Novou šéfkou NATO se má stát žena – mezi horkými kandidátkami je vnučka nacisty Freelandová i slovenská prezidentka Čaputová

Novou šéfkou NATO se má stát žena – mezi horkými kandidátkami je vnučka nacisty Freelandová i slovenská prezidentka Čaputová

Válečnice Černochová jistě puká vzteky, že mezi horkými kandidátkami není. Ovšem co není, to ještě může být, vždyť Stoltenbergovi končí jeho funkční období až v září 2023, kdy má jeho post převzít žena. A hledají se samozřejmě správně ideologicky kované kandidátky z různých zemí NATO.

Podle posledních zpráv je horkou kandidátkou právě kanadská ministryně financí Freelandová, vnučka prominentního nacisty, o jejíž minulosti jste si mohli podrobněji přečíst již zde. A vlastně na tom ani není nic podivného, všichni víme, že se občas „historie opakuje“.

A také známe ono rčení, že jablko nepadá daleko od stromu, o čemž v případě Freelandové nelze pochybovat. Ostatně, pomineme-li její příbuzenstvo a úzké vazby na Banderovce, patřila i v rámci kanadské vlády k těm nejtvrdším covidistům. Tedy totalitní  manýry jsou jí nepochybně velmi blízké.

Podle zpráv médií je „první“ volbou Washingtonu Chrystia Freelandová, vnučka nacistického kolaboranta z druhé světové války.

Nyní se o ní uvažuje jako možné budoucí šéfce NATO.

Podle zprávy New York Times (NYT)  je Washingtonem oblíbená horká kandidátka na post odcházejícího generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga právě Chrystia Freelandová, v současnosti kanadská ministryně financí a místopředsedkyně vlády .

Stoltenberg je generálním tajemníkem NATO od roku 2014. Jeho funkční období mělo skončit 30. září 2022. Kvůli ukrajinskému konfliktu byl mandát 63letého muže prodloužen do 30. září 2023. Podle amerického listu chce nyní transatlantická vojenská aliance poprvé ve své historii postavit do čela ženu.

Kromě Freelandové uvádí NYT  další ženy, o kterých se prý uvažuje jako o možných nástupkyních Nora. Dalšími potenciálními uchazečkami o tento post jsou estonská premiérka Kaja Kallas, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a bývalá hlava chorvatského státu Kolinda Grabar-Kitarović, která byla také velvyslankyní Záhřebu ve Washingtonu.

Seznam „oblíbených kandidátek“ předložený NYT je v souladu s předchozími letošními zprávami médií.

Do zvolení nové šéfky NATO však zbývají měsíce a  jména, která jsou na prvním místě, nemusí přežít jednání mezi členy aliance, řekli americkému listu nejmenovaní představitelé NATO. Je také možné, že se Stoltenbergův mandát prodlouží o další rok, jak vysvětlil jeden z představitelů NATO.

Přesto je „oblíbenkyně USA“ Freelandová považována za „top kandidátku“ na post generálního tajemníka NATO.

Podle článku NYT bude „rozhodujícím faktorem otázka, jak si stojí každý z kandidátů v podpoře Ukrajiny ve válce proti Rusku.“

Freelandová, jejíž matka byla Ukrajinka, je známá svým silným proukrajinským postojem. V roce 2014 také cestovala do Kyjeva, aby oslavila svržení „Kremlem podporovaného“ ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Freelandová je vnučkou Michaela Chomiaka, který se narodil jako Mykhailo Khomiak na Ukrajině a později si změnil jméno, když po roce 1945 emigroval do Kanady. NYT ho  během druhé světové války popsal jako „vděčného přistěhovalce do Kanady“, jako „mladšího muže, který byl zapojen do ukrajinského nacionalistického hnutí, které vidělo nacisty jako užitečného protivníka Sovětů“.

NYT samozřejmě nezmínil, že Chomiak byl významný ukrajinský nacistický kolaborant a šéfredaktor propagandistického   deníku Krakivski Visti v ukrajinském jazyce. Noviny, které vycházely v letech 1940 až 1945, byly financovány přímo nacistickým Německem a americko-kanadský historik John-Paul Himka je označil za „vehementně antisemitské“.

Sama Freelandová byla dosud ohledně svého původu nejednoznačná. Odmítla odsoudit své prarodiče z matčiny strany, místo toho je chválila.

V roce 2015 zveřejnila esej nazvanou „Moje Ukrajina“, ve které vysvětlila, že její prarodiče, kteří kolaborovali s nacisty, „se považovali za politické exulanty s odpovědností udržet myšlenku nezávislé Ukrajiny při životě“. 

Freelandová mimo jiné napsala: „Tento sen žil do další generace a v některých případech v generacích po ní.“

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Novou šéfkou NATO se má stát žena – mezi horkými kandidátkami je vnučka nacisty Freelandová i slovenská prezidentka Čaputová

  1. nejedna sa o ich vedomosti. podstatne (pre mafiu v pozadi) je aby mali tolko inteligencie, aby vedeli citat a rozpravat noty, ktore budu pravidelne dostavat (a samozrejme obsluhovat emaile) – nieco ako verny pes, alebo toaletak
    ak si rozviedka a politici myslia, ze preziju aj so svojimi rodinami (detmi), tak sa raz zobudia do realnej smrtelnej reality

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout