USA zvyšují dovoz ropy z Ruska a prosazují své zájmy v ukrajinské krizi na úkor Evropanů

USA zvyšují dovoz ropy z Ruska a prosazují své zájmy v ukrajinské krizi na úkor Evropanů

Nedávno jste si zde mohli přečíst informaci o tom, že zatímco pro původní Evropany genocidní EU zastavuje dodávky ropy i plynu z Ruska, USA nakupují ve velkém. A to jak plyn, tak ropu. V posledních dnech své nákupy ropy ještě zintenzivnili, zatímco lokajské státy EU žádají o co nejostřejší sankce při vědomí, že tyto sankce evropské země zruinují, přičemž vytvoří jejich závislost na předraženém zkapalnělém plynu z USA.

Na rozdíl od  tlaku na své evropské lokaje, aby během probíhající ukrajinské krize nekupovali ruskou ropu, USA ještě více zvýšily své dodávky ropy z Ruska, řekl ruským médiím náměstek tajemníka ruské bezpečnostní rady Michail Popov. Kritici poukazují na to, že USA prosazují své vlastní zájmy na úkor svých evropských vazalů.
Podle ruského představitele by měla Evropa očekávat podobná „překvapení“ od USA. Popov dále řekl:

„Washington také dovolil svým společnostem vyvážet minerální hnojiva z Ruska a uznal je jako základní komodity.“

USA a jejich evropští spojenci uvažují o zákazu dovozu ruské ropy už od začátku rusko-ukrajinského konfliktu, přestože Evropa závisí na ropě a plynu z Ruska. Evropa je pod tlakem jak ze strany USA, tak Velké Británie, aby zakázala ruskou ropu. Británie oznámila, že do konce roku zastaví dovoz ruské ropy.

V EU se již o embargu nejen na plyn a ropu, ale na veškerý dovoz z Ruska, minulý týden dohodli, když drtivá většina europoslanců hlasovala pro embargo.

Americké ministerstvo financí mezitím stanovilo termín ukončení dovozu ropy a uhlí z Ruska na 22. dubna, nyní však Spojené státy nakupují ropu ve velkém. USA pak levně nakoupenou ruskou ropu přeprodají mnohem dráž do EU. A to se lokajíčkům jistě „vyplatí.“

Cui Heng, vědecký pracovník Centra pro ruská studia na East China Normal University, řekl Global Times , že americká politika vůči Rusku je zaměřena na dva aspekty: liberalismus, který působí proti ruskému politickému systému a kolektivní ideologii, a druhý na pragmatismus, který slouží národním zájmům USA.

„Z potřeby ideologicky konfrontovat Rusko, se USA dvoří „spojencům“, aby sankcionovali Rusko, zatímco z potřeby reality USA nakupují ruskou energii za levnější cenu a prodávají ji Evropě za vyšší cenu, aby sloužily zájmům domácích ropných zájmových skupin. Evropa se nakonec stává obětí – evropské bohatství proudí do USA, což pomáhá upevnit výhodu dolaru oproti euru,“ řekl Cui.

Podle předběžných údajů společnosti Refinitiv vzrostl americký vývoz LNG minulý měsíc o téměř 16 procent na rekordní maximum, přičemž nadále dominovaly dodávky do Evropy.

Americký LNG (zkapalněný zemní plyn) je velmi žádaný, protože evropské země se snaží snížit dovoz plynu z Ruska po jeho vojenské operaci na Ukrajině a zároveň doplňovat tenčící se zásoby. Místní média uvedla, že Evropa je již čtyři měsíce v řadě největším dovozcem amerického LNG a odebírá přibližně 65 procent amerického vývozu.

V rámci společné dohody USA 25. března oznámily, že letos dostanou do Evropy nejméně o 15 miliard metrů krychlových více zkapalněného zemního plynu ve snaze ukončit závislost Evropy na ruském exportu energie. Očekává se, že tyto dodatečné objemy LNG se v budoucnu zvýší, uvedl Bílý dům v prohlášení.

Mick Wallace, poslanec Evropského parlamentu, tweetoval video ze svého parlamentního projevu, ve kterém řekl, že Evropa by se měla zbavit své závislosti na ruské energii, ale nenahradit ji americkým „špinavým frakovacím plynem“.

Podle analytiků mají z rusko-ukrajinské krize a zákazu ruské ropy největší prospěch USA, přičemž tak jen zneužívají  svoje poslušné evropské lokaje.

„Myslím, že cílem USA v sankcích proti Rusku vůbec nemělo být Rusko, ale evropské země,“ komentoval čínský web. Nakupováním ropy z Ruska a jejím dalším prodejem do Evropy mohou USA podle některých uživatelů Twitteru dosáhnout značného zisku, uvádí Global Times .

Zatímco různá média hovoří o nárůstu dovozu ropy z Ruska do USA o 43 % , tak mainstreamová média hlásí americké ropné embargo, které má však platit až po 22. dubnu.

Takzvaní „ověřovatelé faktů“ tvrdí, že ono zvýšení 43% nic neznamená, přičemž podobné výkyvy v nákupech jsou údajně běžné a USA musí plnit smlouvy, které platí až do 22. dubna. Potom se již údajně nákupy zastaví.

Uvidíme, jak bude dovoz z USA pokračovat po 22. dubnu. „Model“ drahého amerického plynu z Ameriky do EU při současném snížení dovozu ruských energií zřejmě z evropského pohledu připomíná střelu do vlastní branky. Evropští politici opět nezastupují zájmy svých občanů, ale slouží vyšším mocenským strukturám.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 19 Průměrně: 4.9]

One thought on “USA zvyšují dovoz ropy z Ruska a prosazují své zájmy v ukrajinské krizi na úkor Evropanů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout