Americká studie ukazuje, že covidová opatření nepomohla, ale měla fatální důsledky pro ekonomiku

Americká studie ukazuje, že covidová opatření nepomohla, ale měla fatální důsledky pro ekonomiku

Abychom uvedená data zjistili, tak ani nemusíme chodit do USA, vše jasně vidíme například na srovnání co do počtu obyvatel stejně velkých zemí  – ČR a Švédska – s drakonickými restrikcemi a nejdelším lockdownem v Evropě – a bez jakýchkoli větších restrikcí, bez jediného dne lockdownu a bez povinných „náhubků“.  ČR s restrikcemi udává mnohem více mrtvých než Švédsko bez restrikcí. O drasticky poškozené ekonomice nemluvě.

Ovšem srovnání v USA je o to zajímavější, že máme k dispozici mnohem víc států s různým stupněm restrikcí, což mnohem lépe vypovídá nejen o neúčinnosti, ale dokonce o zásadní škodlivosti restrikcí. To tedy potvrzuje fakt, že jejich hlavním úkolem byla likvidace ekonomik daných zemí.

V USA byly restrikce zavedeny kompletně v demokratických státech, zatímco ve státech vedených republikány to bylo různé. Někde měli povinné roušky, jinde ne, někde bylo povinné očkování vybraných profesí, jinde ne. Tam, kde neměli povinné roušky, většinou nebyl ani žádný lockdown.

Vše můžete vidět na mapce výše, modře jsou státy vedené demokraty, červeně vedené republikány. Značka přeškrtnuté roušky znamená, že v daném státě nebyly povinné roušky, přeškrtnutá stříkačka znamená, že daný stát nepožadoval po občanech v některých profesích povinné očkování. Jak můžete vidět, tak zmírnění restrikcí platilo jen ve státech vedených republikány. Demokraty vedené státy byly pod plnými restrikcemi, včetně různě dlouhých lockdownů.

Nová studie z USA ukazuje, že přísné lockdowny a přísná opatření během koronavirové pandemie byly nejen neúspěšné – právě naopak! Pokud se blíže podíváte na úmrtí na koronavirus, ekonomické důsledky a důsledky v oblasti vzdělávání, výsledek je ohromující. Deset amerických států s nejpřísnějšími opatřeními bylo také těmi, které měly nejhorší dopad na obyvatelstvo.

Steven Moore, spoluautor studie, si stěžoval, že uzavření ekonomiky a uzavření škol byly zdaleka největší chyby, které guvernéři a vůdci mohli udělat během pandemie Covid-19. Uzavření škol nemělo žádný měřitelný vliv na úmrtí u dětí nebo dospělých.

První tak vysoce ceněný guvernér New Yorku, Andrew Cuomo, se musel smířit s poraženým 49. místem v žebříčku. Ještě horší byly účinky restrikcí v New Jersey, což je stát, který se ve studii umístil jako poslední. Ale Kalifornie, Illinois a Washington DC podle Moorea také nešťastně selhaly. Tyto státy zaznamenaly vysokou úmrtnost starých lidí, masovou nezaměstnanost a pokles výkonu ve školách. Opatření v pečovatelských domech, z nichž některé musely přijímat pacienty s Covid-19, měla také špatný dopad.

Nejlépe si vedly státy Utah, Nebraska, Vermont, Montana, Jižní Dakota, Florida a New Hampshire – všechny státy s republikánským vedením. Z demokraty vedených států se nejvýše umístil stát Maine, který je až na osmém místě. Ve státech na předních příčkách nedošlo téměř k žádnému poklesu ekonomického nebo vzdělávacího systému a počet úmrtí na koronavirus nebyl vyšší než ve státech s přísnými opatřeními. Utahu se dokonce podařilo zvýšit hrubý domácí produkt.

Tři státy vynikají tím, že mají kombinované skóre daleko nad ostatními: Utah, Nebraska a Vermont. Ve všech třech kategoriích byly tyto státy výrazně nadprůměrné. Následovalo šest dalších států, včetně Montany a Jižní Dakoty, kde jsou  dvě standardní odchylky nad průměrem z hlediska ekonomiky, ale o 0,8 až 1,0 nižší, pokud jde o úmrtnost (tj. vyšší úmrtnost). New Hampshire a Maine byly asi o 1,5 směrodatné odchylky nad průměrem úmrtnosti, zatímco byly také mírně nadprůměrné ekonomicky. Ačkoli je Florida někdy kritizována za to, že její politika je „příliš otevřená“, vykazovala jen průměrnou úmrtnost – a to při zachování vysoké úrovně ekonomické aktivity a 96 procent otevřených škol.

Výzkumníci podle New York Times vysvětlili: „Státy, které uzavřely své ekonomiky, měly v průměru asi o dva procentní body vyšší míru nezaměstnanosti než státy, které neprováděly vážné odstávky. Tato vysoká míra nezaměstnanosti platí již dva roky. Většina států s omezením volného pohybu osob stále ještě plně neobnovila pracovní místa ztracená v prvních měsících covidu.

Studii „A Final Report Card on the States‘ Response to COVID-19“ provedli Casey Mulligan z Chicagské univerzity, Steven Moore z Heritage Foundation a Phil Kerpen z Výboru pro uvolnění prosperity.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout