Švédsko: Tři 15letí „mladíci“ umístili tašku s funkční bombou na veřejné místo ve Stockholmu

Švédsko: Tři 15letí „mladíci“ umístili tašku s funkční bombou na veřejné místo ve Stockholmu

Je to již pár dnů, co se objevila na jedné z hlavních ulic švédské metropole, tedy v místě, kde je za běžného provozu velmi rušno a kde se měl navíc v těch dnech odehrávat festival (místo činu viz titulek), taška s výbušninami. Bylo jen štěstí, že na tašku někdo upozornil policii a pyrotechnikům se ji pak podařilo zneškodnit. Otázka je, co by se stalo, kdyby tašku kolemjdoucí ignorovali? Pravděpodobně by byla již týden všechna nejen evropská média plná informací o nesmírném masakru, k němuž by v daném místě možná došlo…

Tři 15letí mladíci jsou podezřelí z toho, že stojí za umístěním ostré bomby v Kungsträdgårdenu. Jeden z chlapců je nyní ve vazbě pro podezření z přípravy veřejné destrukce. Dva jeho kumpáni byli propuštěni.

„Popírá jakékoli provinění a to je v podstatě vše, co mohu říci,“ říká jedna z právniček teenagera Sofia Sellbergová.

Minulou neděli policie zneškodnila tašku s nebezpečným předmětem uvnitř. Policie později v týdnu oznámila, že taška obsahovala výbušnou nálož. Trestní vyšetřování pokusu o veřejnou destrukci pokračuje a v pátek bylo zatčeno několik lidí. Všichni byli o víkendu vzati do vazby.

„V případu byly různé indicie, které vedly k identifikaci a následnému zatčení těchto tří lidí,“ říká prokurátor Johan Lengholm.

Jedná se o tři 15leté chlapce, kteří jsou podezřelí z pravděpodobné příčiny porušení zákona o hořlavých a výbušných předmětech a pokusu o zhoršenou veřejnou škodu. V neděli odpoledne byl jeden z nich vzat do vazby.

Během nedělního slyšení u okresního soudu ve Stockholmu byly všechny nároky na vzetí do vazby zpochybněny.

„Formálně a objektivně, podle státního zástupce, byla podezření v každém případě odůvodněná. Jinak by z těchto důvodů nešel do vazby. Samozřejmě si myslím, že pokud můj klient popírá jakékoli pochybení, což dělá, nemyslím si, že je vinen, a to z různých důvodů,“ říká právník 15letého chlapce Jens Högström.

Minulou neděli, když byla bomba objevena, byly Strömgatan a Strömbron uzavřeny, stejně jako kus Kungsträdgårdsgatan. V té době se na místě konal Stockholmský kulturní festival.

„Místo jsme uzavřeli z bezpečnostních důvodů, protože dnes večer je venku tolik lidí,“ řekla tehdy Carina Skagerlindová ze stockholmské policie.

Tolik případ, který zřejmě ani nebude potrestán, neboť pachatelé jsou nezletilí. Jisté je, že vzhledem k věku obviněných nebude jednoduché zjistit jejich původ, ten si však lze velmi lehce domyslet. Stockholm je již plný různých arabských a somálských ghett, stejně jako další velká města. A není žádným tajemstvím, že právě z těchto ghett vychází spousta kriminálních jedinců, navíc od narození vedených k nenávisti k původnímu obyvatelstvu země.

Není to ostatně poprvé, kdy ve Švédsku útočili takto mladí jedinci, nedávno při přestřelce v hypermarketu v Malmö 15letý muslim jednoho člověka zastřelil a druhého postřelil.

Otázka je, co bude za nějakých 10 let, kdy bude těmto zločincům již 25 let a mnozí další dorostou (jiní budou mezitím dovezeni). Pak již budou v podobném konání úspěšnější a zřejmě i nějaký ten útok dokonají. V reakci na to začnou původní Švédové ve velkém „vyklízet pole“ a zemi předají invazním hordám…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout