Polsko: Převaděči se stále častěji zapojují do automobilových honiček

Polsko: Převaděči se stále častěji zapojují do automobilových honiček

Počty přechodů ilegálů z Běloruska do Polska rostou a logicky se do nich zapojili i převaděči, kteří nejlépe znají bezpečné trasy, kde se lze vyhnout policii. Ne vždy jim však vše vyjde přesně tak, jak si to naplánovali…

Pohraniční stráž informovala, že v sobotu a v neděli policisté zaznamenali 1066 pokusů o nelegální překročení polsko-běloruské hranice.

Ukrajinský občan, který se podle polské pohraniční stráže snažil propašovat 27 iráckých občanů přes Polsko v dodávce, byl zatčen po policejní honičce poblíž města Radziwiłłów ve středním Polsku .

Nebyl to jediný případ pokusu propašovat ilegály  přes Polsko prostřednictvím automobilu. Polská policie v neděli zastavila řidiče, který převážel ilegály v autě. Muž odmítl zastavit poté, co mu to nařídila pohraniční stráž a pokusil se o útěk.

Policejní tisková mluvčí regionu Podlaskie Elżbieta Zaborowska vysvětlila, že muž byl nakonec zastaven po automobilové honičce. Policie zatím pouze potvrdila, že převážel nelegální migranty, další podrobnosti budou zveřejněny.

Podle informací rádia RMF FM byl však muž Albánec, který převážel sedm ilegálů. Během automobilové honičky se srazil s neoznačeným policejním vozidlem a pokusil se vrazit do jiného policejního auta.

V úterý podobný pokus o útěk z policejního kontrolního stanoviště skončil tragédií. Auto převážející ilegály, které bylo řízené syrským občanem, narazilo poblíž Białystoku do kamionu. Jeden z cestujících, který byl také syrským občanem, zemřel. Řidič byl zadržen a je podezřelý nejen z toho, že způsobil dopravní nehodu, ale také z napomáhání nelegálním migrantům překročit hranice.

Pohraniční stráž uvedla, že v sobotu a v neděli zaznamenali policisté 1066 pokusů o ilegální překročení polsko-běloruské hranice. Pět ilegálů bylo zadrženo – čtyři z Iráku a jeden ze Sýrie.

Pohraniční stráž také zastavila pět cizinců za převaděčství – dva Syřany, jednoho Gruzínce, jednoho občana Kazachstánu a jednoho Bělorusa.

Od začátku roku 2021 zabránila pohraniční stráž více než 18 000 pokusům o ilegální překročení polsko-běloruské hranice. Jen v říjnu se stalo přes 7 000 případů.

Je zcela zřejmé, že mnoho pašeráků je úspěšných a bez větších problémů své klienty dopraví až na německé hranice. Německo již totiž uvažuje o tom, že začne hlídat hranice s Polskem. Spolkový policejní svaz před tristní situací varuje a v dopise žádá vládu o zajištění německo-polských hranic. V dopise mimo jiné uvádí:

„Pouze se zavedením dočasných hraničních kontrol může německá vláda zabránit kolapsu na hranicích jako v roce 2015. Dokonce se stává, že polské úřady doslova vyprovází ilegály k německým hranicím, protože považují za lepší, pokud jsou žádosti o azyl podány v Německu nebo západní Evropě než v Litvě nebo Polsku.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

One thought on “Polsko: Převaděči se stále častěji zapojují do automobilových honiček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout