Dva syrští bratři převezli svoji sestru do Švédska, aby ji tam mohli zavraždit

Dva syrští bratři převezli svoji sestru do Švédska, aby ji tam mohli zavraždit

Švédsko je pro vraždu ze cti vskutku ideální zemí. Hodně vražd ze cti tam totiž zřejmě není vůbec trestáno, jedná se zpravidla o tzv. „balkonové vraždy“, kdy žena vypadne z balkonu či z jiné výšky a zemře. Čin je pak zpravidla kvalifikován jako sebevražda. Úvahy o tom, že stoupající množství těchto „sebevražd“ téměř výlučně muslimských manželek nemá se sebevraždami nic společného, bývají udušeny v zárodku.

Vraždy ze cti mají všeobecně po celé Evropě vzestupný trend a například v Německu už jde o samostatnou trestní klasifikaci.

Dva syrští muži, 35 a 20 let, byli u okresního soudu v Luleå obviněni mimo jiné ze spiknutí a přípravy vraždy. Podle obžaloby měli oba muži v plánu přivést 35letou manželku do Švédska a zde ji zabít, aby obnovili čest rodiny poté, co byla obviněna z nevěry.

Je to komplikovaný případ vraždy ze cti, který se policie a státní zástupci v Luleå pokusili rozluštit už v létě. Letos v červnu Syřanku s povolením k pobytu v Nizozemsku převezli do Švédska dva její bratři, kteří ve Švédsku žijí od roku 2015. Manžel ženy, který je zároveň jejím bratrancem, a tři společné děti páru, zůstávají v Nizozemsku.

Nizozemské úřady mají podezření, že byla žena vyvezena ze země proti její vůli a varovali její kolegy v Německu a Švédsku. Na švédské hraniční kontrole bylo auto se dvěma bratry a jejich sestrou zastaveno. Žena měla viditelné stopy po bití a chyběl jí cestovní pas. Navzdory tomu švédská pohraniční policie nechala auto pokračovat do Švédska poté, co ji žena ujistila, že s nimi jede z vlastní vůle.

Žena byla manželem obviněna z nevěry, a to jak za dobu pobytu v Iráku, tak i v době, kdy se vydali do Evropy. Mimo jiné si údajně našla mimo rodinu přítele, s nímž mluvila. Podle vyšetřování proto kontaktoval bratry ženy, tedy své švagry (a zároveň bratrance), aby s nimi probral různé způsoby, jak ji zavraždit, aby obnovil čest rodiny.

Podle původního plánu měla být žena převezena do Sýrie a tam zavražděna. Podle jiného plánu měla být místo toho zavražděna v Nizozemsku nebo v jiné evropské zemi a poté měli vrazi uprchnou do Sýrie. Plán, na kterém se nakonec dohodli, byl takový, že žena bude odvezena do Švédska, kde bude svržena z mostu, a smrt bude vypadat jako sebevražda.

Když ale sourozenci dorazili do Luleå, kde má starší z bratrů byt, došlo k hádce, zda by žena měla být skutečně zavražděna. Starší bratr se spolu se svou ženou stavěl na stranu své sestry a rozhodl se ji chránit. Mladší z bratrů, 20letý, pak zuřil, vyhrožoval nožem a vyhledal rodinu své sestry a bratra a vyhrožoval jim smrtí. Sestře „podříznu krk“, vyhrožoval, a pokud mu to nedovolí, místo toho zabije manželku svého bratra a jeho děti. Pak byli upozorněni policisté, kteří si pro 20letého Syřana přijeli a zatkli ho.

Na začátku srpna zástupce vrchního žalobce Peter Salzberg začal stíhat 20letého bratra ženy za přípravu vraždy, nezákonné výhrůžky a vandalismus. Proces už začal a mezitím byl 35letý manžel, který je i bratranec ženy, také zatčen v Nizozemsku a vydán do Švédska. V září byl 35letý manžel obviněn z podněcování přípravy k vraždě.

Oba obvinění muži popírají, že by hodlali zavraždit matku tří dětí. Pětatřicetiletý muž věří, že kdyby měl v úmyslu zabít svou manželku, udělal by to již ve své domovské zemi, nikoli v Evropě, protože trest za vraždy ze cti je tam nižší.

„V těchto zemích jste uvězněni jen na šest měsíců, pokud to souvisí se ctí,“ řekl při policejním výslechu.

Včera začalo hlavní líčení u okresního soudu v Luleå a očekává se, že bude trvat několik dní. Byla objednána řada arabských tlumočníků. Státní zástupce Peter Salzberg požaduje, aby byl 20letý bratr, který má ve Švédsku povolení k pobytu, deportován do Sýrie a po výkonu trestu mu byl zakázán návrat do Švédska.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.8]

One thought on “Dva syrští bratři převezli svoji sestru do Švédska, aby ji tam mohli zavraždit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout