USA uvalily sankce na čínský čipový průmysl

USA uvalily sankce na čínský čipový průmysl

S novými americkými sankcemi proti Číně, které vstoupily v platnost 12. října, Bidenova administrativa zasadila asijskému obrovi vážnou ránu. Jakákoli spolupráce s čínskými výrobci čipů a pamětí, a zejména vývoz polovodičů do Číny, je nyní zakázána.

Zahraniční společnosti, které tyto americké požadavky nedodrží, také riskují, že se stanou oběťmi amerických sankcí. Obzvláště katastrofální je, že nové sankce vyžadují, aby všichni američtí občané pracující v Číně okamžitě přestali pracovat pro čínské partnerské společnosti nebo dceřiné společnosti – jinak dokonce existuje riziko, že jim bude odebráno americké občanství.

Čínská média, jako je South China Morning Post, uvedla, že v důsledku toho američtí inženýři již „hromadně“ opustili Čínu.

Americká opatření by mohla mít vážné důsledky pro čínský průmysl a čínskou armádu. Podle německého ekonomického deníku Handelsblatt by nová obchodní omezení mohla vést k masivním problémům s dodávkami a vrátit čínský čipový průmysl o roky zpět.

Čínsko-americký analytik Jordan Schneider jde ještě dál a v podrobném tweetu hovoří o „dekapitaci čínského čipového průmyslu v celém odvětví“. Americké plány by znamenaly zničení čínských výrobců čipů.

Americká vláda ospravedlnila své poslední sankce jako „národní stav nouze“ ve vztahu k telekomunikacím a informačním technologiím.

Biden dal před časem příkaz k založení zcela amerického polovodičového průmyslu. 7. října řekl: „Dodavatelský řetězec začne tady a skončí tady.“

Ale v komentáři pro Politico si jiný analytik postěžoval, že by to mohlo trvat až 2 roky, než se pracovníci skutečně nastěhují do nového ‚China House‘ amerického ministerstva zahraničí“. Nutkání konkurovat Číně a zároveň se usilovně snažit vybudovat kancelář pro 60 lidí za méně než rok nevěstí pro americké ambice konkurovat nic dobrého.

Z pohledu Číny bude obtížné zemi izolovat. Je proto pochybné, zda USA mohou vynucovat jednostranné exekutivní příkazy, aby zabránily neamerickým čipovým společnostem v normální spolupráci a obchodu s Čínou.

Pro neamerické společnosti, které se odmítají připojit k čipovému bojkotu, to znamená uniknout jednostranným americkým zákazům, které nakonec podkopou konkurenceschopnost amerických společností tím, že je připraví o obrovský čínský trh.

„Americké restrikce pouze urychlí rozvoj čínského čipového sektoru, protože čínský trh nebude čekat, až USA přijdou k rozumu. Pokud se čínský čipový sektor přestane spoléhat na dovoz, nebude to ztráta 2,5 miliardy dolarů pro jednu americkou společnost, ale stovky miliard dolarů ztráty pro čipový průmysl,“ napsal Global Times.

Zákaz vývozu čínské technologické firmy Huawei v květnu 2019 znamenal, že přední američtí výrobci čipů vykázali v některých případech průměrný pokles příjmů až o 9 procent.

Nejnovější technologické kontroly Bidenovy administrativy hrozí, že tyto ztráty urychlí, což vytvoří chaos v globálním polovodičovém sektoru, zejména pokud se Čína rozhodne k odvetným opatřením. Americké společnosti by mohly ztratit 18 procent svého podílu na globálním trhu a 37 procent svých příjmů, pokud USA zcela zakážou polovodičovým společnostem prodávat čínským zákazníkům.

Německá vláda mezitím plánuje schválit čínské převzetí výroby čipů společnosti Elmos se sídlem v Dortmundu, informoval obchodní deník Handelsblatt s odvoláním na vládní zdroje.

Ministerstvo hospodářství zkoumá prodej továrny na čipy Elmos konkurenční švédské společnosti Silex, která je dceřinou společností čínské skupiny Sai Microelectronics, přičemž schválení se očekává v nadcházejících týdnech.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “USA uvalily sankce na čínský čipový průmysl

  1. Chudáčci Yankees už melou z posledního a jako vždy sankce nechť je to ještě horší. Zde je důkaz o pravdivosti pořekadla “ kdo jinému jámu kopá sám do ni padá“. Svět se od nich krom pár vazalů a ti je nezachrání, obrací zády.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout