvou, misky vah by se převrátily v jeho prospěch.

SAE také zjevně posilují výměnu zpravodajských informací s Ruskem, aby měly údajně výhodu nad USA a Spojeným královstvím. Podle žurnalistických měřítek to není žádná bomba, ale někdo cítil, že je důležité, aby se tato informace dostala na veřejnost.

Ani Američané, ani Rusové nebo jejich spojenci by neměli prospěch z diplomatické roztržky mezi Spojenými arabskými emiráty a USA, i když to musí popudit Bidenovu administrativu.

Ale Ukrajinci by z takové akce měli obrovskou radost, a proto bychom si měli dát pozor na takové myšlenky. Mějte na paměti, že je prakticky nemožné dokázat nebo vyvrátit tvrzení, že dvě země zvýšily nebo snížily svou zpravodajskou spolupráci.

Zprávy však nejsou úplně aktuální.

Je to však horká zpráva pro západní novináře, kteří si nemohou pomoci, a tak si pochutnávají na těchto chlípných dokumentech, které, jak se zdá, naznačují, že letní cvičení NATO plánovaná na konec dubna by mohla být kouřovou clonou pro zásobování ukrajinských sil.

Ale dokumenty jdou ještě dál.

Zveřejněné plány obsahují nejen harmonogram zásobování ukrajinských jednotek zbraněmi a municí NATO, ale také informace o struktuře brigád a praporů údajně připravujících se na ofenzívu. A tady to začíná být trochu směšné.

Dokument z 1. března uvádí, že kyjevské brigády potřebují k vedení ofenzívy 253 tanků, více než 380 bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, 480 vozidel, 147 děl a 571 obrněných HMMWV.

Snaží se autoři zdůraznit nedostatek vybavení na Ukrajině? A pokud ano, za jakým účelem?

Někdo může namítnout, že únik informací mohl pocházet od nespokojeného vysokého představitele Pentagonu, který si možná přeje konec války nebo který je naštvaný politikou stojící za Trumpovými soudními vystoupeními a jejich načasováním, protože teoreticky by únik o nedostatku ukrajinské vojenské technologie mohl způsobit, že Rusko bude mít na bojišti navrch.

Jak víme, že jsou tyto údaje vůbec správné? Pravděpodobnější je, že jde o mazaný dopis západním elitám, o kterém si někdo v Kyjevě myslel, že by měl větší dopad, kdyby se šířil prostřednictvím Washington Post – a nikoli obvyklými kanály. Možná ti, kdo napsali tento dokument, nepočítali s tím, že Biden dodá ještě více vojenské pomoci?

Ve skutečnosti, jen několik dní před únikem tohoto dokumentu, Biden schválil vojenskou pomoc ve výši 2 miliard dolarů s pozoruhodně podobným seznamem vybavení, jako je seznam v uniklém dokumentu Pentagonu.

Je možné, že tento uniklý dokument znali novináři v USA před 1. březnem a bylo jim nařízeno, aby o něm neinformovali, dokud nebude tato dohoda uzavřena?

Pokud za touto lstí stojí Kyjev, pak se lze spolehnout na dva faktory. Za prvé, vztah mezi Bidenem a Zelenským je napjatý a na pokraji rozpadu. A za druhé se dá předpokládat, že takových mediálních triků bude v budoucnu přibývat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.3]

2 thoughts on “Uniklé dokumenty Pentagonu jsou pravděpodobně falešné. Kdo za tím tedy stojí?

  1. Tak veru a preto zbalili toho mladého pilota. Hm… lepšiu sprostosť ste už fakt nedokázali vymyslieť. Raz darmo stále sa mi potvrdzuje ten fakt, že na prehnitom západe je to samí debil. Nemajú kúsok fantázie a ani štipku dômyselnosti. Robia iba top čo im nakážu. A tak to potom aj vyzerá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout