Je válka na Ukrajině také válkou o strategickou surovinu – titan?

Je válka na Ukrajině také válkou o strategickou surovinu – titan?

Titan je vzácný, vyhledávaný kov, vzácná a velmi potřebná surovina a má zásadní význam pro obranu, stavbu lodí, stavbu letadel a pro vývoj pokročilých technologií a jejich průmyslu.

USA zařadily titan jako jednu z 35  komodit kritických pro jejich ekonomiku a národní bezpečnost. Jedinou nevýhodou je, že USA musí tuto surovinu dovážet. A velmoci si nemohou udržet svůj ekonomický význam, pokud neseženou dostatek titanu.

57 procent celosvětové produkce titanu v loňském roce pocházelo z Číny, dalších 17 procent z Japonska a 13 procent z Ruska. Ukrajina vyprodukovala 4 000 tun, ale stále má velká nevyužitá ložiska v Doněcké oblasti. Dvě velká ložiska nyní dobyli Rusové.

V současné době se bojuje o další z těžební společnost Velta u Dněpropetrovsku. Podle Newsweeku jsou dodávky tanků na Ukrajinu  také spojeny se skutečností, že mají být zajištěna zbývající ložiska titanu a další ložiska vzácných nerostů na Ukrajině.

Koneckonců, na Ukrajině je druhé největší ložisko vzácných nerostů po Číně, a proto je země nepostradatelná pro moderní průmysl.

Demokracie a mezinárodní právo jsou tedy na Ukrajině v sázce jen okrajově. Podle Newsweeku by skutečný důvod ukrajinské války mohl spočívat v jejích přírodních zdrojích a především v titanu. USA nemají téměř žádný titan, Číňané 60 procent.

USA musí dovážet 90 procent svých potřeb z Číny a Ruska. Aby se staly nezávislejšími, potřebují Spojené státy své vlastní zdroje titanu. Titan je klíčový jak pro USA, tak pro EU pro rozvoj jejich průmyslu a vojensko-průmyslových komplexů.

Rusko a Čína diktují globálnímu trhu (70%). Aby bylo možné nakládat s klíčovými ložisky titanu, je třeba nadvlády nad ložisky titanu na Ukrajině. Bitva o Ukrajinu se tak stává pochopitelnou jako boj o jednu z nejdůležitějších průmyslových surovin – titan.

USA byly dosud závislé na čínských a ruských dodávkách titanu a chtějí tuto závislost ukončit prostřednictvím války na Ukrajině.

Ukrajina je také nepostradatelná jako úložiště poloviny světových vzácných nerostů pro rozvoj západních vojenských technologií a jako páteř budoucího odstrašení Ruska a Číny.

Newsweek říká: „Pokud Ukrajina vyhraje, USA a jejich spojenci budou mít možnost se napojit na nový zdroj titanu. Pokud se však Rusku podaří zmocnit se ložisek a zařízení země, Moskva rozšíří svůj globální vliv na stále strategičtější zdroje.

Ale pokud je Ukrajina skutečně o titanu, má to dopad na šance na mír. Pokud USA potřebují ukrajinský titan, nebudou souhlasit s mírem, který ponechá tyto životně důležité zdroje surovin pro americký průmysl v rukou Rusů.

To také vysvětluje Zelenského známé výkřiky o „boji ke konečnému vítězství“ a „znovudobytí Donbasu a Krymu“, stejně jako přiznání amerického zbrojního průmyslu a generálů o pravděpodobně déle trvající válce se stále silnějším vyzbrojováním, tj. eskalací namísto připravenosti na mír.

Zatímco tanky se již posílají, začíná se nahlas hovořit také o stíhačkách a váleční štváči stále víc přilévají olej do ohně.  Vyhlídky na mír na Ukrajině jsou proto prozatím chabé.

Dokud budou mít Rusové stále v rukou část ukrajinského titanu, Američané se budou i nadále  snažit oblast znovu vojensky dobýt – samozřejmě s podporou evropských lokajů.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout