Francie: Muslimská porotkyně musela být odvolána, protože si odmítala sundat hidžáb

Francie: Muslimská porotkyně musela být odvolána, protože si odmítala sundat hidžáb

Francie patří k zemím, které se sice tváří jako přísně sekulární, ovšem na mnoha místech to tak patrné není. Například ve městě Trappes to vypadá jako v Saúdské Arábii, spousta žen tam chod zahalená v burkách a nikábech, z nichž jim koukají jen oči. Navíc, asi 150 oblastí je již pod plným vlivem práva šaría, policie se tam objeví jen výjimečně.

Nicméně alespoň v některých státních institucích se jakékoli náboženské projevy zapovídají, což může být v tak silně islamizované zemi – jak se nyní ukázalo – docela problém…

Žena, která byla vybrána jako porotkyně pro soud, musela být nakonec propuštěna, protože si odmítla sundat islámský hidžáb. Podle deníku „La Provence“, který o incidentu informoval, k potížím došlo ve čtvrtek 16. září před soudem s nezletilou osobou obviněnou z velké krádeže v Aix-en-Provence. Přestože byla původně vybrána jako porotkyně, odmítla se podrobit formalitám, když složila přísahu.

Tento krok, kdy se porotci zavazují soudit obžalovaného nestranně a utajovat své názory, se řídí článkem 304 trestního řádu. Ten stanoví, že soudce oslovuje porotu, zatímco stojí, a pronese projev…. Je proto povinné, aby porotci složili přísahu bez pokrývky hlavy. Tato žena byla proto požádána, aby odstranila svůj hidžáb, ale ta to vytrvale  odmítala.

Byla proto vyloučena z poroty a nahrazena. Podle zdroje v La Provence se takové incidenty u soudu v Aix-en-Provence vyskytují jen zřídka. Důvodem je, že ženy, které nosí hidžáb, jsou už na začátku odmítnuty, aby se soud tomuto problému vyhnul.

Nebylo by pak nakonec lepší muslimky do poroty vůbec nezvat? Obzvlášť pak, když ony samy svým hidžábem dávají na vědomí, že uznávají jen právo šaría…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.3]

One thought on “Francie: Muslimská porotkyně musela být odvolána, protože si odmítala sundat hidžáb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout