Nyní i Lotyšsko vyhlašuje výjimečný stav, přes hranice už přešly stovky džihádistů

Nyní i Lotyšsko vyhlašuje výjimečný stav, přes hranice už přešly stovky džihádistů

Dalo se to ostatně očekávat, neboť Bělorusko sousedí také s Lotyšskem, odkud je to přes moře poměrně blízko například do Švédska, kam jistě část džihádistů míří. V ne nepodobné situaci je nyní i Polsko, které zaznamenává zvýšený počet narušení hranic zejména v posledních několika dnech.

Po Litvě nyní Lotyšsko také zavádí výjimečný stav v některých částech země, důvodem je to, že v posledních dnech překročily stovky ilegálů hranice. Po vyhlášeném stavu nouze budou pohraničníci v zemi zmocněni k tomu, aby nelegální přistěhovalce poslali zpět – v případě potřeby silou.

Znovu a znovu je udivující, jak mohou ostatní členské státy EU reagovat na invazi a nejsou kritizovány. Jako obranná linie jsou vztyčeny ploty z ostnatého drátu, dochází k masovému zatýkání a okamžitým repatriacím ilegálů. Jsou také povoleny hrozby násilím, navíc je zpřísněn azylový kurz.

K nelegálnímu překračování hranic dochází pouze na vnějších hranicích EU, a právě v tom spočívá rozdíl oproti Německu, které se nachází uprostřed EU, má tak pouze vnitřní hranice, které jsou otevřené všem stranám.

Lotyšská vláda kvůli rostoucímu přílivu ilegálů vyhlašuje od středy na hranicích s Běloruskem výjimečný stav. Výjimečný stav bude zaveden v okresech Ludza, Krāslava a Augšdaugava na jihovýchodě Lotyšska a ve městě Daugavpils a zpočátku bude platit do 10. listopadu. Rozhodnutí vlády v Rize umožňuje pohraniční stráži, vojenským a policejním důstojníkům navracet ilegály vstupující do Lotyšska zpět do Běloruska, a to i za použití síly a zvláštních prostředků. Kromě toho nařízení stanoví, že orgány dotčených regionů nebudou zpočátku přijímat žádosti o azyl po dobu trvání nouzového stavu.

Situace s ilegály na lotyšsko-běloruské hranici se již několik dní v řadě zhoršuje. Podle šéfa lotyšské pohraniční stráže Guntise Pujātse bylo během posledních 24 hodin zabráněno asi 200 nelegálním přechodům hranic. Za čtyři dny předtím to bylo 218 lidí – asi sedmkrát více než za celý rok 2020.

Ministryně vnitra Maria Golubewaová toto rozhodnutí obhajovala a uvedla dramatický nárůst počtu nelegálních překročení hranic a označila ho za “zjevnou nutnost”. Šéf úřadů z vývoje obvinil vládu v Minsku a obvinil ji z vedení “hybridní války” proti EU.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Nyní i Lotyšsko vyhlašuje výjimečný stav, přes hranice už přešly stovky džihádistů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.