Slovensko a Polsko jsou prvními zeměmi, které v době konfliktu dodávají stíhačky na Ukrajinu

Slovensko a Polsko jsou prvními zeměmi, které v době konfliktu dodávají stíhačky na Ukrajinu

Jde tedy především o stíhačky, které mají být údajně využity na náhradní díly, ale to může být samozřejmě deklarováno jen navenek, skutečnost může být jiná.

Přece jen jsou pro Ukrajince ruské MiGy jednodušší k ovládání, nemusí se učit nic nového a mohou je ihned využít v boji.

V boji proti Rusku tak dostává Ukrajina další podporu od svých evropských spojenců. Po Polsku také Slovensko v pátek oznámilo, že poskytne stíhačky.

Polsko již oznámilo, že Ukrajině dodá čtyři stíhačky MiG-29 a nyní Slovensko následuje jeho vzoru a posílá jedenáct sovětských stíhaček MiG-29 z vlastních zásob.

Slovenská vláda tvrdí, že většina strojů není funkční, Ukrajina je údajně používá k dodávkám náhradních dílů. To znamená, že nyní již více členských států EU  vyhovuje požadavkům Volodymyra Zelenského na dodávky více stíhaček Ukrajině.

Některé další země totiž vedou podobné úvahy – a to včetně USA. Zatím však žádná další země nedeklarovala konkrétní počet, který hodlá zaslat.

Polsko a Slovensko byly velmi pochváleny zejména pobaltskými zeměmi.

Litevský prezident Gitanas Nauseda ocenil rozhodnutí Polska a Slovenska a označil ho za „důležitý vývoj, který výrazně posílí boj Ukrajiny proti agresorovi.“

Pobaltské státy stojí za Ukrajinou jednotně a patří mezi nejvěrnější podporovatele Ukrajiny. Estonsko dosud poskytlo vojenskou pomoc ve výši 400 milionů eur, zatímco vojenská pomoc Litvy brzy dosáhne 450 milionů eur.

Slovensko a Polsko jdou svým rozhodnutím o krok dále než ostatní státy NATO, jako jsou USA a Německo.

Ostatní se dosud zdráhaly pomoci Ukrajině stíhačkami. Jak bude Rusko reagovat na skutečnost, že v zásadě bojuje téměř výhradně proti materiálu NATO, zůstává nejisté.

Ovšem již bude velmi složité tvrdit, že se NATO do války nezapojuje. Nebo jsou snad podobné provokace úmysl a jen se čeká, kdy Rusko zareaguje tak, aby mohlo být NATO zataženo do války oficiálně?

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Slovensko a Polsko jsou prvními zeměmi, které v době konfliktu dodávají stíhačky na Ukrajinu

 1. Nie je nepravdepodobné,že falošne rusofilné Maďarsko – v skutočnosti plne oddané EÚ aj NATO, tiež je tam obrovská americká základňa – sa čoskoro pridá s dodávkami zbraní tiež… Verím,že po Putinovom konci v Kremli nás prídu Rusi oslobodiť tak ako v roku 1945 – my ešte máme šancu na slobodu , väčšina krajín Európy už bohužiaľ nie.

 2. OSN
  “Vzhledem na aktivní a věcnou podporu Ukrajiny a jejího nelegálního
  vedení letálními zbraněmi RF bereme na vědomí, že Česká a Slovenská
  republika jsou potencionálními cíli RF a jejich ozbrojenými silami.”

  Územní celistvost ani svrchovanost těchto zemí není v současném stavu garantovaná RF. Aktivní zapojení na stranu nepřítele a jeho vyzbrojování je podle pohledu OSN nepřátelským aktem vůči RF na stejné právní úrovni, jako napadení RF a aktivním vstupem do války. Případná ruská invaze do Česka nebo Slovenska potom nemůže být podle mezinárodního práva oslovena za napadení zemí Ruska federace, protože první nepřátelský krok srovnatelný s napadením provedly Česko a Slovensko. Na základě těchto skutečností nemohou Češi a Slováci žádat NATO o pomoc, protože podle stanov NATO mají nárok na podporu a pomoc pouze v případě, že jsou napadeni, v případě, že někoho napadnou oni! Slovenská vláda, která ví moc dobře, co se tady bude dít, tak už zakoupila pro sebe a své rodinné příslušníky letenky
  na měsíc říjen. Česká určitě nebude v tomto směru za Slováky pozadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout