Šachista si oblékl nikáb, aby mohl soutěžit v ženské kategorii

Šachista si oblékl nikáb, aby mohl soutěžit v ženské kategorii

Tak už nejen v pokrokových zemích Západu se dostávají muži do ženských soutěží. V Africe již tento zvyk sice známe z atletiky, ale nyní se objevil i na ženském šachovém turnaji…

Šachista si oblékl nikáb, aby mohl vstoupit do ženské divize na turnaji v Keni, s odkazem na touhu vyhrát finanční odměnu určenou pro závodnice.

Stanley Omondi, 25, vstoupil do Kenya Open šachového turnaje pod jménem Millicent Awour, údajně ve snaze zlepšit své šance na získání peněžní odměny. Šampionát, který se konal minulý týden v hlavním městě země, je každoroční soutěží, která přitahuje špičkové šachisty z celé Afriky.

Omondi zamaskoval své skutečné pohlaví pomocí nikábu – celoobličejové pokrývky, kterou nosí některé muslimské ženy, a která ponechává jen malý otvor pro oči. Omondi spojil závoj s pytlovitým hábitem a vydával se za hluboce věřící muslimku.

Turnajoví funkcionáři zpočátku neměli podezření, že by mohlo být něco v nepořádku. Islám je v tomto africkém národě na vzestupu,  více než 10 % populace se identifikuje jako muslimové.

Ale prezident „Chess Kenya“ Bernard Wanjala řekl, že začali zjišťovat nesrovnalosti v jeho výkonu a poznamenal, že hrál příliš dobře na to, že se jednalo o dříve zcela neznámou účastnici.

Poté, co Omondi porazil bývalou keňskou národní šampionku Glorii Jumbu a top hráčku Ugandské Mezinárodní šachové federace Ampaire Shakiru, zasáhli úředníci, aby zpochybnili jeho identitu.

„Zpočátku jsme neměli žádné podezření, protože nosit nikáb je normální,“ řekl Wanjala BBC South Africa.  „Ale pzději jsme si všimli, že vyhrál proti velmi silným hráčkám… a je nepravděpodobné, že by byla zcela nová hráčka tak silná.“

Wanjala vysvětlil, že podezřelá byla Omondiho obuv, spolu s tím, že odmítl s kýmkoli mluvit. To ho nakonec prozradilo.

„Jednou z červených vlajek, které jsme si také všimli, byly boty, měl na sobě spíše mužské boty než ženské,“ řekl Wanjala a pokračoval ve svém prohlášení:

„Také jsme si všimli, že nemluvil. Normálně, když hraješ, mluvíš se svým soupeřem, protože hraní šachů není válka, ale přátelství.“

Poté, co byl konfrontován, Omondi přiznal podvod a vysvětlil, že je v obtížné finanční situaci a potřebuje finanční odměnu. Omondi také uvedl, že je připraven přijmout všechny důsledky.

Představitelé Kenya Open spekulují, že Omondi, který je zkušeným šachistou, věřil, že by měl lepší šance na vítězství v ženské soutěži, než kdyby se jednoduše účastnil mužské divize.

Do ženského šampionátu bylo přihlášeno téměř 100 žen a cena pro vítězku činila  500 000 keňských šilinků (cca 3 700 USD), což je v Keni velmi slušná částka.

Omondi byl postoupen disciplinární komisi Chess Kenya, která by měla vynést rozsudek během příštího týdne. Pokud ho komise shledá vinným, Omondi bude čelit potenciálnímu zákazu soutěží na několik let, ne-li na doživotí…

K uvedenému jen dodávám, že by úplně stačilo se přestěhovat do USA nebo  Evropy, prohlásit se za ženu a hned by měl šanci soutěžit v ženské kategorii – a to bez maskování nikábem nebo operace změny pohlaví.

Jen si nejsem jistá, že by i tak zvládl nad evropskými či americkými šampionkami vyhrát….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

One thought on “Šachista si oblékl nikáb, aby mohl soutěžit v ženské kategorii

  1. Nezabúdajme,že aj Barack Hussein Obama je moslim z Kene a od malička mu v Indonézii vtĺkali do hlavy učenie islamu… jeho fotky ,kde sa klania saudskoarabskému kráľovi ako Hácha Hitlerovi ,sa dajú ľahko vygoogliť.
    Ešte dodám,že najneskôr o 5-6 rokov bude burka či nikáb pod tvrdými trestami povinná pre všetky ženy v islamizovanom svete, teda aj pre nemoslimky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout