Norsko: Další informace k útoku vychází na povrch – koho a kde muslim vraždil

Norsko: Další informace k útoku vychází na povrch – koho a kde muslim vraždil

Jisté je jedno: muslim byl dlouhodobě v „hledáčku“ policie, takže se moc dobře vědělo, že je nebezpečný. Přesto si mohl chodit na svobodě. Pak za jeho činy nesou zodpovědnost i ti, kdo věděli, že je nebezpečný a něco podobného dovolili.

V současné době je veřejně známa identita jedné z pěti obětí (4  ženy a jeden muž).

Padesátiletá umělkyně byla identifikována jako jedna z pěti lidí zavražděných muslimem, který zabíjel lukem a  šípy.

Hanne Englundová zemřela v kaluži krve ve svém domě v Kongsbergu poté, co se stala terčem podezřelého muslimského konvertity Espena Andersena Bråthena, 37 let.

Hanne Englund byl místně jmenován jedním z pěti lidí zavražděných norským lukem a zabijákem šípů během jeho strašného "terorového" řádění
Hanne Englundová, jedna z obětí

Další tři ženy a muž byli také  zabiti Bråthenem, který byl sousedům znám jako samotář.

Další tři byli zraněni, včetně policisty mimo službu, než byl podezřelý konečně zahnán do kouta policií poté, co se více než 30 minut potuloval ulicemi a střílel šípy na nevinné kolemjdoucí.

Keramička, paní Englundová, pracovala v dílně připojené k jejímu domu, kde žila se svým manželem asi 300 metrů od supermarketu Coop na náměstí v centru města, kde útok začal.

Student optometrie Thomas Nilsen, který žije poblíž, řekl: „Slyšel jsem hrozný křik, když jsem byl doma. Znělo to jako hádky nebo boj. Nejdřív jsem pokrčil rameny, nevěděl jsem, co se děje, pak jsem slyšel výstřel, který musel být varovným výstřelem od policie.

O pět minut později jsem uslyšel zvuk, jak jedna paní křičí, byl to řev,  jaký jsem nikdy předtím neslyšel. Byl to křik strachu a zoufalství. Podle mého názoru to byly výkřiky umírajícího člověka.

Seděl jsem uvnitř a neodvážil jsem se jít ven, protože jsem nevěděl, jestli tam není někdo se zbraní. Pak bylo naprosté ticho, tak jsem vyšel ven a podíval se za roh a viděl pět nebo šest lidí včetně záchranářů, kteří se snažili tuto paní oživit.“

Nilsen řekl, že mu bylo později řečeno, že obětí byla paní Englundová, která zemřela na následky svých zranění.

Dodal: „Na místo přišlo dvacet těžce ozbrojených policistů se samopaly. Dokonce i hasiči tu byli a nad nimi létaly dva vrtulníky. Bylo to jako v Kábulu. Záchranáři pracovali na té ubohé ženě a křičeli, „defibrilátor“, když se zoufale snažili udržet ji při životě, než byla odvezena sanitkou.

Později jsem viděl obrovskou kaluž krve. Znal jsem tu dámu velmi dobře. Byla hodná, krásná a srdečná. Byla jako motýl. Měla čas na všechny. Mluvil jsem s ní naposledy včera ráno a teď se to stalo. Je to prostě strašné. Policie tu byla celou noc a rozhlížela se kolem s reflektory a baterkami pro případ, že by tu byli další zranění lidé.“

Příbuzní zanechali květiny a pocty byly před galerií Hanne Englundové v norském Kongsbergu ve čtvrtek poté, co byla ve středu večer jmenována jednou z pěti zabitých při útoku na luk a šípy ve městě.
na místě, kde byla keramička zavražděna, truchlí známí a příbuzní

Policie se ve čtvrtek shromáždila před galerií Hanne Englundové v Kongsbergu poté, co byla místními médii označena za jednu z obětí útoku lukem a šípy ve středu večer.

Bråthen je nyní ve vazbě, kde se přiznal k vraždě čtyř žen a jednoho muže ve věku od 50 do 70 let během půlhodinového útoku na město Kongsberg krátce po středeční 18. hodině. Policie tvrdí, že je to muslimský konvertita, který byl označen za radikalizovaného a útok označila za teroristický čin.

Bråthen začal svůj útok lukem a šípem před supermarketem, ale policie od té doby odhalila, že během půlhodinového útoku použil další dvě zbraně – i když je neidentifikovali. Některé oběti zemřely na ulici, uvedli prokurátoři, ale jiné byly zabity ve svých domovech.

Policie zveřejnila několik dalších podrobností o Bråthenovi, ale soudní dokumenty a svědectví sousedů vykreslují pochmurný obrázek: „Nestabilní, samotář se sbírkou zbraní, který zřídka opustil svůj byt, nikdy nepracoval, trpěl problémy s duševním zdravím, užíval drogy a byl odcizen od své rodiny.“

Bråthen žil nejméně dva roky sám v dřevěném penzionu pouhých 200 m od supermarketu Coop, kde začal řádit. Dům a jeho předzahrádka včetně dřevěné terasy vedle dveří zůstaly dnes uzavřeny policejní páskou.

Majitel nemovitosti Jam Simensen, 50, řekl, že pracoval na domě, který vlastnil naproti Brathhenovu domu a viděl ho většinu dní za poslední měsíc.

Pan Simsensen řekl: ‚Vypadalo to, že mě tam nechce. Když jsem si dal kávu a cigaretu, zíral na mě. Chodil ven a dával něco do odpadkového koše, jako karton mléka nebo džusu až třikrát denně, což bylo mnohem častěji než obvykle. Nikdy neměl úsměv na tváři a pořád zíral. Neměl přátelský pohled.  Vždycky byl sám.“

Bråthenův dům, který se nachází v blízkosti místa útoku, byl dnes uzavřen policií, zatímco sousedé ho popsali jako muže se "špatnou atmosférou", který praktikoval houpací "hole, hole a obušky" na zahradě
dveře i bytu pachatele byly zapečetěny

Další soused, který si nepřál být jmenován, řekl, že slyšel, že Brathen měl nedávno rozzlobenou hádku s jiným párem žijícím poblíž poté, co je obvinil, že na večírku dělají příliš mnoho hluku.

Hakon Ruud, 14 let, který také žije naproti Brathenovu domu, řekl: „Viděl jsem ho asi před dvěma měsíci, když se hrabal v odpadkovém koši před svým domem. Podíval se na mě a já se na něj také podíval, ale nic neřekl.“ Hakon říkal, že právě jedl burger s přáteli ve městě, když Brathen začal řádit.

Řekl: „Majitel nám řekl, že je na útěku chlap s lukem a šípem, a chtěl, abychom zůstali uvnitř, dokud to nebude bezpečné.“

Hakonův otec Steffen Ruud, 49 let, řekl, že mířil do obchodu s potravinami, když narazil na policisty, kteří na něj křičeli: ‚Vypadněte. Je to nebezpečné.“ Pan Ruud spěchal do restaurace, aby vyzvedl svého syna, a rychle se vrátili domů včas, aby viděli policii, jak se rojí kolem Brathenova domu.

Řekl: „Viděl jsem důstojníky s brýlemi na noční vidění a drony. Myslím, že mu rozbili dveře. Párkrát jsem ho viděl. Někteří lidé mluvili o tom, že je divný nebo agresivní, ale toho jsem si vůbec nevšiml. Když jsem ho viděl, byl vždycky sám.“

Erik Benum, 24 let, který pracuje v kavárně vedle Coopu, řekl: „Viděl jsem blikající světla, když přicházela policejní auta. Pak jsem viděl dělníky z místního obchodu vycházet a ukrývat se za rohem.

Když jsem vyšel ven, lidé mluvili o chlápkovi s lukem a šípem, který střílel směrem k lidem. Jedna dáma byla skoro postřelena, když nastupovala do auta. Pak jsem viděl policii se zbraněmi a štíty. V jedné fázi křičeli na lidi na náměstí, aby si našli úkryt a drželi se dál.“

Hasiči byli dnes odpoledne viděni, jak v ulicích čistí skvrny po kalužích krve od Brathenových obětí.

Policejní páska byla mimo dům Espena Andersena Brathena v Kongsbergu. Ve středu večer byl zatčen kvůli řádění luku a šípu, které si v jiholy norwegianském městě vyžádalo pět mrtvých a dva zraněné.
dům, kde bydlí pachatel

Po útocích norské policejní velení uvedlo, že okamžitě nařídilo policistům po celé zemi nosit střelné zbraně. Norská policie je obvykle neozbrojená, ale policisté mají v případě potřeby přístup ke zbraním a puškám.

Středeční běsnění bylo nejsmrtelnějším útokem v Norsku za posledních deset let, tedy od doby kdy Anders Behring Breivik zabil 22. července 2011 při dvou útocích 77 lidí na ostrově Utoya.

Středeční večerní útok začal v 18:12 v městském supermarketu Coop Extra poté, co podezřelý muž zahájil palbu na nakupující lukem a šípy
zde běsnění začalo

Svědkyně řekla, že slyšela rozruch a viděla lidi utíkat do úkrytu, než si všimla muže stojícího na rohu se šípy v toulci na rameni a lukem v ruce. „Potom jsem viděla lidi utíkat jako o život. Jednou z nich byla žena, která držela dítě za ruku,“ dodala.

Další svědek tweetoval: „Je tu chlap s lukem a šípem, který střílí na lidi těsně před mým bytem wtf. Je tu policie a několik vrtulníků.“

Sarkis Younan, student, který žije vedle obchodu Coop Extra, řekl místním médiím: „Seděl jsem a díval se na Squid Game, když jsem najednou viděl a slyšel sirény. Myslel jsem, že je to v televizním seriálu. Najednou jsem uslyšel, jak policie křičí: ‚Odložte zbraň“.“

Policisté uzavřeli rozsáhlé části obce s asi 28 000 obyvateli v jihovýchodním Norsku, 82 km od Osla, a vyzvali veřejnost, aby zůstala doma. Policie řekla, že tam bylo několik míst činu.

Na televizních záběrech byly vidět sanitky, ozbrojená policie, vrtulník a tým pro likvidaci bomb.

Policie byla viděna na jednom z míst, kde muž ve středu večer zabil několik lidí při běsnění luku a šípů v norském Kongsbergu.
jedno z míst, kde útočník vraždil

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Norsko: Další informace k útoku vychází na povrch – koho a kde muslim vraždil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.