Další krize v Evropě: Hrozí nová válka na území srbského Kosova?

Další krize v Evropě: Hrozí nová válka na území srbského Kosova?

Připomínám, že pseudostát Kosovo uznaly jen USA a některé oddané americké kolonie (a to ještě ne úplně všechny), neboť samo jeho vyhlášení bez referenda bylo zcela proti jakýmkoli mezinárodním regulím. Kosovo je zářnou ukázkou toho, že zatímco někde není uznáno ani zmíněné referendum, jinde lze uznat pseudostát i bez něj.

Drogový stát Kosovo, vedený albánskou mafií, je jen zářnou ukázkou toho, koho Západ považuje za „spojence.“ Důležité ovšem bylo, že si na území Kosova mohly USA zřídit největší vojenskou základnu v Evropě. To, že právě tam létala vojenská letadla z heroinového Afghánistánu, je také všeobecně známý fakt. Mnohé si pak můžeme jen domýšlet.

Napětí mezi Srbskem a sousedním Kosovem nadále roste. Mezitím už nelze vyloučit ani vojenský konflikt. Desítky let trvající etnický a územní konflikt hrozí eskalací.

Kosovo, které Bělehrad nadále považuje za autonomní provincii, se nadále potýká s etnickým napětím. Zejména na severu Kosova, kde žijí převážně Srbové, dochází stále častěji k násilným střetům, protože neuznávají autoritu Prištiny. Srbská armáda minulý týden sestřelila v pohraniční oblasti kosovský dron, který letěl směrem k tamní vojenské základně. Několik takových dronů nedávno vstoupilo do srbského vzdušného prostoru.

Současné napětí (živené mimo jiné spory o používání starých srbských poznávacích značek v dnešním Kosovu, které jsou masivním trnem v oku vládě) nyní eskaluje. Vážnost situace podtrhuje i fakt, že po mimořádném jednání vlády ke konfliktu uspořádal prezident Alexander Vučić v Bělehradě konferenci s ruským a čínským velvyslancem. Kromě toho uvedl srbskou armádu do pohotovosti a až do odvolání pozastavil veškeré zahraniční závazky.

Nyní panují obavy, že by kosovské vedení mohlo využít i současné geopolitické situace. Bělehrad totiž udržuje dobré vztahy s Moskvou, takže EU a NATO se pravděpodobně hned přidají na stranu Prištiny. To značně zvyšuje pravděpodobnost další eskalace. Dojde až na  „humanitární bombardování 2“?

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Další krize v Evropě: Hrozí nová válka na území srbského Kosova?

  1. Kto tvrdí,že Kosovo je samostatný štát a bývalá srbská provincia, zaslúži si smrť. Rusko už dávno malo v Srbsku urobiť prevrat a namiesto špinavého liberálneho a probruselského zradcu Vučiča /plus jeho teplej premiérky/, ktorý de facto odovzdal diktátorovi Orbánovi kompletnú Vojvodinu a umožnil mu tam maďarizovať Slovákov a Srbov, dosadiť na post hlavy štátu skutočného vlastenca – akými boli svojho času Slobodan Miloševič či Radovan Karadžič, obaja zavraždení agentmi CIA. Vučiča , chorobne posadnutého vstupom do EÚ a dohodou s Kosovom, však nikdy ani nenapadne požiadať Putina o pomoc.
    Nie, nezabudol som na zdrvujúci tlak eurobyrokratov, ktorí chcú „trucujúce“ kolónie Bruselu – obávajúce sa straty územia – donútiť „uznať“ tento pseudoštát. – Slovensko, Rumunsko, Grécko, Cyprus, Španielsko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout