Saúdové ztrapňují Bidena: Otevřeně straní Rusku

Saúdové ztrapňují Bidena: Otevřeně straní Rusku

V současné době dochází k rozdělení světa na příznivce Ukrajiny a příznivce Ruska. A samozřejmě jsou zde i země, které jsou někde mezi – lavírují tak, aby si neuškodily ani u jedné strany (Ukrajina = USA). Saúdská Arábie byla vždy plně na straně USA, takže tuto zemi nejen USA, ale ani EU či západní země všeobecně nikdy nenapomínaly a nedávaly jim „lekce o lidských právech“ jako některým jiným zemím, jejichž režim je výrazně demokratičtější, než ten saúdskoarabský.

Nicméně právě Saúdská Arábie nyní patří k zemím, které se k Západu nepřidaly tak, jako tomu bylo v minulosti. USA tak zůstaly osamoceny jen se svými tradičními evropskými lokaji, Japonskem a zeměmi Commonwealthu.

Korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud, ale také saúdský ministr obrany, odmítli opakované americké výzvy ke zvýšení produkce ropy, aby poškodili Rusko. Vysocí američtí energetičtí představitelé jezdili do Rijádu pravidelně s prosíkem, naposledy několik dní před zahájením Putinovy zvláštní operace na Ukrajině. Saúdové zůstali tvrdí a jsou také jasně na straně Ruska v ukrajinském konfliktu.

Plánovaný telefonát mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a korunním princem Mohammedem se nikdy neuskutečnil. V březnu však princ telefonoval ruskému prezidentovi Vladmiru Putinovi a znovu potvrdil ropnou dohodu s Moskvou. Loni v září byla návštěva amerického ministra obrany Lloyda Austina zrušena Rijádem, ve stejný večer, kdy Saúdové přijali vysoce postaveného ruského politika na americkém sankčním seznamu.

USA od té doby nezopakovaly svou touhu po větší produkci ropy s tím, že Rijád by měl postupovat pouze takovým způsobem, aby západní úsilí na Ukrajině nebylo oslabenoSaúdská Arábie, na druhé straně, chce větší podporu od USA pro svou intervenci v jemenské občanské válce a posílit svou obranu proti přeshraničním útokům bojovníků Houthiů spojených s Íránem. Rijád chce také pomoc se svými civilními jadernými kapacitami a více investic do své ekonomiky prostřednictvím amerických společností.

Americký prezident Joe Biden to všechno nemůže nabídnout, protože mnoho jeho stranických kolegů (demokratů) to odmítá. V dubnu 30 demokratických zákonodárců, včetně zástupců Výboru pro zahraniční politiku a zpravodajské služby, vyzvalo k tvrdší politice vůči Rijádu, zejména kvůli saúdské reakci na rusko-ukrajinský konflikt a jejich odmítnutí zvýšit produkci ropy. Od zvláštní ruské operace na Ukrajině se vztahy nadále zhoršují, zejména proto, že Rijád nevyhověl americkým požadavkům na poškození Putina.

Pro USA existuje riziko, že Saúdská Arábie naváže užší vztahy s Čínou a Ruskem nebo se bude chovat „neutrálně“ tváří v tvář životně důležitým zájmům Washingtonu, jako v případě Ukrajiny. V současné době už Saúdové neprodávají do USA příliš mnoho ropy. Nyní jsou největším dodavatelem do Číny – což je jasná známka nové politické a ekonomické orientace království. Korunní princ Mohammed také chce, aby byl uznán USA jako regent Saúdské Arábie, má převzít podnikání svého stárnoucího otce, krále Salmana bin Abdulazize al Sauda. Biden se s princem ještě nesetkal ani s ním nemluvil.

Za Bidena se vztahy se saúdským královstvím dostaly na dno, píše Wall Street Journal. To je mimo jiné způsobeno vysokou mírou diplomatické nekompetentnosti v prostředí amerického prezidenta. Biden loni v létě řekl Američanům, že rostoucí ceny plynu jsou způsobeny nízkou produkcí saúdské ropy. K dalšímu skandálu údajně došlo loni v září, kdy americký bezpečnostní poradce Jake Sullivan navštívil korunního prince Mohammeda v jeho plážovém paláci.

Údajně zmínil mimo jiné vraždu saúdského disidentského novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018, z níž americká zahraniční zpravodajská služba viní korunního prince. Korunní princ údajně reagoval extrémně rozzlobeně a řekl Sullivanovi, že USA by se mohly „postarat“ o zvýšení produkce ropy, říkají informované zdroje. Již v roce 2019 Biden vyzval k tomu, aby se s královstvím zacházelo „jako s malomocným“ kvůli aféře Chášukdží.

Novinář byl zavražděn na saúdském velvyslanectví v Istanbulu za nevysvětlitelných okolností a jeho tělo bylo údajně nalezeno rozčtvrcené. Bývalý americký prezident Donald Trump označil obvinění korunního prince Mohammeda ze strany CIA za „předčasné“. Později médiím řekl, že nevěří, že korunní princ věděl o zjevně plánované popravě Chášukdžího. Trump se tak snažil vyhnout jakékoli konfrontaci se Saúdskou Arábií.

Saúdská Arábie již uzavřela smlouvy s Čínou a souhlasila i s platbou jenem. Stále větší ochota některých zemí platit jenem, rublem nebo rupií může znamenat postupný ústup hegemonie dolaru. Petrojuan tak může postupně nahradit  petrodolar..

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Saúdové ztrapňují Bidena: Otevřeně straní Rusku

 1. Irán je jediná krajina schopná a ochotná zničiť tento odporný islamofašistický a teroristický štát , okolo ktorého chodí celá EÚ aj USA po špičkách a nikdy naň neuvalila ani symbolické sankcie /nielen/ za zverstvá v Jemene…. Aj vrabce v Tel Avive si už čvirikajú o plánovanom nadviazaní diplomatických stykov Izraela so Saudskou Arábiou

 2. Saúdové jsou stáří lišáci a hrají si svoji hru.
  Bez podpory Spojených států by se neobešli, arabská ulice je na ně tak naštvaná ,že by ty ropné vyžírky okamžitě svrhli z trůnu.
  Státy v Zálivu prožírají miliardy a obyčejní Arabové žijí mnohde v bídě
  Myslím, že Bílý dům bude jednou hodně litovat, že po zuby vyzbrojil tuhle šílenou monarchii.
  Že Saúd nevytáhne na Írán, ale spíš ten nejmodernější zbrojní tovar nakonec skončí obrácený proti Západu.
  Nebylo by to poprvé. V Afghánistánu se také miláčci Západu – mudžahedíni – nakonec otočili proti svým sponzorům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout