Ve Španělsku byl odsouzen džihádista, který se chystal útočit na Eiffelovu věž a na katedrálu Notre Dame

Ve Španělsku byl odsouzen džihádista, který se chystal útočit na Eiffelovu věž a na katedrálu Notre Dame

Stačilo jen velmi málo a džihádista by zaútočil. Pak je namístě se ptát, jak daleko by musel zajít, aby byl trest alespoň trochu adekvátní masakrům, které džihádista plánoval? Jak kdokoli zaručí, že až již za pár měsíců vyjde z vězení, nepokusí se své plány realizovat třeba někde jinde? Ostatně, vězení je pro džihádisty tou nejlepší školou, najdou tam nové kontakty a získají nové zkušenosti od svých souvěrců.

Audiencia Nacional odsoudila islamistu zatčeného v Madridu v roce 2020 ke dvěma letům a šesti měsícům vězení poté, co dosáhl dohody s prokuraturou.

Když důstojníci Guardia Civil nečekaně zaútočili na dům Abdelgahana Bentouatiho, našli všechny důkazy, které potvrdily jejich podezření. Alžířan, který se narodil v roce 1989 a žije v Madridu, již sbíral materiály, jako je celulóza a polyethylen, které by mu umožnily „začít vyrábět“ výbušniny; vedl příručky o tom, jak vyrábět bomby a jak „bodnout, aby zajistil smrt“; a dokonce hledal na internetu výbušný pás, který by mohl být použit při sebevražedném bombovém útoku. Podle národního soudu, který ho odsoudil ke dvěma letům a šesti měsícům vězení po dohodě o přiznání viny s prokuraturou, byl odhodlán jednat a hledat cíl.

A co víc, Bentouatiho možnými cíli byly podle rozsudku z 23. února, který ho usvědčil z džihádistických aktivit, Eiffelova věž nebo katedrála Notre-Dame v Paříži. Také letiště Barajas (Madrid) nebo katedrála Salamanca. „Existuje video jeho touhy získat zpět ‚velký hrad Salamanca‘,“ vysvětluje rozsudek Audiencia Nacional a zdůrazňuje, že u něj byly zabaveny fotografie těchto míst, na kterých je vidět značka Daeš (zkratka pro Islámský stát v arabštině).“ Prsten se značkou ISIS byl později nalezen v jeho domě. Na prstenu je napsáno: „Mohamed, Posel, Alláh.“

Audiencia Nacional je přesvědčena, že byl připraven útočit. Bentouati se vzdělával díky kontaktům, které navázal prostřednictvím sociálních sítí: zejména skupin WhatsApp. „Neustálým hledáním, sledováním a posloucháním džihádistické propagandy obžalovaný provedl proces indoktrinace a rozhodl se spáchat bezprostřední násilné činy,“ shrnuje rozsudek, který ho odsoudil za zločin autonomní indoktrinace a výcviku, stejně jako falšování dokumentů. „Prokázal vysokou úroveň identifikace s teroristickou organizací Daeš, stejně jako velký zájem o zbraně a bojové techniky,“ dodala Guardia Civil, když byl zatčen v září 2020.

Varování byla původně spuštěna Europolem, který varoval, že podezřelý používá telefonní číslo, které bylo použito ve dvou džihádistických skupinách WhatsApp. Varování však bylo dlouho podceňováno. Vyšetřovatelé zjistili, že se účastnil asi 50 džihádistických skupin WhatsApp a provozoval tři facebookové, dvě twitterové džihádistické skupiny a měl jeden profil na Instagramu pro redistribuci radikálního materiálu, který obdržel. Obdržel také „Manuál k použití nože jako zbraně“ prostřednictvím skupiny Džihád a vojenské vědy: „30stránkový ilustrovaný dokument [ve formátu PDF], který krok za krokem vysvětluje techniky manipulace a používání nože jako zbraně.

„Odsouzený si ponechal videa vysvětlující, jak vyrobit zápalná zařízení z jednoduchých materiálů. A měl přístup k příručkám pro výrobu výbušných zařízení sestávajících z benzínu a polyspamu,“ vysvětlili soudci v rozsudku. Soud také dodává, že obviněný získal materiál, který mu umožnil začít vyrábět výbušniny; vydal proklamace o sítích, aby povzbudil provádění násilného džihádu a znovudobytí Andalusie.

Bentouati žil nelegálně ve Španělsku méně než rok poté, co cestoval přes různé země, kde ho různé zpravodajské služby vystopovaly. Poté, co se u soudu přiznal, byl odsouzen ke dvěma letům a šesti měsícům vězení – od svého zatčení byl ve vazbě – a dalším dvěma letům podmíněně. Většinu si odseděl vazebně, takže poměrně brzy by se měl objevit na svobodě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Ve Španělsku byl odsouzen džihádista, který se chystal útočit na Eiffelovu věž a na katedrálu Notre Dame

  1. Logika džihádistů je taková, že by nikdo neměl slyšet ani číst o pákistánských znásilňovaných a groomingových gangech. Koneckonců, znásilňování káfirů není žádný hřích nebo zločin v diskriminačním právu šaría, které za to neobsahuje žádný trest. 1924: Adolf Hitler podmínečně propuštěn z vězení. Úřady předpokládají, že je již napraven a není nebezpečný. Here’s a news story from The New York Times. Dec 21, 1924

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout