Dystopická myšlenka personalizovaného sledování uhlíkové stopy získává na síle

Dystopická myšlenka personalizovaného sledování uhlíkové stopy získává na síle

Jak již víte, tak  testování sociálních kreditů je ve většině zemí zaměřeno na sledování uhlíkové stopy. Systémy jsou rozličné, nyní se pravděpodobně zjišťuje, který bude nejefektivnější. Jen na území Evropy se testuje například hned na několika místech v Itálii, dále v Německu, Velké Británii, Nizozemsku, Norsku, Rakousku

Zatím se testují pouze dobrovolníci,  nicméně do budoucna se počítá s provázáním měření uhlíkového kreditu s ID každého občana. Jak již víte, tak ID neunikne nikdo, v EU je již spuštěn pilotní projekt a od příštího roku začne jejich zavádění. Do roku 2030 by neměl existovat jediný Evropan bez ID.

K těm, kdo se do dobrovolného testování měření uhlíkové stopy přihlásili, patří také některé banky. Mimo jiné se již měřením uhlíkové stopy zabývají třeba ve Švédsku nebo v Holandsku a nyní i ve Velké Británii. Zdá se, že právě tato cesta bude nakonec tou pravou, neboť v budoucnu by na ID a sociální kredity měla být napojena i programovatelná digitální měna.

Britský „nudge Unit“ doporučuje bankám, aby sledovaly uhlíkovou stopu transakcí a odměňovaly „udržitelné chování“.

Vlivná britská organizace zabývající se společenskými záležitostmi, která je obviňována z toho, že skrz ni vláda Spojeného království využívala „hrubě neetické taktiky“ k zastrašování veřejnosti při prosazování covidových restrikcí,  doporučuje bankám, aby k bohatství dat, které vlastní, poskytovaly „uhlíkovou zpětnou vazbu“ o transakcích a zavedení sociálních kreditů a pobídek k podpoře „udržitelného chování“.

Akce je řízena týmem Behavioral Insights Team (neboli „The Nudge Unit“), který se specializuje na používání behaviorálních poznatků k přesvědčování lidí, aby změnili své chování.

nedávném příspěvku na blogu The Nudge Unit oznámila, že se spojila s Cogo v oblasti správy uhlíkové stopy, aby „prozkoumala, jak by banky měly postupovat, aby se jejich zákazníci stali ekologičtějšími“.

Cogo již má partnerství s několika bankami, včetně britské NatWest Bank, která využívá služby Cogo k poskytování personalizovaného sledování uhlíkové stopy v reálném čase ve své mobilní aplikaci. Záznam uhlíkové stopy zobrazuje úspory uhlíkové stopy a doporučení spolu s transakcemi. Zprávy například obsahují tato doporučení: „Můžete ušetřit až 138 kg CO₂ používáním veřejné dopravy“ a „Změnou stravy můžete ušetřit až 7 kg CO₂“.

Po průzkumu 2 007 uživatelů mobilního bankovnictví ve Spojeném království The Nudge Unit a Cogo zjistily, že 40 % uživatelů nepodporovalo svou banku v poskytování rad nebo podpory při snižování jejich dopadu na životní prostředí. Nejčastějšími důvody, proč uživatelé protestovali proti šíření těchto zpráv jejich bankou, byly, že za něco podobného neodpovídají banky a obavy o soukromí.

Bez ohledu na to The Nudge Unit a Cogo stále naléhají na banky, aby „využily tuto příležitost“ a „zavedly uhlíkovou zpětnou vazbu“. Konkrétně The Nudge Unit a Cogo doporučují, aby banky vybízely zákazníky, aby přijali udržitelná opatření, která budou lidé s největší pravděpodobností ochotni přijmout, a to tak, že se zaměří na chování související s energií, zeleným financováním, elektrickými vozidly a programy odměn a pobídek odměňujících chování, které podporuje udržitelnost.

Hypotetické zelené nabídky, které The Nudge Unit a Cogo představily uživatelům mobilního bankovnictví, zahrnují:

  • „Speciální zelená bankovní karta“, která je k dispozici, „když uhlíková stopa vašich transakcí klesne pod určitou hranici“ a opravňuje držitele k výhodám a exkluzivním slevám ve vybraných obchodech
  • Výzvy založené na některých bankovních transakcích (příkladem výzvy bylo ušetřit na účtech za energii přechodem k poskytovateli zelené elektřiny)
  • Systém ocenění „vlakové míle“, který uživatelům umožňuje získávat body za používání veřejné dopravy a používat tyto body k platbě za jízdenky na vlak a další položky
  • Speciálně navržené nízkoúročené půjčky na ekologické nákupy (např. tepelná čerpadla, izolace a elektromobily)
  • Bezplatné zkušební jízdy s elektrickými vozidly

Zatímco The Nudge Unit je nyní soukromá společnost, tak původně byla v roce 2010 založena vládou Spojeného království a několik let byla ve vlastnictví vlády. V roce 2014 byla vyčleněna do samostatné společnosti, ale vláda Spojeného království si ponechala třetinový podíl až do prosince 2021 .

Práce Nudge Unit se stala široce známou, když poskytovala poradenství vládě Spojeného království během pandemie Covid-19. Začátkem tohoto roku skupina 40 psychologů obvinila The Nudge Unit z toho, že britská vláda používá „hrubě neetické taktiky“ k zastrašování veřejnosti, a tato kritika podnítila vyšetřování vládního použití taktiky strachu.

Kromě poradenství vládě Spojeného království uvádí The Nudge Unit jako některé ze skupin, se kterými spolupracuje, také vlády států a měst USA, australské vládní agentury, místní policejní síly Spojeného království a Bank of England .

Vedoucí tým společnosti Nudge Unit se skládá z bývalých vládních zaměstnanců. Její generální ředitel, profesor David Halpern, byl dříve hlavním analytikem v oddělení strategie britského premiéra. Její globální výkonná ředitelka Rachel Coyle MBE dříve pracovala na britském ministerstvu obrany jako analytička národní bezpečnostní politiky, kybernetické bezpečnosti a zpravodajských služeb a získala titul MBE v obranných službách. Jiní ředitelé také dříve pracovali pro australskou a britskou vládu.

Nudge Unit je jednou z několika vlivných skupin a jednotlivců, kteří v posledních měsících prosazují invazivnější sledování individuální spotřeby uhlíku a souvisejících schémat ve stylu sociálních kreditů.

Australská Commonwealth Bank minulý měsíc začala sledovat transakce a spojovat je s uhlíkovou stopou. Světové ekonomické fórum (WEF), mezinárodní organizace pracující na „formování globálních, regionálních a sektorových agend“, zveřejnilo v září nápady na systém uhlíkových kreditů, který sleduje osobní emise. A v srpnu vyzval vedoucí pracovník nadnárodní společnosti Rabobank pro bankovní a finanční služby k vytvoření osobních uhlíkových peněženek, které občanům přidělují „emisní práva“ .

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Dystopická myšlenka personalizovaného sledování uhlíkové stopy získává na síle

  1. Ad sledování transakcí – mám pozitivní zkušenost – 2x během cca posledních dvou měsíců s nakupovaným zbožím přes eshopy, kdy jsem nebyla pokutována platbou navíc za úhradu hotově dobírkou.
    Předtím se mi to stávalo vždy, za hotovost chtěli všichni zaplatit navíc.
    Pokud to znamená, že někdo probudil a hotovost nevnímá jako zlo, díky za to!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout