Švédský soud snížil trest LGBTQ aktivistovi, odsouzenému za znásilnění žadatelů o azyl

Švédský soud snížil trest LGBTQ aktivistovi, odsouzenému za znásilnění žadatelů o azyl

Už před časem jste si zde mohli o této kauze přečíst. V tomto případě se jednalo o případ „slovo proti slovu“, kdy na jedné straně žadatelé o azyl tvrdili, že byli znásilněni, zatímco LGBT aktivista se snažil soud přesvědčit, že vše bylo zcela dobrovolné. Nyní se zdá, že soud alespoň částečně obviněnému uvěřil…

LGBT aktivistovi, který byl usvědčen ze znásilnění a sexuálního zneužívání několika žadatelů o azyl, švédský soud po odvolání snížil trest odnětí svobody.

Pablo Leiva byl v letech 2018 až 2019 odsouzen ke čtyřem letům vězení poté, co byl usvědčen z pěti znásilnění a dvou sexuálních útoků na žadatele o azyl, zatímco pracoval jako poradce pro migraci pro Švédskou federaci pro lesbická, gay, bisexuální, transgender, queer a intersexuální práva (RFSL) ve Stockholmu .

V rozsudku okresního soudu se uvádí, že Leivovy oběti měly dojem, že má rozhodující vliv na to, zda budou jejich žádosti o azyl schváleny, a že využil svého postavení autority, aby žadatele o azyl zneužil. Podle jednoho z obhájců obžaloby měly oběti dojem, že účast na pohlavním styku je předpokladem pro získání azylu.

Minulý týden však odvolací soud – poté, co vzal v úvahu, že Leiva v důsledku případu přišel o práci – oznámil, že mu byl trest odnětí svobody snížen na tři roky a čtyři měsíce. Odvolací soud navíc zpochybnil, zda byl ve dvou případech styk dobrovolný, či nikoli, a uvedl, že důkazy, které se skládaly hlavně z ústních důkazů ve formě výslechů s oběťmi a svědky, nedokázaly nade vší pochybnost, že se žadatelé o azyl účastnili sexuálních hrátek pod nátlakem. V důsledku toho byly tyto dvě žaloby zrušeny.

„I když jsme dospěli k závěru, že situace mužů žádajících o azyl nebyla obzvláště tíživá, zaměstnanec RFSL  nemilosrdně využil obtížné situace, v které se muži nacházeli,“ uvedla v reakci na verdikt soudu státní zástupkyně Christina Brobackeová.

Majeed Alnashi, právník zastupující jednoho ze žalobců, jehož obvinění ze sexuálního napadení byla zamítnuta, naříkal nad rozhodnutím soudu s tím, že případ svého klienta předá švédskému nejvyššímu soudu k dalšímu posouzení.

Před svým zatčením loni v prosinci byl Pablo Leiva několik desetiletí zaměstnán v kanceláři RFSL Stockholm. Přesněji řečeno, Leiva pracoval v projektu organizace „Nováčci“, který nabízí aktivity, informace a poradenství na bezpečném místě pro žadatele o azyl z řad LGBTQ.

Podle samostatné zprávy švédské televizní stanice SVT se vedení RFSL poprvé dozvědělo o chování Leivy, když žadatel o azyl v červenci 2019 oznámil zneužívání. Navzdory této skutečnosti však organizace podala žalobu na policii až o deset měsíců později s odvoláním na nedostatek svědků a důkazů.

Počátkem tohoto roku v březnu, když se případ poprvé dostal na titulní stránky novin, dobrovolník z RFSL řekl švédskému deníku Svenska Dagbladet, že již v roce 2017 slyšel od žadatelů o azyl, že odmítli navštívit kancelář Leivy bez doprovodu, protože jinak prý zavře dveře a bude trvat na tom, aby  s ním provozovali sexuální hrátky.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Švédský soud snížil trest LGBTQ aktivistovi, odsouzenému za znásilnění žadatelů o azyl

  1. Zhodou okolností som dnes zachytil článok na stránke televízie Press TV /zdroj:AFP/ pod titulkom „Sweden toughens sentences for young over gang crime rise“. Osobne silne pochybujem,že iniciatíva ministra spravodlivosti zvýšiť tresty mladým gangstrom z radov prisťahovalcov vôbec prejde parlamentom.

  2. I pod fasádou „slušného“ člověka může skrývat úchyl. Podobně jako ti „umírnění“ co zdraví sousedy a studují se dokáží proměnit v bestie mávnutím proutku jež spustí jejich již naprogramovaný matrix.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout