Čtyřhvězdičkový americký generál tweetuje videohru jako skutečnou ukrajinskou válečnou bitvu (video)

Čtyřhvězdičkový americký generál tweetuje videohru jako skutečnou ukrajinskou válečnou bitvu (video)

V každé válce se vede na obou stranách konfliktu velmi jednostranná propaganda. Na to, aby bylo možné si udělat nějaký alespoň trošku objektivní obrázek, je pak zapotřebí nejen informací z obou stran konfliktu, ale také od civilistů nebo nezávislých novinářů přítomných v místech konfliktu.

V současné době jsme si zvykli na různé způsoby šíření dezinformací ze strany mainstreamu – od již popřených původně údajně zaručených zpráv (viz „akce Hadí ostrov), přes využívání obrázků a videí ze starších událostí až po využívání záběrů z videoher. O podobných manipulacích jste si již mohli přečíst zde nebo zde.

Pokud něco podobného šíří korporátní média, tak od těch je to tak nějak očekávané. Ta mají za úkol především šíření propagandy – ať už se jedná o jakékoli téma – a až v úplně poslední řadě mají za cíl informovat (to platí snad jen u předpovědi počasí).

Pokud však s přijde s válečným hoaxem vysoko postavený generál, pak už je to na pováženou…

Americký mainstreamový „vojenský analytik“, čtyřhvězdičkový generál Barry McCaffrey, v pondělí tweetoval sekvenci z videohry Arma 3 z roku 2015 jako skutečné záběry ukrajinských sil sestřelujících ruské letadlo.

Je docela překvapivé, že vysoký vojenský představitel neověřil obsah, který se rozhodl šířit přes svůj účet na sociálních sítích, protože to není poprvé, co proukrajinská frakce zveřejnila záběry z videoher jako skutečné ukrajinské vítězství.

Ve skutečnosti ukrajinská vláda v posledních měsících již dříve zveřejnila nejméně dva klipy z videoher pro propagandu. V krátkém klipu z videohry Arma 3 je imaginární ruský MiG-29 sestřelen systémem protivzdušné obrany.

„Ruská letadla jsou sestřelena protiraketovou obranou UKR. Rusové ztrácejí velké množství útočných letadel. Protivzdušná obrana UKR se stává impozantní,“ oznámil McCaffrey na Twitteru.

Tváří v tvář záplavě posměšných a nedůvěřivých komentářů McCaffrey rychle smazal trapný příspěvek. Falešné záběry nezabránily proukrajinskému vědátorovi CNN Maxu Bootovi v jeho retweetování.

Ukrajinské ministerstvo obrany už dříve použilo záběry z videohry Arma 3 k referování o neexistujících vítězstvích.

V pondělí, při kapitulaci stovek bojovníků praporu Azov, kteří byli ukryti v ocelárně Azovstal v Mariupolu, označila mainstreamová média tuto akci za „evakuaci“ a „konec“ jejich „bojové mise“.

The New York Times , CNN, AP a další zdroje se pokusily bagatelizovat to, co by mohl být pro ukrajinský generální štáb zničující zvrat událostí. Ukrajinští vojáci budou nepochybně zděšeni nedostatkem podpory, jehož nyní byli svědky, a to nejen ze strany svých nadřízených, ale i západních sponzorů poté, co je opustili.

Velitelství územní obrany DLR uvedlo, že dosud se u Azovstalu vzdalo 256 lidí, z nichž 51 bylo zraněno.

Záběr z kapitulace bojovníků z Azova a z jejich odvozu z areálu Azovstalu, zraněné odvezli rovnou do nemocnice:

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.4]

One thought on “Čtyřhvězdičkový americký generál tweetuje videohru jako skutečnou ukrajinskou válečnou bitvu (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout