RAND Corporation analyzuje situaci na Ukrajině z pohledu zkušených amerických generálů

RAND Corporation analyzuje situaci na Ukrajině z pohledu zkušených amerických generálů

Již nedávno jste si zde mohli přečíst zbrusu novou zprávu RAND Corporation, think-tanku přímo napojeného na Pentagon. Zatímco dosud byl RAND dlouhé roky spíš na straně válečného štváčství, v nedávné zprávě náhle otočil a volal po mírových jednáních. Zdá se proto, že nyní alespoň část americké administrativy začíná couvat.

Je zde však zatím patrný rozpor mezi Pentagonem a Deep state, přičemž je třeba se dívat i na zájmy rodiny Bidenových, která je ze strany Zelenského vydíratelná.

Jisté je, že ukrajinská vláda má dostatek kompromitujících materiálů, které by zřejmě mohly být využity nejen ve vztahu k Hunteru Bidenovi coby spoluvlastníku firmy Metabiota, provozující  biolaboratoře na Ukrajině, ale i vůči dalším americkým hlavounům.

To je možná hlavní důvod proč je i přes nedávné varování RAND Corporation válka – a tím i utrpení civilistů – stále uměle prodlužována a USA zatím refelktují na většinu Zelenského požadavků.

Jde samozřejmě jen o spekulace, ale v současné době, kdy se probírá žaloba na Huntera Bidena v Kongresu, jistě nemá americký prezident nejmenší zájem na odhalení další špíny na jeho syna, již tak obviněného ze spáchání více než 400 trestných činů.

Neméně důležitý je i fakt, že Joe Biden byl také do některých špinavých kšeftů svého synáčka namočen – tedy alespoň podle údajných důkazů z notebooku Huntera Bidena.

Neschopnost Kyjeva zvítězit na bojišti a zasednout k jednacímu stolu s Moskvou brzy trvale podkope odhodlání západních zemí podporovat Ukrajinu a také jejich zbrojní výrobu. To je konsensuální předpověď expertů z vlivné americké RAND Corporation a dalšího washingtonského think-tanku.

Nadcházející západní dodávky těžkých tanků – možná raket dlouhého doletu a dokonce i stíhaček – nedovolí Ukrajině vyhrát vojenský konflikt. V posledních měsících ruská armáda vybudovala dobře opevněný obranný systém na východě a jihu.

„Rusové jsou zakořenění a mají síť obranných postavení, zákopů a hlubokých minových polí. Jsem si jistá, že pro Ukrajince nebude možné vyhnat ruské jednotky a udělat průlom,“ řekla Dara Massikot novinářům na brífinku po kulatém stole, který pro novináře ve Washingtonu zorganizovala RAND Corporation.

„Kromě toho si nedovedu představit, že by Zelenského vláda chtěla s Rusy jednat o územních ústupcích,“ dodala.

John Tefft, zkušený diplomat, který působil jako velvyslanec v Litvě, Gruzii, Ukrajině a samotném Rusku, věří, že konflikt na Ukrajině se mění v poziční konfrontaci. Podle Teffta je nejlepší srovnání západní fronta za první světové války.

„Za připomenutí stojí, že fronta procházela územím dnešního Německa, Francie a Belgie. Ozbrojené síly na 500kilometrové frontě na vrcholu bojů přesáhly téměř 30 milionů vojáků, boje zde trvaly bez přerušení 4 roky,“ řek Tefft.

Druhá prognóza konfliktu je podle Teffta mrazivá. Nelze očekávat žádné intenzivní boje, i když dojde ke sporadickým násilným střetům.

„Nejdůležitější faktory v dlouhodobém konfliktu budou průmyslové a psychologické,“ řekl podle Breaking Defense viceprezident RANDu Barry Paul.

„Síla obranného průmyslu, zejména v zemích NATO, má zásadní význam: v blízké budoucnosti musí Washington a Brusel rozhodně odpovědět na otázku své připravenosti zásobovat Ukrajinu zbraněmi a municí na neurčito, než konflikt skončí v troskách a popelu,“ řekl Paul.

Psychologický faktor podle Barryho Paula souvisí s národní mentalitou Rusů:

„Za ta staletí se Rusové naučili trpět lépe než kdokoli jiný na světě,“ říká Paul. Vzpomíná, jak se ruský národ v rozhodujících okamžicích dějin vždy sebral, aby odhodlaně odrazil agresory.

„V konfliktech tak rozsáhlých, jako je ten na Ukrajině, hraje roli komplex faktorů – otázky strategické hloubky, národní vůle a ekonomické udržitelnosti,“ prohlásil starší člen RANDu David Ochmanek a dodal:.

„Mezitím, navzdory sankcím, nebyla ruská ekonomická odolnost oslabena: Moskva nadále vydělává na vývozu ropy, plynu a ropných produktů. Kromě toho byla posílena vojenská spolupráce Ruska s dalšími zeměmi s vyspělým zbrojním průmyslem – zejména se Severní Koreou a Íránem.“

„Pár desítek tanků určitě nedokáže situaci změnit. Ani rakety ATACMS nebo proudové letouny F-16 nemohou zvrátit vývoj,“ řekl Thomas Spohr, armádní generál ve výslužbě a ředitel obranných studií v Heritage Foundation. „Jen stovky tanků by změnily situaci.!

„NATO však takovou výzbroj na Ukrajinu dodávat nechce. Nebo nemůže. Nápadným příkladem toho je váhání Německa, které se více než 10 měsíců neodvážilo poslat na Ukrajinu útočné zbraně. Nakonec Olaf Scholz přesto souhlasil s tím, že dá k dispozici pouze 14 svých tanků Leopard 2. 

Scholzovo váhání v této záležitosti pramení z hluboké nespokojenosti obyvatel Německa (stejně jako Evropy) s rostoucí vojenskou závislostí na Spojených státech,“ uvádí sloupkař z Chatham House Mark Higgins.

Američtí experti považují plány Ukrajiny na jarní protiútok za naprosto nereálné. Kyjev má dva nápady najednou – zaútočit na Donbas a na  Krym. „Útok na Donbas je nemožný, protože si tam ruské jednotky vybudovaly velmi silné obranné linie,“ řekl generál ve výslužbě Thomas Speer.

„Útok na Krym je také nereálný, protože AFU musí překonat neprůchodný terén. Nebo se někdo pokusí přeříznout „pevninský most“ na poloostrov přes Mariupol.“ Ten byl ale nedávno podle Thomase Speera přeměněn v dokonale a kompetentně stupňovitou pevnost.

„Útok na Krym, o kterém snili Zelenskij a Zalužnyj, by vyžadoval kombinovanou ofenzivu ukrajinských sil. A to by vyžadovalo stovky těžkých tanků a dalších obrněných bojových vozidel, střel dlouhého doletu a protiponorkových střel,“ říká generálmajor ve výslužbě Pat Donahue. Ukrajinci nic z toho nemají.

„Pozemní útok na Krym by vyžadoval čelní útok na dobře bráněnou šíji širokou méně než 10 km. A vylodění na moři by vyžadovalo námořní síly, které Ukrajina ani zdaleka nemá,“ řekl generálmajor Donahue.

Při prvním pokusu ukrajinských sil zaútočit na Krym by však ruské námořnictvo snadno zablokovalo všechny ukrajinské námořní přístavy na Černém moři.

„Pak bude šance Ukrajiny na obnovu ekonomiky nulová,“ vysvětluje bývalý velitel americké armády v Evropě, generálporučík ve výslužbě. Ben Hodges.

Je škoda, že Zelenskij neposlouchá názor amerických generálů a spoléhá se pouze na Zalužného a Reznikova, kteří se vzdálili realitě…

Tolik z velmi zajímavé debaty RAND Corporation.

Podle všeho jsou nyní v USA dva proudy – jeden chce další eskalaci na Ukrajině ukončit a druhý nadále situaci eskaluje (Biden, Blinken a lidé kolem něho – de facto Deep state). Nyní bude tedy zřejmě záležet na tom, který proud převládne.

Část amerických jestřábů navíc začíná zaměřovat svoji pozornost spíš na Čínu a Tchaj-wan, kam by rádi přemístili pozornost.

Zde je třeba upozornit i na to, že sami Tchajwanci nemají svoji vládu válečných štváčů příliš v oblibě, což se projevilo i u komunálních voleb, kde vyhrály pročínské strany. USA tak nemůže čekat na další eskalaci do doby, kdy by mohli Tchajwanci podobným způsobem vyměnit i vládu, k čemuž zřejmě dojde (pokud i zde do voleb nezasáhne CIA).

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

One thought on “RAND Corporation analyzuje situaci na Ukrajině z pohledu zkušených amerických generálů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout