Švédsko: Dva muslimští vězni zajali dva strážné, požadovali vrtulník a peníze, nakonec dostali jen kebab pizzu

Švédsko: Dva muslimští vězni zajali dva strážné, požadovali vrtulník a peníze, nakonec dostali jen kebab pizzu

O případu, který se odehrál letos v létě, jste si mohli přečíst už zde. Připomínám, že dva vězni ve věznici s nejvyšší ostrahou (jednalo se o vrahy), si vzali za rukojmí dva strážné a okamžitě vznesli požadavky, kdy vyhrožovali, že v případě neuposlechnutí oba strážné podříznou. Dva násilné hlupáky se po dlouhých hodinách podařilo zpacifikovat, ze všech jejich požadavků jim tak byl nakonec splněn jen jeden. Dostali kebabovou pizzu.

Teprve nyní, tedy v době, kdy již bylo vyšetřování případu uzavřeno a kauza spěje k soudu, zveřejnila policie dopis, který ke svým požadavkům přiložili…

„Alláhu akbar.“ Tak dva odsouzení vrazi ukončili svůj dopis, když v létě drželi dva zaměstnance věznice Hällbyanstalten jako rukojmí. Dopis byl zveřejněn až nyní, kdy je již duo muslimů obviněno.

Isak Dewit, 30 let (konvertita k islámu), a Haned Mahamed Abdullahi, 24 let (rodilý muslim, viz titulní obr.) – oba odsouzení za vraždu – zinscenovali 21. července 2021 ve věznici v Eskilstuně ostře sledované drama s rukojmími.

Mimo jiné požadovali helikoptéru a kebabovou pizzu pro vězně na jejich oddělení. Posledně uvedený požadavek byl splněn dříve, než se duo konečně vzdalo.

V dopise nalezeném v pokoji Isaka Dewitta se říká:

„Požadujeme vrtulník a 100 000 SEK a 200 000 eur. A každý sadu oblečení. Už nebudeme mluvit, ale necháme za nás mluvit meč, pokud odmítnete. Otestujte nás, jestli chcete, Wallah.“

Dopis pokračuje:

„Pro nás to může vést jen ke dvěma dobrým věcem. Mučednictví nebo svoboda. Inshallah.“

„My muslimové milujeme spravedlnost a smrt. Zatímco vy kafiři milujete útlak a život. Alláhu Akbar.“

Podle obžaloby byli vrazi vyzbrojeni žiletkami a nabroušenými předměty.  Kromě podezření z pokusu o zabití zahrnuje obžaloba také podezření ze zastrašování úředníka, vyhrožování a násilí proti úředním osobám.

„Podezřelí muži se zabarikádovali ve strážní místnosti ve věznici a drželi personál jako rukojmí asi devět hodin. Během zadržení došlo k výhrůžkám a násilí vůči zaměstnancům, kteří byli zadrženi,“ uvedla v prohlášení prokurátorka Frida Hambergová.

Během vyšetřování vyšlo najevo, že v Hällbyanstaltenu panovala nespokojenost s podmínkami a že oba vězni odtud chtěli utéct.

„Muži mimo jiné požadovali, aby je z věznice odvezl vrtulník, ale chtěli také peníze, oblečení a pizzu. Když nebyly požadavky plně splněny, oba muži, kteří byli drženi jako rukojmí, byli propuštěni a pachatelé se vzdali. Zatčení pak proběhlo klidně,“ říká Frida Hambergová.

Státní zástupce odhaduje, že hlavní jednání by mělo trvat přibližně čtyři dny. Několik zaměstnanců Vězeňské služby pak bude vyslechnuto jako svědci, ale ohledně incidentu budou vyslechnuti i policisté, kteří byli na místě činu.

O zahájení hlavního jednání rozhodne okresní soud.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Švédsko: Dva muslimští vězni zajali dva strážné, požadovali vrtulník a peníze, nakonec dostali jen kebab pizzu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout