Maroko vyhrožuje Španělsku dalším uvolněním hranic (video)

Maroko vyhrožuje Španělsku dalším uvolněním hranic (video)

Marocká vláda pohrozila Španělsku, že pokud Madrid  tajně propustí nepřítele Maroka Brahima Ghaliho, tak krize se ještě zhorší. Zatímco o víkendu bylo v Ceutě poměrně ticho, stovky lidí se pokusily překročit marocko-španělskou hranici poblíž Melilly. Vláda mezitím plánuje přijmout nezletilce, kteří dorazili na španělskou pevninu, spolu s přílivem téměř 10 000 Afričanů. Nabídla regionům půjčku ve výši 5 milionů EUR na zajištění potravin pro tyto údajné nezletilce.

“Pokud Španělsko vyžene Brahima Ghaliho ze země stejným způsobem, jakým ho přijalo, migrační krize bude horší než kdy jindy”, pohrozilo o víkendu Maroko španělské vládě. Brahim Ghali, vůdce liberálního hnutí Fronta Polisario, bojuje za nezávislost Západní Sahary, a je proto zapřísáhlým nepřítelem Rabatu. Španělsko, které je ohroženo diplomatickým konfliktem, ho tajně odvezlo do španělské nemocnice, aby ho vyléčilo z infekce koronavirem.

Toto rozhodnutí vedlo Maroko minulé pondělí k pozastavení kontrol na hranicích s Ceutou, což umožnilo téměř 10 000 lidem vstoupit do španělského autonomního města během tří dnů, což vedlo k obrovskému chaosu a zmatku ohledně vnitřní bezpečnosti.

Marocká velvyslankyně v Madridu Karima Benyaichová uvedla, že pokud se Španělsko rozhodne poslat Ghaliho ze země tajně a skrytého před okolním světem, bude spolupracovat s nepřáteli Maroka, což povede k ještě vážnější migrační krizi. Zároveň litovala, že ji španělská ministryně zahraničí Arancha Gonzalez Layaová od vypuknutí krize nekontaktovala, aby se pokusila situaci vyřešit.

Ceuta měla relativně klidný víkend. V neděli odpoledne zahájilo četnictvo speciální operaci v přístavu města, aby zadrželo ilegály skrývající se v hraničních vodách a čekající na příležitost ke vstupu. V Melille naopak museli policisté o víkendu několikrát zasáhnout. Během pěti hodin se maročtí vetřelci pokusili sedmkrát prolomit hraniční plot. Největší skupinu tvořilo pět set lidí. Vláda vyslala čtyřicet četníků a padesát policistů, aby lépe chránili plot. Ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska také v sobotu odcestoval do Melilly, aby koordinoval rozmístění státních bezpečnostních sil.

Vláda mezitím nabídla půjčku ve výši pěti milionů eur autonomním regionům, které jsou ochotny přijmout některé z 1500 údajně nezletilých, kteří přišli do Ceuty během invaze minulý týden. Opatření bylo schváleno na meziregionálním zasedání v úterý. Mladí lidé a děti nejsou deportováni zpět do Maroka, protože jsou ve Španělsku chráněni zákonem. Vzhledem k tomu, že přijímací centra v Ceutě jsou plná, musí být na španělskou pevninu přemístěno nejméně 200 osob. Většina autonomních regionů dala najevo svou ochotu pomoci Ceutě, ale některé se zdráhají tak učinit kvůli nákladům.

Například Madrid silně kritizoval požadavek vlády. Město, které je řízeno konzervativní většinou, nesouhlasí s tím, že po bezprecedentní invazi vyvolané Sanchezovým režimem jsou autonomní regionální orgány žádány, aby pomohly umisťovat údajně nezletilé osoby v nouzové situaci a dohlížet na ně. Madrid trvá na tom, že i když přijme asi dvacet dětí, učiní tak pouze pod nátlakem.

Španělsko jednoduše doplácí na dlouhé roky socanských vlád, což se jim nyní vrací nejen v Ceutě, Melille a na Kanárských ostrovech, ale také na pevninském Španělsku. Například Barcelona je již nejvíce islamizovaným městem Evropy…

Zvládne španělská armáda i další invazi??

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Maroko vyhrožuje Španělsku dalším uvolněním hranic (video)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.