Americká armáda obnovila krádeže syrské ropy několik týdnů po smrtícím zemětřesení

Americká armáda obnovila krádeže syrské ropy několik týdnů po smrtícím zemětřesení

Již dlouhé roky okupují USA část Sýrie, přičemž pod nezákonnou okupací je asi třetina země, která je také pod ničivými sankcemi, které byly dočasně uvolněny jen na dobu záchranných prací po zemětřesení.

Na této okupované části země dochází již roky ke krádežím ropy, čímž se USA nijak netají. Ropa je pak převážena na americké základny v okupovaném  Iráku.

Úředníci Bílého domu se již dříve chlubili, že Washington „vlastní“ třetinu syrského území, zejména na zdroje bohatý severovýchod.

Tři týdny po smrtícím zemětřesení o síle 7,7 stupně v Sýrii obnovila americká okupační armáda svou kampaň pašování ropy na severovýchodě země.

Podle očitých svědků z oblasti Al-Yarubiyah v guvernorátu Hasakah 27. února američtí vojáci přepravili nejméně 34 tankerů vezoucích kradenou syrskou ropu přes nelegální hraniční přechod Al-Mahmoudiya na své základny v Iráku.

Ropa byla ukradena ze severovýchodní oblasti Džazíry, hlavního syrského energetického a obilného regionu.

Washington udržuje v Sýrii asi 900 vojáků, hlavně rozmístěných na základně Al-Tanf a severovýchodním regionu země. Jejich okupace je podle mezinárodního práva nezákonná, protože byla provedena bez souhlasu vlády.

Ačkoli americké jednotky – doprovázené bojovníky Syrských demokratických sil (SDF) – zpočátku okupovaly velké části Sýrie pod záminkou boje proti ISIS, oficiální odůvodnění okupace se změnilo poté, co byl ISIS z velké části potlačen.

V roce 2019 bývalý americký prezident Donald Trump řekl: „Držíme si (syrskou) ropu, nicméně nařídil částečné stažení vojsk.

Šéfka blízkovýchodního oddělení Pentagonu prezidenta Bidena, Dana Stroulová, prohlásila, že americká armáda „vlastní“ jednu třetinu syrského území, včetně jejího „ekonomického tahouna“, a nastínila sadistickou strategii – 4bodový plán, jak zabránit rekonstrukci země:

  • americká vojenská okupace Sýrie bohaté na zdroje
  • diplomatická izolace“ syrské vlády;
  • ekonomické sankce proti Damašku a jeho spojencům
  • zabránit tomu, aby se pomoc při obnově a technické expertízy vrátily zpět do Sýrie

Úřednice Bílého domu zdůraznila, že oblast kontrolovaná Washingtonem je „ekonomickou silou Sýrie, to znamená, že se tem nachází ropa stejně jako zemědělská půda.“

Podle vyšetřování projíždějí každý týden nelegálními přechody mezi Irákem a Sýrií desítky cisteren v konvojích doprovázených americkými bojovými letadly nebo vrtulníky.

Pastevci v regionu potvrzují tato tvrzení a říkají, že syrská ropa bude přepravena do vojenské základny Al-Harir v Erbilu, hlavním městě iráckého Kurdistánu (ICR), regionu známého jako „centrum“ západních a izraelských špionážních agentur.

V srpnu loňského roku syrské ministerstvo zahraničí tvrdilo, že ztráty, které utrpěl ropný a plynárenský sektor země v důsledku amerických akcí, dosáhly od začátku syrské krize v roce 2011 107 miliard dolarů.

Po ničivém zemětřesení, které tento měsíc zpustošilo severozápadní Sýrii, byly USA nuceny dočasně zrušit jednostranné sankce proti této zemi, které bránily dodávkám pomoci do postižených oblastí.

Ve stejný den, kdy američtí vojáci propašovali poslední konvoj syrského paliva ze země, mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price vyzval mezinárodní společenství, aby nedovolilo, aby humanitární pomoc Sýrii šla ruku v ruce s normalizací vztahů s vládou prezidenta Bašára Assada.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “Americká armáda obnovila krádeže syrské ropy několik týdnů po smrtícím zemětřesení

  1. Kto považuje Asada či Lukašenka za krutého tyrana, ale nevadia mu zverstvá páchané Saudskou Arábiou v Jemene či Izraela v Libanone, Iráne či práve Sýrii /Turecko, Kosovo, Spojené arabské emiráty a niektoré ďalšie štáty a pseudoštáty sú už blízki kamaráti a spojenci tejto odpornej diktatúry/, zaslúži si smrť.

  2. RF by mala konečne dodať poriadne zbrane a zbraňové systémi Asadovi. A Turecko by sa malo tiež spamätať a začať boj proti teroristom z USA!!! To za čím ešte Turecko čaká, keď už obvinili USA zo zemetrasenia v Turecku? A tak isto ich obviňujú z podpory teroristov Kurdskej národnosti, ktorí páchajú teroristické útoky na území Turecka!!! To jednemu hlava neberie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout