Maďarsko jde také do voleb se slepencem stran, ten má za úkol odstranit Orbána

Maďarsko jde také do voleb se slepencem stran, ten má za úkol odstranit Orbána

Inspirovali se snad Maďaři v ČR, kde se dva slepence celkem pěti silně probruselských stran spojily za obdobným účelem? Nevím, jaké zákony platí v tomto směru v Maďarsku, ale zdá se, že i tam mají vše ošetřené tak, aby mohl jít jeden velký slepenec šesti stran proti straně Fidesz do voleb.

Jak tedy plánuje opozice Orbána ve volbách na jaře 2022 porazit?

Maďarská opozice věří, že na jaře 2022 bude mít příležitost porazit Viktora Orbána, který je u moci od roku 2010.

Je to vyhlídka, která přiměla šest velmi různorodých stran, aby se sjednotily a vybraly si jediného kandidáta coby potenciálního premiéra. Peter Marki-Zay (titulní obrázek – uprostřed) tak bude ztělesňovat naděje společné volební koalice, která sdružuje šest stran od levice až po krajní pravici, s ohledem na parlamentní volby na jaře 2022.

Věří, že jsou šest měsíců před zvolením maďarského zákonodárného sboru  připraveni na všechno. Premiér Orbán proto bude muset čelit nesourodé koalici šesti stran, které se sjednotí kolem jediného sloganu: „Bylo dost Orbána“. Existuje tak jednotná fronta proti jednomu z nejdéle vládnoucích premiérů, který zcela vytěsnil levici.

Zdá se, že Maďarská levice je připravena udělat cokoliv, aby se zbavila Viktora Orbána. V neděli 17. října šest spojenců také navrhlo jediného kandidáta, Petera Marki-Zaye. Je konzervativní katolík a bývalý volič Fideszu – politické formace Viktora Orbána. Tento kandidát byl vybrán především pro svůj politický profil, na který by maďarský premiér mohl těžko útočit.

U zrodu této aliance je prostý postřeh: „Levicové myšlenky dnes v Maďarsku nemají většinu,“ říká Gergely Karacsony (obrázek vlevo), starosta Budapešti a čelní postava levicové opozice.

Karacsony 8. října oznámil, že odstoupí z primárek, v nichž vyberou společného opozičního kandidáta, který vyzve pravicového premiéra Viktora Orbána. „Věřím, že Peter Marki-Zay dokáže sjednotit opozici,“ řekl v reakci na své odstoupení.

V prvním kole primárek se Marki-Zay umístil až na třetím místě za Gergelym Karacsonym a Klárou Dobrevovou (viz titulek), 49letou právničkou a místopředsedkyní Evropského parlamentu, ale jeho konzervativní rodokmen nakonec rozhodl.

Peter Marki-Zay byl proto zvolen s 56,7 procenta hlasů a bude mít za úkol vyzvat Viktora Orbána. Poprvé po dvanácti letech je premiér Orbán v průzkumech zpochybňován, protože Fidesz je v těsném souboji s touto bezprecedentní koalicí.

„Budeme schopni obnovit svobodu v této zemi,“ řekl Peter Marki-Zay během svého inauguračního projevu v neděli 17. října. 49letý otec sedmi dětí hodlá vše vsadit na svůj politický profil. On sám je konzervativec a katolík, stejně jako nezávislý starosta velkého města v jihovýchodním Maďarsku, Hodmezovasarhely.

Peter Marki-Zay také deklaroval svou náklonnost k Evropské unii. Prosazuje vstup Maďarska do eurozóny a úřadu evropského veřejného žalobce. Peter Marki-Zay slíbil, že jakmile bude zvolen, vyšetří mnoho příbuzných Viktora Orbána, kteří jsou podezřelí z obohacování.

Kandidáta přijala i maďarská levice, která se také ujistila, že konzervativní kandidát neporuší práva homosexuálů. Nyní zbývá svrhnout populárního Orbána, odhodlaného udržet se u moci.

V roce 2018 Marki-Zay oznámil, že bude kandidovat jako nezávislý v doplňovacích volbách starosty. Jeho kandidaturu původně podpořily tři opoziční strany, včetně Maďarské socialistické strany, strany s názvem „Politika může být jiná“ a krajně pravicového Jobbika, později se k podpoře přidaly strany Momentum a Demokratická koalice.

Řekl tehdy, že nesympatizuje s názory žádné ze stran, které ho podporují a označil se za pravicového křesťana a zklamaného voliče Fideszu. Během svého prvního funkčního období starosty mu nakonec jeho levicoví partneři nařídili, aby odstranil „počítadlo migrantů“, které umístil na radnici. Od roku 1990 se stal prvním starostou města mimo Fidesz.

V roce 2019 se Marki-Zay ucházel o znovuzvolení, tentokrát pod hlavičkou MMM a jeho kandidaturu opět podpořily všechny hlavní opoziční strany. Porazil nezávislého kandidáta Istvána Grezsu podporovaného Fideszem s 13478 hlasy ku 10042, což mu vyneslo druhé funkční období ve funkci starosty města.

Uspěje i maďarský slepenec v boji o koryta?? To uvidíme za půl roku. Jisté je, že půjde o jedny z nejsledovanějších voleb v příštím roce…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.6]

3 thoughts on “Maďarsko jde také do voleb se slepencem stran, ten má za úkol odstranit Orbána

  1. Ako som už niekoľkokrát na tejto stránke naznačil, zbaviť fašistického diktátora a vodcu maďarskej iredenty Orbána /rovnako tak jeho kamarátov Morawieckeho a Janšu/ nikým a ničím neobmedzenej moci vrátane mediálnej je nutné. Bez ohľadu na jeho oddanosť Bruselu, Berlínu, Izraelu, ropným monarchiám, Turecku, ba aj podporu legálnej migrácie – fotky s Erdoganom, Netanjahuom či šejkami sa dajú ľahko vygoogliť. Prijal by som v prípade potreby aj podobný scenár ako v roku 1944 a 1956. Najnovšie pobúrila slovenskú verejnosť správa, že okrem financovania podnikateľov, športových klubov, kostolov,škôl začal tento fanatický podporovateľ veľkouhorskej myšlienky a Horthyho ctiteľ skupovať aj cenné budovy na Slovensku a uvažuje aj o pôde. Výnimočne držím palce Sorosovi a EÚ, aby bol maďarský, poľský, slovinský ultranacionalizmus, šovinizmus, iredentizmus, útlak menšín raz a navždy vytrhnutý z koreňov a rozdrvený na prach. Spomínaní traja zločinci – a ich kamaráti Salvini, Erdogan a Thaci – sa nikdy sna o nových hraniciach v Európe nevzdali a nevzdajú, ani vzájomnej podpory v snahách vstúpiť do EÚ a NATO. Ich ultraliberálni nástupcovia určite nebudú predstavovať pre celistvosť a existenciu susedných krajín /aj Slovenska/ také smrteľné nebezpečenstvo.

  2. Ešte som zabudol uviesť,že Orbán – tak ako jeho blízky kamarát Erdogan – už dávnejšie „upravil“ volebný zákon tak, aby čo najviac sťažil víťazstvo svojich protivníkov vo voľbách. Z tohto dôvodu vznikla aj tá rôznorodá koalícia. Znovu opakujem: pre jeho pád treba urobiť všetko a musí si ho priať každý slovenský, rumunský ,srbský, ukrajinský ,ba aj rakúsky /lebo aj Burgenland podľa Orbána patrí Maďarom/ vlastenec!

  3. Levičáci si stále představují ten svůj ráj snadného žití, a je jim jedno, že jejich potomci budou vyměněni za mlslimy a Afričany. Někteří i is lam vítají, když mají za to, že jim dává jasná pravidla života a nemusí se pak moc rozhodovat sami, pro mnohé je takový systém, který řeší problémy za ně, vítaný.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout