Chystá se v Gruzii puč obdobný ukrajinskému Majdanu?

Chystá se v Gruzii puč obdobný ukrajinskému Majdanu?

Na úvod je třeba zdůraznit, že většina Gruzínců si podle volebních výsledků připojení k EU nepřeje, protože největší vládní strana získala přes 48 % . Síly, které stávající puč vyvolaly, jsou zcela zřejmě obdobné těm, které vyvolaly puč na Ukrajině v roce 2014.

Gruzie po protestech stáhla navrhovaný zákon zavádějící rejstřík „zahraničních agentů“. To byla odpověď vládnoucí strany na nekontrolovatelné, „organizované“ protesty v hlavním městě Tbilisi.

8. března v Tbilisi znovu propukly protesty proti návrhu zákona zavádějícího registr pro takzvané „zahraniční agenty,“ což jsou zpravidla neziskovky, které se vměšují do vnitřní politiky suverénních zemí. 

„Národně orientovaná“ gruzínská vládnoucí strana Gruzínský sen stáhla kontroverzní návrh zákona zavádějící rejstřík „zahraničních agentů“ po dvou nocích násilných, zjevně účelově organizovaných protestů v časných ranních hodinách 9. března.

V hlavním městě Tbilisi to ráno oznámil mluvčí strany. Vedení strany tak reagovalo na sílící protestní hnutí v zemi, které v noci na 9. března vyvrcholilo masivními nepokoji.

Protest vyvolal  návrh zákona, který by všechna média a neziskovky, které dostávají 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničí, klasifikoval jako „zahraniční agenty“.

Kritici tvrdili, že návrh by se podobal zákonům údajně používaným v Rusku k potlačení disentu a politické opozice. Typ argumentace jasně ukazuje na „strůjce“ sféry vlivu, která se roky „intenzivně“ snaží získat Gruzii. V neposlední řadě kvůli „umístění“ různých amerických biolaboratoří v zemi, založených výhradně na „vyzkoušeném ukrajinském vzoru“.

Zdůvodnění  odkazuje na zákon podepsaný ruským prezidentem Vladimirem Putinem v roce 2012 o zpřísnění kontrol neziskovek financovaných ze zahraničí.

Na „Západě“ byla reforma chápána jako pokus zasáhnout proti těm, kteří smýšleli jinak. Jen loni v červnu schválila ruská Státní duma další zákon uvalující drakonická omezení pro jednotlivce a organizace, které jsou „pod cizím vlivem“.

Jde ovšem o zákon, který je zaveden také v USA (zákon FARA) nebo Izraeli. Ti, kdo se tedy odvolávají na Rusko, by si měli uvědomit, že tento nástroj se využívá i v dalších zemích. Mimo jiné zákon na krátkou dobu zavedlo i Maďarsko, než jej na základě žádosti EU asi po roce existence zrušilo.

Zástupci strany Gruzínský sen uvedli, že podobný zákon je zapotřebí v Gruzii, aby byla zajištěna transparentnost financování. Zřejmě se  prozíravě snažili omezit zvýšený vliv Západu, aby nedopadli jako Ukrajina.

 

„Takzvaná“ opozice však zaujala pevný postoj proti zákonu. Zejména si stěžovala, že je to „stejné jako ruské právo, které označuje jednotlivce a skupiny kritizující vládu za zahraniční agenty“ (proč však neodkázali na jim blízké USA, kde zákon také platí, je otázkou). 

Demonstranti mávali vlajkami Ukrajiny a Evropské unie, ke které by chtěli Gruzii připojit, a skandovali „Ne ruskému zákonu“.

V pouličních bitvách, které následovaly, policie vytlačila zbývající demonstranty, kteří zase házeli kameny a lahve. Gruzínské ministerstvo vnitra uvedlo 8. března, že bylo zatčeno přes 70 lidí.

Scény tisíců Gruzínců v ulicích mávajících modrou vlajkou EU připomínaly záběry, které jsme mohli vidět během povstání na Euromajdanu v Kyjevě, které začalo v roce 2013 v reakci na rozhodnutí tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Vláda tehdy plánovala přerušit jednání o asociační dohodě s EU ve prospěch užších vazeb s Ruskem.

Tyto demonstrace se na konci listopadu 2013 změnily v násilí, když pořádková policie zaútočila na demonstranty na náměstí Nezávislosti. V únoru 2014 zahájili odstřelovači palbu a zabili desítky Ukrajinců. V důsledku toho byl Janukovyč nucen opustit zemi.

Záhy se potvrdilo, že celý puč byl iniciovaný a financovaný USA – Nulandová byla v té době jednou z hlavních „hvězd“ Majdanu. USA také určovaly, kdo bude jmenován do „pomajdanovské“ vlády, což také potvrdily uniklé telefonáty:

 

Gruzie se již dlouho nachází v obtížném balancování mezi probruselským postojem části svých občanů a také národně uvědomělými aspiracemi části obyvatelstva, které nechce být pod kuratelou EU. V zemi je tedy velmi rozdělená společnost.

Moskva také podporuje odtržené regiony – Jižní Osetii a Abcházii. Současné vedení Gruzínského snu sleduje spíše proruský kurz, který však „Západ“ nevítá.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price 8. března popsal kontroverzní návrh zákona jako „inspirovaný Kremlem“ a byl proto hluboce znepokojen. Přitom i v USA podobný zákon platí…

„Skutečnost, že Parlament postupuje vpřed s tímto zákonem inspirovaným Kremlem, je neslučitelná s jasnou touhou gruzínského lidu po evropské integraci a demokratickém rozvoji,“ řekl Price. 

Prohlášení EU ze 7. března také varovalo, že zákon je „neslučitelný s hodnotami a normami EU“ a mohl by mít „vážné dopady na naše vztahy.“

Gruzie požádala o členství v EU v březnu 2022. Přestože zemi nebyl udělen status kandidátské země, Evropská rada vyjádřila ochotu tento status udělit, pokud Gruzie provede určité reformy.

„Pro Gruzii byly stanoveny určité podmínky, které jsou velmi úzce spjaty s demokratickou legitimitou demokratických reforem,“ řekl CNN komisař EU Maroš Šefčovič.

Od té doby členské státy bloku vedly velmi intenzivní diskuse o kandidatuře Gruzie. „Tento zákon je neslučitelný s hodnotami a normami EU,“ varoval Borrell v prohlášení. „Jeho poslední pasáž může mít vážné dopady na naše vztahy.“

Všímáte si, jak ti, kdo nejvíc opovrhují demokracií, se jí neustále ohánějí?

Vydírání  EU, které na druhé straně nijak nevadí zcela nedemokratické manýry vládnoucí sebranky na Ukrajině, kde byla zcela zakázána opozice, jen ukazuje, že demokracie je to poslední, oč eurofašistům ve skutečnosti jde.

Potřebují další zemi, kterou by plně ovládli, včetně Bruselem vnucované škodlivé politiky zeleného údělu, LGBTQI, výměny obyvatel a cenzury….

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Chystá se v Gruzii puč obdobný ukrajinskému Majdanu?

  1. Šefčovič nie je človek ,ale Žid, ktorý v prezidentskej kampani /našťastie neuspel/ drzo klamal o návštevách kostola a bravčových rezňoch…Tiso to fakt pohnojil! K inak výbornému článku dodám len toľko,že na rozdiel od vlády je prezidentka Gruzínska oddaná Bruselu aj Washingtonu , a tiež to, že „demonštranti“ /podľa všetkého štedro platení a podporovaní CIA aj Sorosom/ žiadajú najnovšie aj odstúpenie vlády a predčasné voľby. Verím,že Rusko zaútočí potom,čo sa v tejto krajine pravdepodobne zmocnia vlády ultraliberálni fašisti, aj na Gruzínsko. A v porovnaní s rokom 2008 to bude o niečom úplne inom.

  2. je nutné udrieť na tieto organizácie a ukázať ich pravú nahotu. (zahraničný agenti) a určite je to LGBTI…. toto je tá zgerba. A mať sa s nimi bez milosti. Toto je armáda zla, EU-Uršuli, lezby, pedofilky a Vatikánu na čele lucifera Bergogliho buzeranta a pedofila. Ak udriete na týchto netvorov padnú všetci aj s Trumpom.

  3. nedají si pokoj a nedají. Pořád se musí do někoho navrtávat a snažit se lidi v zemi stavět proti sobě. Výsledkem nemá být určitě zlepšení života, ale krádež surovin nebo podobná hnusárna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout