Švédsko nadále odmítá předat Rusku výsledky vyšetřování výbuchu Nord streamu

Švédsko nadále odmítá předat Rusku výsledky vyšetřování výbuchu Nord streamu

Podle posledních informací švédských médií se dokonce ve švédském parlamentu hovoří o tom, že Švédsko nejen nepředá výsledky vyšetřování Rusku, ale ani nepovolí opravu poškozeného potrubí.

Otázka je, zda se názor nějak změní poté, co stávající vláda ukončí svůj mandát. Připomínám, že ve Švédsku ještě  končí menšinová vláda sociální demokracie. Během měsíce by měla na její místo nastoupit nová pravicová menšinová vláda (bez SD, která bude jen oporou vlády).

V čele země je tak stále premiérka Magdalena Anderssonová, jejíž vláda je nyní vládou v demisi. Ale – jak to známe i z našich zkušeností – mnohdy i vlády v demisi  činí důležitá rozhodnutí.

Obrázek v titulku zveřejněný společností ImageSat International (ISI) 30. září 2022 ukazuje fotografii ze zpravodajské zprávy. Dokumentuje únik plynu z úniku v plynovodu Nord Stream 1 ve švédské ekonomické zóně Baltského moře.

Během 26. září 2022 došlo na ropovodech Nord Stream nejméně ke dvěma výbuchům. Švédsko však nechce sdílet výsledky vyšetřování s Ruskem ani Gazpromem, jak potvrdila švédská premiérka Magdalena Anderssonová.

Podle švédských informací poskytlo vyšetřování na místě činu plynovody Nord Stream 1 a 2 z Ruska do Evropy důkazy o explozích a státní zastupitelství nepřekvapivě mělo podezření na sabotáž.

Minulý týden ruský premiér Michail Mišustin napsal švédské vládě a požadoval, aby se do vyšetřování zapojily ruské úřady a Gazprom. Švédsko to však rázně odmítlo.

Anderssonová v pondělí opět uvedla, že Švédsko nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů ve švédské ekonomické zóně s ruskými úřady.

Zdůvodnila to takto: „Ve Švédsku jsou naše předběžná vyšetřování důvěrná, a to samozřejmě platí i v tomto případě.“

Anderssonová zároveň vysvětlila, že Švédsko nemůže zabránit ruským lodím v návštěvě míst výbuchů po dokončení vyšetřování místa činu.

Vyloučení Ruska samozřejmě jen podporuje nejpravděpodobnější verzi. A to tu, že za vším stojí USA (ve spolupráci s některou evropskou zemí) nebo jednoduše země NATO. I když Švédsko není členem, tak o členství se nyní uchází.

Švédská armáda již roky s NATO spolupracuje, účastní se většiny okupačních misí tohoto spolku. Snaha ututlat případný podíl USA či NATO na výbuchu by tedy byla v případě Švédska pochopitelná…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

One thought on “Švédsko nadále odmítá předat Rusku výsledky vyšetřování výbuchu Nord streamu

  1. Keby napr. Saudská Arábia /štedrý odberateľ švédskych zbraní/ požadovala od Švédska vydanie nejakého disidenta, premiérka by bez problémov vyhovela..Aj Erdogan sa už zrejme čoskoro dočká svojich nepriateľov žijúcich práve vo Švédsku a Fínsku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout