Francie: Starou jezdeckou sochu Napoleona nahradil „moderní“ Napoleon na kole

Francie: Starou jezdeckou sochu Napoleona nahradil „moderní“ Napoleon na kole

V každé totalitě se objevuje snaha měnit historii. Je to snad právě proto, že v porovnáním s onou historií sama totalita vyjde na povrch. V politice se velmi často objevují prvky, k nimž lze velmi jednoduše nalézt vhodné paralely, jako například mezi 3. a 4. říší, kdy obě měly za cíl pod vedením Německa globalizovat Evropu a změnit její demografické složení. A podobných paralel bychom našli více.

Ničení soch, jak jsme jej mohli vidět u miláčků systému, Sorosem velmi štědře dotovaných rasistů z BLM, bylo prováděno právě za tímto cílem. Nyní jsou všichni významní Evropané rasisté, čímž se systémem podporované ničení starých památek ospravedlňuje. A pokud se neničí sochy, pak je zde patrná snaha nám tvrdit, že mnozí významní Evropané byli černoši..

K nejznámějším francouzským historickým osobnostem pak bezesporu patří Napoleon. Z toho tedy zatím černocha neudělali, ovšem co není, časem může být. Po celé Francii najdeme jeho sochy, přičemž i některé z nich padly za oběť demonstrantům z BLM. Nyní se však budeme bavit o soše, která měla být renovována a vrácena zpět na své místo, což ovšem především starosta města odmítá. Ten tedy navrhl instalovat na sokl sochu nedávno zemřelé francouzské feministky. 

Namísto feministky však zaujal místo opět Napoleon, jen poněkud inovovaný. Tak nějak více zapadající do dnešní doby. Na kole, které nepotřebuje fosilní paliva a ani neprdí jako kůň, na němž stála původní socha. Ovšem i Napoleon sám byl poněkud inovován…

původní socha měla být zrenovována, na místo se však již nevrátí

Rouenský „vizuální umělec“, Mieszko Bavencoffe, instaloval tuto neděli ráno sochu Napoleona oblečenou jako poslíček Deliveroo na sokl, kde se dříve nacházela jezdecká socha císaře, u place de l’hôtel de Ville v Rouenu (Seine-Maritime). Nejde prý o politické poselství, ale o to, aby kolemjdoucí přemýšleli. Původní Socha byla odstraněna v roce 2020, aby byla zrekonstruována. Podle rozhodnutí vedení města už nemá být zrenovovaná socha navrácena, ale má být obměněna za sochu pokrokovější.

Autor nového „díla“ říká, že tato socha Napoleona I., oblečeného jako poslíček, vás rozesměje (nová socha viz titulek). Francouzský císař je rozpoznatelný díky své pokrývce hlavy a trikolórové kokardě. Je na kole a má na sobě opotřebované boty a oblečení, které nosí doručovatelé jídla. Mnozí kolemjdoucí si dílo fotí telefony.

Je to dobré místo k jeho vystavení. Hlavně jsem chtěl lidi rozesmát. Rád pracuji i na historických postavách. Chtěl jsem zmodernizovat Napoleona. Nosí Air Max, Lacoste na má hodinky. Každý by chtěl být takhle oblečený, že?“ uzavírá Mieszko, hrdý na svého současného Napoleona.

Nakonec lze těžko říct, zda je lepší tato náhrada nebo starostou města navrhovaná socha feministky. Každopádně lze předpokládat, že podobné obměny uměleckých děl nebudou ojedinělé. Při neustálé snaze měnit historii jde zřejmě jen o jednu z prvních vlaštovek…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout