Saúdové oznámili výrazný pokles produkce ropy, ceny stoupnou o 6%

Saúdové oznámili výrazný pokles produkce ropy, ceny stoupnou o 6%

V loňském roce se mnoho západních politiků rozjelo do oblasti Blízkého východu, kde žebrali o ropu. Většina z nich – včetně Bidena, který žebral přímo u Saúdů – odešla s nepořízenou.

Další ranou do vazu Západu bylo i rozhodnutí Saúdské Arábie o odklonu od amerického dolaru.

Nyní Saúdové koordinují s některými členy OPEC a nečleny OPEC snížení produkce ropy.

Saúdové v neděli oznámili, že do konce roku sníží produkci ropy o 500 000 barelů denně, což by mohlo zvýšit ceny po celém světě.

Vyšší ceny ropy by pomohly naplnit ruské pokladny, zatímco země, které Rusko sankcionovaly a nyní se potýkají s rekordní inflací, budou navíc trpět vysokými cenami ropy – a tedy i dalším zdražováním prakticky všeho zboží.

Pravděpodobně to také dále zhorší vztahy se Spojenými státy, které vyzvaly Saúdskou Arábii a další spojence, aby zvýšili produkci, protože se snaží snížit ceny a snížit ruské finance.

Saúdské ministerstvo energetiky uvedlo, že škrty budou provedeny v koordinaci s některými členy OPEC a nečleny OPEC, aniž by je jmenovalo. Škrty doplňují snížení oznámené loni v říjnu, které rozzuřilo Bidenovu administrativu.

Ministerstvo tento krok označilo za „preventivní opatření“ zaměřené na stabilizaci trhu s ropou. Snížení představuje méně než 5% průměrné produkce Saúdské Arábie, která byla v roce 2022 ve výši 11,5 milionu barelů denně.

Saúdští představitelé začátkem tohoto roku oznámili, že jsou připraveni obchodovat v jiných měnách než v americkém dolaru, což je obrovská rána pro americkou ekonomiku.

Saúdská Arábie tento krok oznámila po prosincové schůzce s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Království je připraveno obchodovat na obchodních burzách v jüanu místo dolaru.

Saúdská Arábie také oznámila svůj záměr připojit se k alianci BRICS.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout