EU zavádí genderové kvóty v řídících a dozorčích orgánech společností

EU zavádí genderové kvóty v řídících a dozorčích orgánech společností

Genderové kvóty, které jsou již v sídle EU dávno zavedeny, mají být nyní nařízeny i ve všech vedení všech společností, které sídlí v EU. To by znamenalo, že pro splnění genderových kvót bude mnohdy zaměstnavatel nucen zvolit z kandidátů ne toho nejlepšího, ale toho, kdo pomůže naplnit kvóty za jejichž neplnění by samozřejmě následoval postih. Ženy tak budou muset do budoucna tvořit nejméně 40% vedení všech společností, které působí na území EU.

Bruselští byrokraté však neuvádí, jak se hodlají vypořádat s uchazeči, kteří se hlásí k některému dalšímu pohlaví. Budou započteni do kvóty 40% jako ženy nebo budou přijímáni v rámci oněch zbývajících 60%? Nebo se snad časem zavede speciální kvóta i pro všech dalších více než 100 pohlaví??

Již před 10 lety se v EU usnesli, že by měly nejméně 40 procent členů správních rad velkých společností tvořit ženy. Před několika týdny bylo jasné, že tento návrh projde a během několika let bude muset být zaveden ve všech zemích.

Kdy přesně zákon vstoupí v platnost, je však v současné době nejasné, protože cesta k jeho přijetí je dlouhá. Nejprve ji musí schválit 27 ministrů práce EU a poté se bude pokračovat v jednání s Evropským parlamentem. Jakmile se vlády a Evropský parlament dohodnou, může být zákon o kvótách zapsán do zákonů 27 členských států EU.

Celkově se očekává, že proces bude trvat 2-3 roky.

O tom, že se zákon skutečně plošně v celé EU zavede, bylo rozhodnuto před několika týdny, když německá Liberální strana (FDP) souhlasila se zákonem, což byl požadavek červeno-zelených partnerů strany ve spolkové vládě. V Německu tak bude zákon platný dřív než v celé EU.

Aby zákon ve finále prošel v EU, musí vlády, které budou hlasovat pro, tvořit alespoň 55 % zemí EU s 65 % obyvatelstva EU. Vzhledem k tomu, že vše protlačuje Německo, které je největší, je jisté, že zákon v EU projde.

V současné době zastávají ženy přibližně 30 % vedoucích pozic v největších společnostech v EU.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

5 thoughts on “EU zavádí genderové kvóty v řídících a dozorčích orgánech společností

  1. Vzhľadom na závratne rýchlu islamizáciu väčšiny kolónií Bruselu je viac ako pravdepodobné, že ono nariadenie nebude platiť dlhšie ako rok či dva…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout