Více než 300 Iráčanů se vrátilo z Běloruska domů, do Litvy neprošli skrz varovné výstřely a psy

Více než 300 Iráčanů se vrátilo z Běloruska domů, do Litvy neprošli skrz varovné výstřely a psy

Strategie varovných výstřelů a psů na hranicích viditelně zabrala a zdá se, že mnozí Iráčané se nyní pokusí najít jinou cestu do Evropy. V Iráku se tak možná rozkřikne, že tato trasa už není tak jistou, jako tomu bylo zpočátku.

Více než 300 iráckých státních příslušníků, kteří dorazili do Běloruska s úmyslem cestovat dále do zemí EU, se vrátilo domů speciálními lety organizovanými iráckými orgány.

Více než 300 Iráčanů cestovalo z Minsku (Běloruska) do Bagdádu (Iráku) lety organizovanými iráckými úřady v posledních dvou dnech. Letadla přiletěla prázdná z Bagdádu do Minsku, přičemž 9. srpna vyzvedla 80 iráckých občanů a 10. srpna 240. Jednalo se o ty, kteří dorazili do Běloruska dříve s úmyslem pokračovat v cestě do zemí Evropské unie, ale tento pokus selhal. Kromě toho bylo do Iráku převezeno tělo muže, který zemřel při pokusu překročit hranici mezi Běloruskem a Litvou. Vzhledem k přílivu ilegálů z Běloruska a krizové situaci na hranicích vyhlásilo Lotyšsko ve středu 11. srpna v pohraniční oblasti výjimečný stav.

Jak Iráčané řekli novinářům, běloruská pohraniční stráž jim nezabránila překročit hranice, ale na litevské straně je pohraniční stráž „pozdravila“ psy, střílela do vzduchu a donutila je otočit se.

Od začátku roku 2021 překročilo litevskou hranici z Běloruska více než 4 000 nelegálních přistěhovalců. Jedná se především o ilegály z Iráku, Afghánistánu, Sýrie a afrických zemí. Většina z nich vstoupila na území Litvy v posledních dvou měsících. Situace se stala tak vážnou, že počátkem července litevské orgány oznámily zavedení nouzového režimu a záměr vybudovat plot na hranici s Běloruskem.

Po Litvě následovalo Lotyšsko, které v červenci přijalo zákon omezující práva ilegálů na hranicích s Běloruskem. Kvůli složité situaci jsou od 11. srpna ve stavu nouze tři lotyšské pohraniční oblasti a město Daugavpils.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

One thought on “Více než 300 Iráčanů se vrátilo z Běloruska domů, do Litvy neprošli skrz varovné výstřely a psy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.