Erdogan mění název – Turecko už nebude „Turkey“, ale bude uváděno jako „Turkiye“

Erdogan mění název – Turecko už nebude „Turkey“, ale bude uváděno jako „Turkiye“

V mezinárodním rozměru se většinou využívá anglických výrazů. Názvy zemí tak většinou znají všichni – nejen anglicky mluvící země – také v angličtině. Téměř století bylo zvykem, že se Turecko psalo jako Turkey. Takže na výrobcích z Turecka, určených k exportu, bývá uváděno: „Made in Turkey“. Tedy bylo, neboť nyní je to již minulost.

Erdoganovi totiž vadilo, že výraz  „Turkey“ má v angličtině dva významy – Turecko nebo krocan. Takže když si třeba v Googlu zadáte „obrázky“ a slovo „turkey“, objeví se vám obrázky Turecka (většinou Erdogana) a  krocanů. Ať už živých nebo pečených. A to je prostě něco, co Erdogan nezkousnul.

„Naším cílem je nyní reprezentovat tisícileté zkušenosti našeho státu a národa v každém sektoru pod značkou ‚Turkiye‘,“ uvedl Erdogan v prohlášení.
Turecký název pro zemi je „Turkiye“. Tento název byl přijat po získání nezávislosti na západní okupaci v roce 1923. Do úvahy přicházelo několik názvů, Turecko bylo jen jedno z mnoha.

Jenže problém je, že v mezinárodním styku se běžně nepoužívá v psaném textu „Türkiye“, ale používá se právě anglické „Turkey“, což ovšem může znamenat i „krocan“.
V příspěvku na Twitteru tureckým správcem sociálních médií bylo uvedeno, že „Turecko se rozhodlo změnit název své země z Turkey na Turkiye, aby se zabránilo záměně se jménem stejnojmenného ptáka – krůty.“

Turecký ředitel komunikace Fahrettin Altun zveřejnil tweet, ve kterém zdůraznil změnu názvu jako „další důležitý krok, který posílí tureckou značku“.

„V rámci toho se v našich exportních výrobcích začala používat fráze ‚Made in Turkiye‘ namísto ‚Made in Turkey‘,“ uvádí se v prohlášení. „Výsledkem je, že naše výrobky, které jsou pýchou naší země v mezinárodním obchodě, jsou propagovány a prezentovány zbytku světa pomocí značky ‚Turkiye‘.“

Erdogan vydal 3. prosince prohlášení, v němž oznámil, že země bude přejmenována na „Turkiye“ namísto Turkey, informoval TRT World News.
Tento důvod byl také podpořen a vysvětlen TRT World 13. prosince. Erdoganovi zejména vadilo, že pokud zadáte slovo „turkey“ ve vyhledávači Google, obdržíte množství výsledků, včetně krůty, která se běžně jí v USA k večeři na Den díkůvzdání.

Není podobné přejmenovávání zbytečné? Co tak se rovnou vrátit k názvu „Osmanská říše“? Beztak k tomu dřív či později dojde…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Erdogan mění název – Turecko už nebude „Turkey“, ale bude uváděno jako „Turkiye“

  1. Erdoganov najbližší kamarát a neobmedzený vodca skorumpovaného fašistického režimu a maďarskej iredenty Orbán urobil pred pár rokmi niečo podobné. Skrátil oficiálny názov štátu z Maďarská republika na Maďarsko, čím sa fakticky prihlásil k odkazu Veľkého Uhorska a Horthyho. Verím,že sa ho tak ako Kaczynského a Janšu /tiež podporujú vstup Turecka a Kosova do EÚ/ podarí zvrhnúť zásluhou Bruselu a Sorosa už v najbližších voľbách. Liberálna opozícia musí uspieť aj napriek zámerne „upraveným“ /v jej neprospech/ volebným zákonom. Mimochodom, viete,že Erdogan chce mať s Orbánom spoločnú hranicu v Rumunsku a Srbsku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout