Kádrování je jedním z hlavních znaků totalitních režimů

Kádrování je jedním z hlavních znaků totalitních režimů

Než půjdu k věci, tak vás provedu takovou menší retrospektivou let dnes již dávno minulých. Let, která my starší ještě velmi dobře pamatujeme. Tehdy byli zcela běžní kádrováci. Ovšem je pravda, že jejich činnost již byla v osmdesátkách zejména v podnicích a na apolitických školách značně utlumena, což jsem osobně zažila. Kádrování jiných názorů již v té době totiž nebylo tak běžné, protože lidí, kteří nesouzněli s režimem, už bylo příliš mnoho.

Nicméně veřejně činná osobnost by zřejmě i tehdy měla problém, pokud by se objevila na demonstraci, která by byla namířena proti tehdejšímu režimu. V případě vysokoškolského profesora by zřejmě ihned nastoupilo kádrování vedení dané školy a k němu by se přidalo i pár studentů z řad vedení svazácké organizace. Daný profesor by byl nálepkován jako „rozvraceč republiky“ a „imperialistický živel.“

Uběhlo pár desetiletí a doba kádrováků je zpět. Ovšem zatímco v osmdesátkách již ztráceli moc a většina lidí jimi jen pohrdala, dnes se naopak oživují a zdá se, že režim hodlá zavést obdobu padesátých let – a to nejen u nás, týká se to všeobecně EU. Cenzoři a kádrováci jsou dnes v kurzu a mladí jsou dokonce nabádáni k tomu, aby udávali. To zde skutečně bylo naposledy v 50. letech.

Názory, které nesouzní se systémem, se opět trestají a je jen otázkou času, než bude mít opět každý podnik povinné kádrové oddělení. Vláda se dokonce rozhodla zavést kádrování  státních zaměstnanců. Tedy mají být sledováni všichni, kdo oddaně nesouhlasí se systémem. Nebo alespoň nedrží hubu a krok. Přesně v duchu hesla „kdo není s námi, jde proti nám.“

To už má k demokracii na hony daleko. Pamatuji si, že v tom roce 1989 jsme v ulicích žádali pluralitu politickou i názorovou. Přesně to chce ovšem současná evropská politická jednotná fronta zakázat. Pluralita se již nenosí, jiné názory musí být perzekuovány, přípustný je jediný povolený názor. Vláda jednotné NF zde  již nějakou dobu funguje a tou poslední kapkou pak bude i požadavek na kádrovou „čistotu“ všech zaměstnanců, zejména veřejných institucí.

A nyní již konkrétně k tomu, co mne tak neskutečně „vytočilo.“ Na Primě CNN jsem narazila na pořad, při němž se mi udělalo až fyzicky nevolno. Je patrné, že naše „CNN“ se plně integrovala do té americké, které se v USA mezi lidmi říká CNN fake news. K propagandistickým médiím pak samozřejmě patří i patřičně ideologicky „kovaní“ moderátoři. Jistě i v našem mainstreamu takové kádrové oddělení existuje. Na Primě, Nově i ČT o tom netřeba pochybovat.

Možná jste i vy viděli pořad s ekonomem a děkanem Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslavem Ševčíkem. Přiznám se, že něco tak nechutného jsem už velmi dlouho neviděla. Uznávaný ekonom byl grilován takovým způsobem, jako by někde pořádal například pedofilní či kokainové orgie. Ale ty by mu zřejmě v dnešní zvrácené době prošly spíš než odpor proti nekompetentní vládě.

„Výkon“ moderátora byl zcela neprofesionální, ovšem pokud má fungovat jako provládní agitka a nástroj tupé propagandy, pak byl tedy bravurní. Později jsem ještě v televizi narazila i na rozhovor s mladíkem, který se štvanice na p. Ševčíka účastní. A ihned jsem si pomyslela, že pro novou plně totalitní společnost škatulkující lidi na základě údajů ze sociálních kreditů bude skutečně ideálním kandidátem na vysoký politický post.

Jeho rétorika byla jako z 50. let. Pokud by byl v řadách studentů v 80. letech a bránil by i tehdy podobným způsobem režim, zřejmě by ho ostatní studenti ignorovali a pohrdali by jím. Nic jiného by si totiž nezasloužil. Ovšem tehdy se tyto manýry, které se do naší země nyní vracejí, již příliš neprojevovaly. Dnes jsou možná u mladých, již narozených v tomto režimu, normou. Ráda bych doufala, že mezi ostatními studenty takovou oporu nemá.

Mladík, který proti děkanovi v televizi vystoupil, jen okatě ukázal, že je mu cizí vše, zač jsme v roce 1989 cinkali klíči. O tom, že je to zcela cizí naší vládě, z níž většina by dnes – pokud by se nezměnil režim – zřejmě dělala kariéru v ÚVKSČ, snad dnes již nikdo nepochybuje. Vláda jen poslouchá své páníčky v Bruselu a Washingtonu, ovšem koho poslouchá onen mladý studentík? To kádrování je skutečně z jeho vlastní hlavy?

Mám syna ve stejném věku. Odmala jsem mu vštěpovala, že musí respektovat jakékoli opačné názory. Může s jejich nositeli polemizovat, ale nikdy nesmí kádrovat a udávat. To už je totiž čistě totalitní manýr, zcela neslučitelný s demokracií. Jisté je, že mladík, který se snaží Miroslava Ševčíka potopit, by v padesátých letech minulého století udělal zářnou kariéru a zřejmě ji udělá i nyní. Kádrování je opět v kurzu – podobně jako tomu bylo v padesátých letech a možná ještě na začátku tzv. „normalizace.“

Co nám tato kauza ukázala? Především to, že nežijeme v době, kdy může mít každý svůj vlastní názor a navenek jej prezentovat bez jakýchkoli možných pozdějších důsledků. Nebo jiný názor mít může, ale musí si jej nechat pro sebe. Obzvlášť pak v případě, kdy jde o někoho, kdo je ve veřejné funkci – ve státní instituci či školství. A ve školství vadí jiné názory obzvlášť, mohou totiž zmařit snahu o vytvoření názorově jednotné masy.

A to je hlavní důvod proč dochází k honu na člověka, který se nebojí nahlas sdělit vlastní názor. Pracuje ve školství, kde se má v současné době vytvářet jednotně myslící masa a ne pestrá směsice názorů, jako by tomu mělo být ve skutečné demokracii. Totalitní režimy totiž působí vždy především na mladé lidi, aby si do budoucna zajistily patřičně smýšlející poslušné kádry.

To vidíme i na současných amerických či západoevropských univerzitách, kde je například konzervatismus považován za extremismus, zatímco levicový extremismus je vítán.

Jen doufám, že většina mladých nakonec přece jen dokáže přemýšlet a uvědomí si, že mít různé politické názory je zcela normální. Na Západě, kde jsou v některých zemích (např. Holandsko, Švédsko)  právě mladí hlavní voličskou základnou protestních antisystémových stran, již školní ideologická propaganda přestává účinkovat.

Nelze než doufat, že také u nás se mladí konečně probudí a uvědomí si, že mnozí z nich možná nevědomky podporují nástup nové totality…

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

One thought on “Kádrování je jedním z hlavních znaků totalitních režimů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout