Švédští vědci vyzvali ke sběru lidských i zvířecích exkrementů, chtějí tak bojovat proti produkci CO2

Švédští vědci vyzvali ke sběru lidských i zvířecích exkrementů, chtějí tak bojovat proti produkci CO2

S pokrokářského Švédska přichází kdejaká šílenost, ať už je to multikulturalismus, klimaalarmismus (Greta), genderová výchova nebo v současné době prosazované úplné rušení hotovosti.

Je třeba si uvědomit, že mnohé podobné nápady se sice začínají realizovat ve Švédsku, ale zbytek EU je posléze začne přebírat. Tedy i tento nápad může přijít za pár let i do zbývajících zemí EU. A různé zelené vlády (k nimž patří i případná vláda pirátská) se podobných nesmyslů chopí s velkou vervou a radostí…

Koordinované nakládání s výkaly zvířat a lidí by mohlo ve Švédsku snížit emise skleníkových plynů přibližně o 1,5 milionu tun CO2. Tímto způsobem můžete vyrábět bioplyn z výkalů a pak použít zbytkový produkt jako hnůj, jak upozornili vědci.

Návrh pochází od výzkumníků z Linköping university, kteří jej zveřejnili ve studii publikované v časopise Resources, Conservation &Recycling: X.

Spočítali, že společnost tak může ušetřit téměř 1 miliardu SEK ročně. Kromě toho by se roční emise Švédska snížily přibližně o 1,5 milionu tun ekvivalentu CO2. To by však vyžadovalo vnitrostátní koordinované úsilí. Musí se určit místa, kde by se měla nacházet zařízení na výrobu bioplynu a musí být naplánovány i nejúčinnější dopravní trasy mezi lokalitami.

„Pokud z výkalů vyvinete bioplyn dříve, než se začne používat jako hnůj, přínosy převáží náklady na přepravu výkalů. Pak můžeme maximalizovat přínosy stávajícího zdroje také využitím energie z výkalů, která je jinak ztracena,“ uvedla v tiskové zprávě Genevieve Metsonová, docentka katedry fyziky, chemie a biologie na Linköpingské univerzitě.

Podle výpočtů výzkumné skupiny je v zemi zapotřebí postavit 238 bioplynových stanic, strategicky umístěných pro optimalizaci používání výkalů ze zvířat a lidí. Kromě živin obsahují výkaly také velké množství energie, kterou lze použít v bioplynové stanici, například jako obnovitelné palivo. Množství energie ve všech výkalech ze zvířat a lidí za jeden rok odpovídá 3,4 TWh.

Výzkumníci se domnívají, že je nezbytné, aby vláda, zemědělci a výrobci bioplynu pracovali společně.

„Nekoordinované úsilí nemá potřebný účinek. I když jsou naše výpočty teoretické, můžeme ukázat, že výhody bioplynu jako mezikroku jsou skutečným řešením. Kromě zachování živin jde v případě bioplynu také o obnovitelnou energii, a proto má potenciál zlepšit udržitelnost zemědělství i odvětví dopravy,“ říká Roozbeh Feiz z Univerzity v Linköpingu.

Výzkumná skupina se skládá z vědců širokých odborných znalostí v oblasti teoretické biologie, průmyslového environmentálního inženýrství a aplikované matematiky. Pomocí matematických optimalizačních modelů v kombinaci s analýzami životního cyklu vědci ukázali, že tímto způsobem lze snížit jak emise skleníkových plynů, tak náklady na minerální hnojiva a dopravu. Jejich zjištění jsou publikována v online časopise Resources, Conservation &Recycling: X.

Podle Genevieve Metsonové existuje mnoho překážek, které je třeba překonat, než se recyklace a opětovné použití těchto organických zdrojů v plném rozsahu stane realitou.

Kromě potřeby vnitrostátní koordinace je třeba odložit stranou právní, etické a kulturní obavy týkající se používání lidských výkalů jako hnojiv. To je nezbytné také pro udržitelnější produkci potravin,“ říká Genevieve Metsonová.

Povedou podobné nápady k návratům suchých záchodů, jejichž obsah bude pravidelně vyvážen do bioplynových stanic? Nebo se jen odpad z WC povede do zvláštního rezervoáru (jakási velkokapacitní žumpa)? Vzhledem k tomu, že přechod na zelenou elektřinu už Švédsko dovedl k častějším výpadkům proudu a výzvám k omezení používání některých elektrických spotřebičů, je možné, že i k podobným „návratům do minulosti“ časem dojde. Z článku je totiž patrné, že zatím nemají „vědci“ detailně vymyšleno, jak výkaly od lidí získávat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Švédští vědci vyzvali ke sběru lidských i zvířecích exkrementů, chtějí tak bojovat proti produkci CO2

  1. Snad mají ve Švédsku kanalizaci jež ústí do čističek, kde se výkaly shromažďují …. (?) . Bioplynky s prasečích výkalů již existují. A hnůj od skotu patří na pole. Někdy prostě vědci jen tak teoretizují. Nic proti svobodnému bádání, občas se něco nepovede, ale alespoň některé výsledky by měly pak vést k reálným výstupům. Nejhorší je, když se do vědy zamontuje nějaká ideologie a politika.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout