Libyjci „vyfoukli“ 600 klientů pašeráckým neziskovkám, vrátili je zpět do Libye

Libyjci „vyfoukli“ 600 klientů pašeráckým neziskovkám, vrátili je zpět do Libye

Kolem libyjského pobřeží sice v současné době pluje hned několik různých lodí pašeráckých neziskovek, nicméně klientů je tolik, že je ani nestíhají z vod Středozemního moře lovit. Než tak jednu várku odvezou, další jim libyjská pobřežní stráž „vyfoukne“ a vrátí zpět do Libye. Takto „zachránění“ vetřelci samozřejmě nejsou ze své „záchrany“ příliš nadšeni, neboť cesta už je stála peníze a nyní musí zaplatit za další cestu člunem.

Libyjské orgány oznámily, že jen za poslední dva dny zablokovaly a přivezly zpět z moře více než 600 nelegálních přistěhovalců.

Mluvčí náčelníka generálního štábu libyjských námořních sil, brigádní generál Baha Masoud Abdel Samad, oznámil záchranu 172 Afričanů na cestě do Evropy v člunu severně od města Zawiya. Abdel Samad řekl, že pobřežní stráž a pracovníci Přístavní bezpečnostní agentury pluli do Ajn Zary poté, co obdrželi žádost o záchranu, a podařilo se jim zachránit Afričany, kteří byli poté vyloděni na námořní základně v Tripolisu a převezeni do přijímacího centra Ain Zara jižně od hlavního města.

V pátek 30. dubna bylo zachráněno 334 „trosečníků“ různých afrických národností, kteří byli na cestě k pobřeží Evropy na palubě 4 gumových člunů severně od hlavního města Tripolisu. Ve stejný den libyjská pobřežní stráž „zachránila“ 132 afrických vetřelců severně od města Khums poté, co obdržela žádost o pomoc, čímž se počet zachráněných „trosečníků“ v posledních dvou dnech dostal na více než 600.

Počet zadržených a navrácených Afričanů je sice potěšitelný, nicméně je jasné, že dokud budou mít finance na další pašerácký člun, od další cesty je to neodradí. Každopádně pro některé z nich to může být konečná, ne každý má neomezené prostředky, aby mohl své „štěstí“ zkusit opakovaně i několikrát do doby, než ho vyloví loď pašerácké neziskovky.

Mezitím jich ovšem bylo v Itálii vyloděno tisíc, takže za stejnou dobu byly lodě neziskovek přece jen o něco úspěšnější, než libyjská pobřežní stráž. Dalších 500 je v současné době na palubě lodi německé neziskovky Sea Watch 4, která brázdí vody u Lampedusy.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Libyjci „vyfoukli“ 600 klientů pašeráckým neziskovkám, vrátili je zpět do Libye

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout