Zbigniew Brzezinski: Světu vládne jediná světová velmoc – USA

Zbigniew Brzezinski: Světu vládne jediná světová velmoc – USA

Pokud se podíváte na starší výroky těch, kdo ovlivňují nejvyšší světovou politiku, pak vám také dojde, že vše, co se děje, je plánované. Zejména posledních 30 let je světová hegemonie USA více než patrná. I přesto, že má tato země v posledních 70 letech na svědomí svými útočnými válkami a sankcemi asi 20-30 milionů mrtvých, evropští politici těmto svým krvavým páníčkům oddaně slouží  a to třeba i za cenu, že životní úroveň vlastních obyvatel značně sníží.

Zatímco nad válkami a zabíjením jedněch se pohoršujeme, války druhých podporujeme či se jich dokonce účastníme. Jak pokrytecké!!

USA nemají přátele – mají buď poslušné vazaly nebo nepřátele. Ovšem být poslušným vazalem znamená dělat takovou politiku, která se vyplatí USA, byť by šla proti lidem, kteří žijí ve vazalské zemi. Bezprecedentní ukázkou takového vazalství je pak naše vláda, která – aniž by to USA požadovaly – k nám zve jejich vojska, aby z části území udělala terč případného útoku.

Americké politice vždy vládl tzv. Deep state, jehož vliv byl možná mírně potlačen za vlády Trumpa (proto musela volby za každou cenu vyhrát dementní loutka Biden). Deep state jsou ti, kdo jsou sice v pozadí, ale odtud vše řídí. Je ovšem pravdou, že mnozí z těch, kdo tahají za provázky, se v posledních dvou letech začali projevovat i veřejně a začínají se vytahovat také jejich citáty, které mnohdy názorně ukazují, kam se politika USA ubírá.

Také v poměrně nedávné minulosti padaly ze strany tzv. globálních elit zmínky o tom, jak by měla být světová politika vedena v budoucnu. Mnohokrát jsme si zde například opakovali výroky některých známých obhájců depopulace. Tyto výroky se stále opakují již roky a jen málokdo je bral vážně, přesto, že mnohé z nich se mění v realitu.

I hegemonie USA je dávno předurčenou…

Varšavský rodák Zbigniew Kazimierz Brzezinski (1928-2017) byl poradcem několika amerických prezidentů a jako profesor americké zahraniční politiky měl po mnoho let mimořádný vliv na americkou politiku.

V roce 1997 Brzezinski napsal knihu „Jediná světová síla – americká strategie nadřazenosti“, kterou měl přirozeně na mysli Spojené státy po pádu Sovětského svazu. A Brzezinski v tomto inteligentním bestselleru zcela otevřeně popsal, jak by USA mohly a měly zůstat na vrcholu světa strategicky a takticky tak dlouho, jak je to jen možné. A to zahrnovalo mimo jiné zřejmou myšlenku udržet všechny ostatní možné konkurenty, včetně Ruska, co nejslabší prostřednictvím konkurence.

Podtitul Brzezinského knihy je „Velká šachovnice: Americké prvenství a jeho geostrategické imperativy“. A jedním z geostrategických imperativů byla samozřejmě expanze NATO na východ, kterou rodilý Polák vehementně propagoval již v roce 1997. Již v předmluvě se píše:

Rozsah, v jakém mohou USA prosadit svou globální nadvládu, však závisí na tom, jak se globálně angažovaná Amerika vyrovná se složitými mocenskými vztahy na euroasijském kontinentu – a zda dokáže zabránit vzniku dominantní, protichůdné mocnosti. (…) Ale do té doby je imperativem nedovolit, aby se objevil nějaký euroasijský vyzyvatel, který by mohl přivést euroasijský kontinent pod svou vládu a tím také představovat hrozbu pro Ameriku.

A hned na začátku první kapitoly hrdě říká:

„Kvůli dynamice mezinárodních procesů se Amerika během jediného století transformovala z relativně izolované země na západní polokouli do stavu bezprecedentní expanze a moci…“

A Brzezinski pak prochází všemi důležitými zeměmi v Evropě, EU, NATO a euroasijském kontinentu a píše o tom, jak by se mohly a měly rozvíjet a jak by USA mohly podporovat požadovaný vývoj. Od roku 2010 také stanovil vstup Ukrajiny do NATO. Jen samotnému Rusku věnoval 50 stran a snažil se potlačit noční můru rusko-čínské aliance.

„Za prvé, úkolem je zajistit, aby žádný stát nebo skupina států nezískala schopnost vyhnat Spojené státy z Eurasie nebo dokonce rozhodně narušit jejich roli rozhodčího…“

Po anexi Krymu v roce 2014 okamžitě přirovnal Putina k Hitlerovi a Mussolinimu. Dnes jsou tak jeho slova zařazena plně v hlavním proudu. Ale jeho model světa už dávno zaniká, neboť po boku USA již zůstává jen vždy oddaná EU, Velká Británie, Kanada, Austrálie a několik málo dalších zemi.

V Asii dochází ke vzniku bloku Čína-Rusko-Indie, k němuž se však postupně přidávají i země jako Izrael, SAR, některé jihoamerické země, včetně Brazílie, ale i část Afriky, která je stále více pod vlivem Číny. Hegemonie USA i dolaru tak postupně upadá, namísto toho, aby rostla tak, jak o tom psal Brzezinski…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Zbigniew Brzezinski: Světu vládne jediná světová velmoc – USA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout