Německo: Další poničený kostel – ohořelý interiér a moč v křtitelnici

Německo: Další poničený kostel – ohořelý interiér a moč v křtitelnici

Není dne, aby se neobjevila informace o poničeném kostele v některé z obohacovaných zemí. Pravdou ovšem je, že o drtivé většině případů se nepíše, takže ty, které se dostanou na veřejnost, jsou jen pověstnou špičkou ledovce. Ostatně, také případ, na nějž chci dnes upozornit, se dostal na veřejnost až poté, kdy došlo k opakovaným útokům na daný svatostánek.

Dalším faktem je i to, že v mnoha případech nedojde k dopadení pachatele, avšak i tehdy, kdy není pachatel dopaden, je celkem snadné si domyslet, kdo za útokem stojí. Zatím byli téměř všichni dopadení pachatelé vyznavači Alláha, kteří se podobným způsobem chovají na všech dobývaných územích kdekoli na světě. Právě útoky na kostely jsou průvodní známkou islamizace dané země.

V katolickém kostele sv. Josefa ve Schömbergu řádili v posledních dnech neznámí lidé do té míry, že mnoho svědků opakované devastace v úžasu oněmělo.

V minulosti došlo k několika případům vandalismu. Ale to, co se stalo v kostele v posledních několika dnech, bylo ještě horší. Tentokrát se dokonce neznámí pachatelé vymočili do křtitelnice. Církevní rada Christoph Eck k tomu nachází jasná slova: „Vnímám to jako rasistický útok na naši náboženskou komunitu. Močení do křtitelnice je vážný přestupek. Pohrdání a neúcta k naší křesťanské katolické víře. Je to podobné jako znesvěcování hrobů nebo znesvěcování židovských symbolů v synagoze.“

A to není vše. Kostel byl uvnitř na několika místech zapálen. Eck mluví o žhářském útoku s možným úmyslem úplně vypálit kostel: „To není maličkost.“ Rosario Moserová, druhá předsedkyně farní rady, je incidenty zděšena: „Už nenacházím slov.“  Joseph Lapeta mluví o „obrovském nepořádku“. Objevil velkou část devastace.

Jak potvrdil mluvčí policejního oddělení v Pforzheimu, první incident se stal v sobotu 29. května mezi 12:00 a 19:30. V tento den se konal křest otcem Paulem Kalarickalem. „Všechno tu bylo stále v pořádku,“ říká. Lapeta kostel uzavřel v sobotu v 19.30 hodin. A poté se to muselo stát. Lapeta si toho však ještě nevšiml. Nebyla totiž bohoslužba. Proto se jen rychle podíval do kostela, zda tam někdo nesedí a zavřel oba vchody.

Nepříjemné překvapení následovalo pro Lapetu v neděli ráno, když přišel do kostela v 9:30, aby připravil bohoslužbu. Objevil se před ním obraz devastace: u všech třech svícnů byly krabičky od zápalek zcela spáleny. Ve sborovně byly papírové ručníky roztroušené a zmačkané po celé místnosti. Obvykle jsou umístěny na kamenné desce vedle vchodu do sakristie. Papírový ručník byl položen na hořící svíčku symbolizující věčné světlo. Ručník však nehořel, což byl podle Lapety pravděpodobně cíl. Pouze to udusilo plamen.

A to není vše: stoličky ministrantů byly poničeny. Na čalounění jsou vidět jasné stopy podrážky bot, jak dále uvádí Lapeta. Oltářní plátno bylo špinavé a zmačkané. Stolička stála přímo před oltářem jako schod. „Chodil tam po oltáři?“ zeptal se Lapeta. Navíc na oltáři stála jedna ze skleněných misek se svěcenou vodou ze zadního vchodu. „Protože mi to všechno připadalo velmi zvláštní, umyl jsem všechny misky v myčce na nádobí a obnovil oltářní látku,“ říká Lapeta.

Ale to nejhorší teprve přišlo: Po bohoslužbě chtěl Mesner znovu naplnit čisté misky se svěcenou vodou na křtitelnici. Zjistil, že v křtitelnici byla moč. Lapeta ji proto rozebral. V současné době je v trávě za kostelem a dosud nebyla vyčištěna. „To musí být provedeno profesionálně,“ říká Lapeta. Plastová mísa v křtitelnici je umístěna vedle umyvadla. „Mělo by to být zlikvidováno a vyměněno,“ navrhuje. „Misky se svěcenou vodou musely být umyty dvakrát, protože se bohužel již dostaly do kontaktu s kontaminovanou svěcenou vodou,“ pokračoval Lapeta.

Ale ani to nebylo všechno: v neděli byla druhá předsedkyně farní rady Rosario Moserová v kostele kolem 16.30. Všimla si zápachu ohně. „V Ambonu shořely papírové ručníky,“ hlásila Moserová.

Kostel bude nyní podle Moserové uzavřen až do příštího čtvrtka. Poté farní rada rozhodne, jak postupovat.

K uvedenému jen dodávám, že je velmi podivné, že v případě tohoto či jiných kostelů, kde dochází k opakovanému vandalismu, nikdo neinstaluje kamery, které by mohly přispět k dopadení pachatelů. Až se zdá, že není zájem o to, aby byli ti, kdo útočí na tisíce evropských kostelů ročně, dopadeni…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout