Velká Británie: Síť kin po muslimských protestech vzdala promítání filmu o dceři Mohameda

Velká Británie: Síť kin po muslimských protestech vzdala promítání filmu o dceři Mohameda

Nedávno jste si zde mohli přečíst o muslimských protestech proti promítání filmu o Fatimě, jedné z dcer lžiproroka Mohameda. Paradoxně sám film byl natočen muslimem, jenže šíitským, přičemž drtivá většina muslimů, kteří jsou nyní v Evropě, jsou sunnité. To, co jim vadí a co považují za rouhání, je právě onen šíitský pohled na film.

K sunnitskému islámu se hlásí nejen většina muslimů v Evropě, ale i většina islámských bojůvek jako ISIS, Al Kajda nebo různé africké bojůvky. Výhružky tak šly samozřejmě i z tohoto směru.

Film „Paní nebeská“ o Mohamedově dceři Fatimě obsahuje kritická prohlášení o důležitých postavách raných islámských dějin, jako jsou Mohamedovi společníci a chalífa Abú Bakr. Scénář napsal šíitský duchovní. Fatimu nazval „první obětí terorismu“. Zemřela několik měsíců po Mohamedovi. Podle šíitských muslimů je její smrt způsobena zraněními utrpěnými davovým útokem na jejich dům, který nařídil chalífa Abú Bakr. Mohamed není ve filmu zobrazen.

Muslimský imám Shahid Ali, který organizoval protesty v Bradfordu, obvinil film, že ukazuje „falešný příběh o raných chalífech islámu jako o teroristech“.

Stovky muslimů však protestovaly nejen v Bradfordu, ale i v Leedsu, Sheffieldu, Boltonu, Blackburnu a Birminghamu a donutily tak skupinu Cineworld zrušit projekci. Videozáznam ukázal rozzlobené vousaté muže křičící „Alláhu Akbar“ před kiny. Popsali film jako „rouhačský“.

Filmová společnost sdělila britským médiím, že film stáhla ze strachu z násilí. Mluvčí řekl: „Vzhledem k nedávným incidentům souvisejícím s ‚Paní nebes‘ jsme se rozhodli zrušit nadcházející projekce na celostátní úrovni, abychom zajistili bezpečnost našich zaměstnanců a zákazníků.“

Filmová společnost se tak zcela nepokrytě podřídila právu šaría, které se dostává stále více i do reálné evropské politiky. A to není vše, za zákazem promítání filmu stojí i britský vládní představitel a poradce pro boj proti islamofobii – samozřejmě muslim.

Protest proti filmu totiž vede Qari Asim, imám z mešity v Leedsu a vládní poradce pro islamofobii.

Asim nazval film „očerňující a ponižující“, takže „způsobuje muslimům mnoho utrpení“. Duchovní dodal, že „na spolupráci s kiny jsme spolupracovali s mnoha bratry a imámy, někde jsme byli úspěšní a tato kina už film promítat nebudou, jinde o tom dále jednáme.“

Na internetu je také několik videí zachycujících moment, kdy manažer Cineworldu v Sheffieldu v neděli večer předstoupil před dav muslimů shromážděných před kinem a oznámil zrušení promítání. Alláhu Akbar,“ skandovali islámští demonstranti.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Velká Británie: Síť kin po muslimských protestech vzdala promítání filmu o dceři Mohameda

  1. Nezabúdajme,že šíitov /šíitsky islam je predsa len o niečom inom než sunnitský/ a tiež drúzov, sekulárne zmýšľajúcich anti-moslimov napr. v Sýrii a Iráne či ibádíjovcov považujú sunniti za nepriateľov islamu a odpadlíkov hodných vyvraždenia. Dôkazom nech je genocída Jemenčanov, páchaná saudskoarabskými hrdlorezmi s tichým súhlasom USA a EÚ. Sunnitský moslim by scenár filmu o raných dejinách islamu nikdy nenapísal. Ešte dodám, že v Saudskej Arábii sú prísne zakázané akékoľvek prejavy západnej kultúry /teda aj kiná/ a ojedinele povoľované udalosti, napríklad nedávny koncert juhokórejskej skupiny, smú navštevovať jedine muži.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout