Skupina asi 5000 ilegálů ze subsaharské Afriky se chystá zaútočit na hranice ve španělské Melille

Skupina asi 5000 ilegálů ze subsaharské Afriky se chystá zaútočit na hranice ve španělské Melille

Již před pár měsíci došlo k útoku na hranicích v jedné ze španělských exkláv na severu Afriky. Na hraniční plot tehdy zaútočily tisíce subsaharských Afričanů, z nichž byla většina odražena, části se podařilo vniknout na španělské území a několik bylo při potyčkách se španělskou a marockou policií zabito.

Pravděpodobně právě fakt, že policie s poměrně agresivními invazisty nezacházela zrovna v rukavičkách, posléze ilegály od dalších pokusů odradil. Nicméně nyní se poblíž hranic shromáždila horda asi 5000 Afričanů – převážně Súdánců. Menší skupinka se již o překročení hranic pokusila, ale neúspěšně. Panuje však obava, že dřív či později zaútočí na ploty celá masa, pohybující se v oblasti nedaleko Melilly.

„Svědci a bezpečnostní zdroj  potvrzují, že ke střetům mezi 40 až 50 migranty a členy marockých sil došlo ve stejné oblasti, kde došlo již dříve k tragickému pokusu téměř 2000 subsaharských migrantů vstoupit do Melilly,“ uvádí EFE (pozn.: jednalo se právě o výše zmíněný pokus o překročení hranic, kde došlo nejen ke zraněním, ale i k úmrtím). Španělská agentura dodává, že během této nové operace „marockým úřadům pomohl vrtulník“.

Španělská  televize (RTVE) v sobotu informovala o přítomnosti „stovek migrantů, z nichž většinu tvoří Súdánci, kteří přijeli z Berkane a Oujdy“, aby se usadili v Gourougou s cílem zamířit ke španělsko-marocké pozemní hranici. Španělské bezpečnostní zdroje, zdůrazňuje RTVE, se obávají velkého pohybu směrem k Melille, přičemž zde se jedná o skupinu asi 5000 lidí. „ Marocké úřady se snaží přerušit tyto pokusy tím, že migranty zatknou a pošlou je zpět do měst ve středu a na západě země, odkud odešli,“ přiznávají.

26. června bylo na marockém území zabito 23 migrantů při pokusu dostat se do Melilly.

Již v červnu došlo k dosti drsným útokům na hranice:

 

Pokud by tentokrát marocká pohraniční stráž nekonala, většina invazistů by se zřejmě dostala až na evropskou pevninu. V případě, že by vstoupili do Melilly – tedy na španělské území – pak je nesmí podle pravidel EU španělské úřady poslat zpět do Maroka, ale musí všem, kdo o to budou mít zájem, nabídnout azyl.

Azylové procedury již zpravidla probíhají ve Španělsku – tedy na evropské pevnině. Ze Španělska se pak většina vydává do dalších zemí Evropy. Afričané míří nejčastěji do Velké Británie, Francie, Německa a Švédska.

Ještě před červnovými útoky na hranice došlo k většímu útoku na Melillu již v březnu:

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout