Německo se brzy chystá propustit na svobodu navrátilce z ISIS

V posledních letech se do různých zemí  Evropy vraceli bojovníci z ISIS. I když jde většinou o chladnokrevné hrdlořezy, mnozí nedostali nijak přísné tresty – někteří skončili s podmínkou, jiní byli vysláni na zcela zbytečné a mnohdy i kontraproduktivní kurzy deradikalizace. Jen část skončila ve vězení, většinou se jednalo o ty, kdo se prokazatelně účastnili poprav a masových vražd. Právě tito nejhorší džihádisté by měli být brzy propuštěni.

Situace je ovšem o to závažnější, že právě vězení, odkud přicházejí, většinu džihádistů ještě víc radikalizuje. Ostatně, jistě i bojovníci ze Sýrie nejednoho svého souvěrce ve vězení patřičně „vyškolili“.

V příštím roce má být z vězení propuštěna řada navrátilců IS. „Federální a státní bezpečnostní a justiční orgány musí nyní jednat, aby zabránily nebezpečí pro obyvatelstvo,“ řekl Alexander Throm, mluvčí pro vnitřní politiku parlamentní skupiny CDU/CSU v německém parlamentu.

Throm také odkazoval na loňské útoky ve Vídni a Drážďanech. To ukazuje, jak reálná je hrozba, kterou představují islamisté propuštění z vězení.

Před nebezpečím, které představuje islámský teror, o víkendu varoval i předseda Spolkového úřadu pro ochranu ústavy Thomas Haldenwang. Haldenwang si stěžoval, že navrátilci IS se ve vězení často drží svého přesvědčení. „Musíme si uvědomit, že radikalizace často neustupuje,“ řekl Haldenwang.

Nyní by tak měl být prověřen každý jednotlivý případ. „Potřebujeme vědět, co se děje ve věznicích, kde jsou lidé stále radikalizováni. K tomu musí dojít k intenzivní výměně názorů mezi justicí a bezpečnostními orgány – už jsme na správné cestě.

Několik bývalých příznivců teroristické milice Islámský stát muselo po příjezdu do Německa stanout před soudem pro podezření z terorismu a další obvinění, a řada z nich byla odsouzena. Podle deníku FAZ však Úřad pro ochranu ústavy nedokázal sdělit, kolik extremistů zůstane ve vězení a kolik by jich mělo být brzy propuštěno.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout