Dokonce už i OSN přiznává, že bojovníci ISIS míří zejména balkánskou trasou do zemí EU

Dokonce už i OSN přiznává, že bojovníci ISIS míří zejména balkánskou trasou do zemí EU

To, co je mnohým z nás již dávno jasné, nebylo nadále možné tajit. Jisté je, že většina bojovníků ISIS už dávno v Evropě je. Někteří přicestovali již zmíněnou balkánskou trasou a další pak přes Libyi, kam se mnoho bojovníků uchýlilo po porážkách v Sýrii.

V Libyi již svůj úkol do jisté míry splnili, nyní je na řadě Evropa. To je celkem jasné, přičemž je jen otázkou času, než dojde k větším koordinovaným útokům.

Lze předpokládat, že řadoví vojáci džihádu jsou zde dávno a postupně dávají dohromady další příznivce nejen z řad nově příchozích muslimů, ale jistě najdou dostatek džihádistů i mezi těmi, kteří se již v Evropě narodili.

OSN nyní zaznamenává nově přicházející členy ISIS, ale to je zřejmě již jen špička ledovce. Navíc připomínám, že se neznámo kde pohybuje 70% zbraní zaslaných Západem na Ukrajinu a záhy rozprodaných na černém trhu.

Předpokládám, že většina jich skončila právě mezi evropskými džihádisty.

Džihádisté nyní přichází několika trasami, tedy nejen přes balkánskou, ale i přes Itálii, případně Španělsko.

Jenže tento džihád plně podporuje EU, která na jedné straně zakázala Itálii uzavírat přístavy nebo jakkoli invazi omezovat, zatímco zemím na balkánské trase – zejména pak Bulharsku – odmítla přispět na stavbu hraničních plotů.

Pokud tak dojde k nějakým útokům, obviněni by měli být v prvé řadě všichni bruselští hlavouni.

Vzhledem k tomu, že invaze v současné době graduje do rekordních čísel, může to znamenat, že se již chystají nějaké větší akce, které mohou být i jednotně koordinovány. K takovým útokům zcela jistě dojde, otázka tedy není zda, ale kdy k nim dojde.

Může k nim dojít letos, ale i za dva roky,

Zatímco válka na Ukrajině pohlcuje zdroje a pozornost, existují další horké fronty, které je třeba sledovat. Varování bylo vydáno ve spisu OSN. Mnozí se zaměřili na nové vedení Al-Káidy předané Sajfu Al-Adelovi, ale dokument zejména nastínil hrozby, které nadále obklopují Evropu.

Tyto hrozby jsou propojeny s migračními trasami do Itálie, které se nikdy nezastavily. A Lampedusa opět pociťuje tlak. Hotspot ostrova v pondělí za jediný den zaregistroval více než 2100 migrantů.

Zbytky organizace nadále působí v Libyi a představují hrozbu pro bezpečnost afrických zemí. Ve spisu se uvádí, že Al-Káida přivádí bojovníky z Nigeru do Libye přes propustné africké hranice. Není jasné, zda jsou tito bojovníci určeni pro jiné válečné scénáře v Sahelu, ale nelze vyloučit pohyb na sever – tedy do Evropy.

Riziko spočívá v tom, že osamělí agenti nebo jednotlivé buňky teroristů míří na pobřeží Středozemního moře a především na uzly, z nichž vyplouvají lodě naložené migranty mířícími do Itálie.

Tato strategie je již vyzkoušena v jiných zkrachovalých státech, jako je Jemen: bojovníci ISIS upřednostňují svazky s místními kmeny, aby si udrželi společenskou legitimitu a kontrolu nad územím. Tímto způsobem může ISIS kontrolovat různé trasy, jako jsou cesty týkající se obchodování se zbraněmi, drogami a především s lidmi.

Navzdory oslabení syrskými nájezdy je skupina stále aktivní v jižních sektorech. Stejně jako al-Káida se i ISIS ukazuje jako odolný a schopný využít křehkosti Libye, využívat vazeb s místními komunitami a prosazovat nelegální obchod náborem nových bojovníků.

Dokonce i struktura se změnila. Nový vůdce Abdulsalam Darkullah vytvořil malé teroristické buňky o 30-40 osobách, které se také skládají ze zahraničních bojovníků, většinou z Ghany, Keni, Nigeru, Nigérie a Súdánu.

Dále na západ je proselytismus u bran Španělska také znepokojující. Několik členských států EU oznámilo OSN, že nebezpečí zahraničních bojovníků, kteří se znovu objevují jako náboráři, aby vytvořili autonomní buňky schopné působit v Evropě, je stále vysoké.

Mnozí z nich mají zkušenosti s radikalizačními procesy a mají přímé kontakty s centrálními velitelstvími organizací. V říjnu španělská policie jednu z těchto buněk v enklávě Melilla zlikvidovala.

Asi 13 lidí skončilo v poutech mezi Melillou, Granadou a Marokem za to, že indoktrinovali asi padesát dětí. Oporou buňky byl imám z Melilly a dva bývalí bojovníci ISIS, kteří bojovali v Mali.

Znepokojující je také trasa, která vede přes Balkán. I zde stále zvoní na poplach, jak ukázalo dvojité zatčení loni v srpnu. Španělské síly zadržely dva vojáky Al-Káidy, kteří působili mezi Rakouskem a Španělskem.

Oba se připojili k organizaci v roce 2014 během období stráveného boji v Sýrii. Vyšetřování ukázalo, že teroristům se podařilo nerušeně přejít Turecko, Bulharsko, Srbsko, Maďarsko a nakonec i Rakousko.

Možná ještě znepokojivější je, že oba se dostali do Evropy díky síti srbských obchodníků s lidmi, kteří jsou schopni poskytnout pasy pro vstup do schengenského prostoru (pozn. jde většinou o „spolubojovníky“ z Bosny, kde se nachází výcvikové tábory).

Balkánská trasa proto zůstává jedním z citlivých míst, v nichž je třeba zasáhnout, zejména rozšířením biometrických kontrolních systémů s cílem vystopovat možné teroristy.

Zpráva OSN však již nezmiňuje, že drtivá většina džihádistů (odhaduje se, že až 2/3) projde Evropou bez povšimnutí. Lze tedy předpokládat, že většina bojovníků je již dávno „na svých místech“ a čekají jen na povel, jak nedávno upozornil jistý německý policista…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

9 thoughts on “Dokonce už i OSN přiznává, že bojovníci ISIS míří zejména balkánskou trasou do zemí EU

  1. nakonec celé je to záměr EU přitáhnout džihád do Evropy a zdevastovat to málo co ještě zůstane po všech těchto ničitelských vládách. Tak není jasné proč se v OSN diví, když to celé naplánovali. Možná ale to všechno bude mít velkou výhodu v tom, že žádný zelený úděl a 26 pohlaví nebudou úplně v souladu s myšlením muslimských bratrů a sester. Tam se zdá, že na prvním místě je rodina, tj. táta, máma a dětičky. Uvidíme.

    1. Antonio Gutieres by si měl dopodrobna přečíst korán a stejně tak co to znamena džihád mečem a co to je právo šaría aby nebyl za takového Debila co bude podporovat otevřené hranice nastěhoval bych do sousedstvi i George Sorose Somalskou vesnici at si s němi zkusí žit a nebo doporučuji pobit v cikánském Ghettu typu Most, Košice, Janov, Chanov

  2. OSN je zločinecká organizace řízená oligarchy, takže nevěřím, že přesně nezná tok migrantů a jak je záměrně řízena islamizace Evropy.

  3. Milióny džihádistov už dávno žijú aj vo Švajčiarsku, kde sústavne ubúda bielych domorodcov. Ten, čo tvrdí,že tento odporný fašistický štát s nekonečnými povinnosťami belochov a neobmedzenými právami prisťahovalcov sa dokáže ubrániť domácim aj cudzím nepriateľom, patrí na psychiatriu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout